Krakula.pl - Najdroższe mieszkania w Krakowie

24.09.2020 10:07

Najdroższe mieszkania w Krakowie

Firma Sonar Home przeprowadziła szczegółowe badania rynku nieruchomości i oceniła, gdzie obecnie można kupić najtańsze, a gdzie najdroższe mieszkania w Krakowie. Wyniki rankingu mogą zdziwić, ponieważ na jego szczycie znalazła się przez wiele lat niedoceniana dzielnica.

Najdroższe mieszkania w Krakowie – ile zapłacimy za własne M?

Mimo trwającej od pół roku pandemii koronawirusa ceny na krakowskim rynku nieruchomości nie odnotowały radykalnego spadku. Wręcz przeciwnie, wciąż utrzymują się na wysokim i stabilnym poziomie. Biorąc pod uwagę aktualne, wrześniowe ceny lokali, Sonar Home określiła, że najtańsze mieszkania, za mniej niż 8 000 zł/mkw. kupimy tylko w kilku krakowskich dzielnicach. Należą do nich:

  • Swoszowice – średnio 7 398 zł/mkw.
  • Wzgórza Krzesławickie – ok. 7 573 zł/mkw.;
  • Mistrzejowice – ok. 7 661 zł/mkw.;
  • Bieńczyce – ok. 7 843 zł/mkw.;
  • Nowa Huta – średnio 7 881 zł/mkw., jednak w tym przypadku ceny z pewnością będą wzrastać, ponieważ rewitalizacja dzielnicy sprawia, że cieszy się ona coraz większą popularnością wśród kupujących;
  • Bieżanów-Prokocim – ok. 7 929 zł/mkw.

Nieco drożej jest w Prądniku Białym oraz Czerwonym, Podgórzu Duchackim i w Borku Fałęckim. W Bronowicach za mieszkanie zapłacimy już ponad 9 500 zł/mkw. natomiast w Podgórzu i w Krowodrzy ponad 10 000 zł/mkw.

W trójce oferującej najdroższe mieszkania w Krakowie znalazły się kolejno:

  • Zwierzyniec – dzielnica obejmująca m.in. uznawane za ekskluzywne osiedle Wola Justowska; średnie ceny wynoszą tam 11 137 zł/mkw.
  • Stare Miasto – najstarsza, historyczna dzielnica, w której do tej pory (obok wspomnianego wcześniej Zwierzyńca) znajdowały się najdroższe lokale w Krakowie; tutaj za mkw. trzeba zapłacić ok. 11 344 zł/mkw.
  • Grzegórzki – średnia cena mieszkania obecnie sięga tam aż 12 000 zł.

Grzegórzki to poprzemysłowa dzielnica, która w ostatnim latach rozrasta się bardzo intensywnie. Jej prestiż znacząco podnosi chociażby nowoczesna i doceniania w różnych rankingach inwestycja Wiślane Tarasy.

Według raportu najtańsze i najdroższe mieszkania w Krakowie dzieli aż 4,5 tys. zł/mkw. Aktualna średnia cena to 9323 zł/mkw.

Gdzie najchętniej kupujemy mieszkania?

Dane pochodzące z badania pokazują, że w Krakowie we wrześniu zanotowano 12 405 aktywnych ofert sprzedaży mieszkań. To o 349 więcej niż w sierpniu bieżącego roku. Najwięcej z nich dotyczy Starego Miasta i z pewnością wiąże się to ze znaczącym ograniczeniem najmu krótkoterminowego spowodowanego pandemią. Najmniej ofert znajdziemy natomiast na Wzgórzach Krzesławickich. To właśnie tam krakowianie kupują mieszkania najchętniej. Średni czas aktywności oferty, czyli okresu od wystawienia ogłoszenia do sprzedaży mieszkania wynosi 76 dni. Najmniejszą popularnością cieszą się natomiast lokale w Swoszowicach. Tam na znalezienie kupca trzeba poczekać ok. 114 dni.

Tagi tego artykułu:
Ten artykuł nie posiada tagów

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie