Firma Sonar Home przeprowadziła szczegółowe badania rynku nieruchomości i oceniła, gdzie obecnie można kupić najtańsze, a gdzie najdroższe mieszkania w Krakowie. Wyniki rankingu mogą zdziwić, ponieważ na jego szczycie znalazła się przez wiele lat niedoceniana dzielnica.
Mimo trwającej od pół roku pandemii koronawirusa ceny na krakowskim rynku nieruchomości nie odnotowały radykalnego spadku. Wręcz przeciwnie, wciąż utrzymują się na wysokim i stabilnym poziomie. Biorąc pod uwagę aktualne, wrześniowe ceny lokali, Sonar Home określiła, że najtańsze mieszkania, za mniej niż 8 000 zł/mkw. kupimy tylko w kilku krakowskich dzielnicach. Należą do nich:
Nieco drożej jest w Prądniku Białym oraz Czerwonym, Podgórzu Duchackim i w Borku Fałęckim. W Bronowicach za mieszkanie zapłacimy już ponad 9 500 zł/mkw. natomiast w Podgórzu i w Krowodrzy ponad 10 000 zł/mkw.
W trójce oferującej najdroższe mieszkania w Krakowie znalazły się kolejno:
Grzegórzki to poprzemysłowa dzielnica, która w ostatnim latach rozrasta się bardzo intensywnie. Jej prestiż znacząco podnosi chociażby nowoczesna i doceniania w różnych rankingach inwestycja Wiślane Tarasy.
Według raportu najtańsze i najdroższe mieszkania w Krakowie dzieli aż 4,5 tys. zł/mkw. Aktualna średnia cena to 9323 zł/mkw.
Dane pochodzące z badania pokazują, że w Krakowie we wrześniu zanotowano 12 405 aktywnych ofert sprzedaży mieszkań. To o 349 więcej niż w sierpniu bieżącego roku. Najwięcej z nich dotyczy Starego Miasta i z pewnością wiąże się to ze znaczącym ograniczeniem najmu krótkoterminowego spowodowanego pandemią. Najmniej ofert znajdziemy natomiast na Wzgórzach Krzesławickich. To właśnie tam krakowianie kupują mieszkania najchętniej. Średni czas aktywności oferty, czyli okresu od wystawienia ogłoszenia do sprzedaży mieszkania wynosi 76 dni. Najmniejszą popularnością cieszą się natomiast lokale w Swoszowicach. Tam na znalezienie kupca trzeba poczekać ok. 114 dni.