Spacerując krakowskimi ulicami i przyglądając się tutejszej architekturze, można się zmartwić, zadziwić, ale też oczywiście – zachwycić. Zarówno zabytki, jak i nowoczesne obiekty tworzą niepowtarzalny klimat miejskiej przestrzeni. Za najpiękniejsze budynki Krakowa subiektywnie uznaliśmy te realizacje, które wydają się spełniać słowa rzymskiego architekta Witruwiusza: architektura ma być trwała, użyteczna i piękna.
Majestatyczny pomnik historii, dawna siedziba polskich władców i obowiązkowy punkt każdej turystycznej wycieczki. To właśnie rozpościerający się nad brzegiem Wisły zamek od setek lat jest wizytówką Krakowa. Wskutek upływu czasu, ale też pożarów, czy wojen, obiekt kilkakrotnie przebudowywano oraz odnawiano. Dlatego łączy on w sobie różne elementy architektoniczne charakterystyczne dla renesansu, baroku i klasycyzmu. W zamku, na powierzchni 7 tys. mkw., znalazło się 71 sal wystawowych.
Archiwum, muzeum, galeria i placówka naukowa. Choć omawiany budynek oddano do użytku w 2014 roku, Cricoteka powstała już kilkadziesiąt lat wcześniej jako archiwum teatru Cricot 2. Pierwsza siedziba instytucji znajdowała się przy ul. Szczepańskiej 2. Inspiracją dla podejmowanej w tym miejscu działalności była i wciąż jest postać Tadeusza Kantora. Dlatego w Cricotece regularnie odbywają się wystawy jego twórczości, ale też dzieł innych artystów oraz różne warsztaty i wydarzenia kulturalne.
Nowoczesna ażurowa elewacja budynku przyciąga wzrok każdego, kto znajdzie się na ul. Rajskiej. Wielokrotnie nagradzane centrum kultury powstało w miejscu dawnej hali ujeżdżalni koni. Efekt budowy wart był niemalże siedmioletniego oczekiwania na ukończenie prac. Wewnątrz obiektu znajduje się przeszklona przestrzeń wystawowa, sala teatralna, sala do projekcji multimedialnych, kawiarnia oraz kilka mniejszych pomieszczeń edukacyjnych.
Pawilon Wyspiańskiego znajduje się w ścisłym centrum, przy ul. Grodzkiej, w sąsiedztwie siedziby Urzędu Miasta Krakowa. Obiekt powstał w miejscu zburzonej kamienicy. Jego budowa kosztowała ponad 10 mln zł. Oryginalna fasada z ceglanych płytek i witraże według projektu Stanisława Wyspiańskiego sprawiają, że Pawilon wyróżnia się na tle sąsiednich kamienic. Od kilkunastu lat Krakowskie Biuro Festiwalowe, zarządca obiektu, organizuje w nim różne warsztaty i spotkania kulturalne. Budynek pełni też funkcję punktu Informacji Miejskiej.
Wybudowany w stylu eklektycznym już w 1840 roku. Niegdyś największy i słynący w całej Galicji z produkcji złotego trunku (ok. 850 tys. litrów rocznie (!)) browar współtworzy dziś Krakowski Szlak Techniki. Do dziś w zabytkowym stanie zachowały się: warzelnia, kotłownia z 37-metrowym kominem, magazyny, piwnice, budynki administracyjne oraz zespół rezydencjalny. Natomiast w dawnej, a dziś już odrestaurowanej słodowni znajduje się klimatyczna industrialna restauracja.
Andrzej Wajda – to w dużej mierze dzięki jego działaniom w Krakowie powstało muzeum, w którym umieszczono japońskie zbiory pisarza Feliksa Jasieńskiego. Wewnątrz budynku znajduje się przestrzeń wystawiennicza oraz konferencyjna. Jednak działalność muzeum nie ogranicza się tylko do prezentacji sztuki. Instytucja organizuje również warsztaty układania kwiatów, kursy parzenia herbaty i nauki języka japońskiego. W 2006 roku w konkursie „Polska. Ikony architektury” budynek uznano za jedną z najciekawszych realizacji architektonicznych po 1989 roku.
Jako najpiękniejsze budynki Krakowa z czystym sumieniem można by wskazać również tysiące lokalnych kamienic. Wiele spośród nich do dziś zachowało się w bardzo dobrym stanie i może pochwalić się wyjątkową historią. Dlatego zapraszamy do lektury artykułów z działu #KrakowskieKamienice.