Krakula.pl - Najpopularniejsze dzielnice Krakowa

24.11.2020 10:09

Najpopularniejsze dzielnice Krakowa

Szukając wymarzonego miejsca na dom lub mieszkanie warto sprawdzić, co mają do zaoferowania najpopularniejsze dzielnice Krakowa. Dlaczego są one najbardziej cenione jako miejsce potencjalnego zamieszkania i co ma na to największy wpływ? Jakich cen możemy spodziewać się w nich za m kw. nieruchomości?

Coraz więcej mieszkańców

Kraków jako miasto wojewódzkie i była stolica jest popularnym kierunkiem migracji ludności z terenu całej Polski. To miasto akademickie, w którym mieszka prawie 200 tys. studentów. Z kolei dobrze wykwalifikowani i stosunkowo tani, w porównaniu z innymi krajami europejskimi pracownicy przyciągają do miasta korporacje z całego świata. Duża część osób, która przyjechała na studia, pozostaje w mieście po ich ukończeniu i znalezieniu pracy. Utrzymujący się dodatni poziom salda migracji w mieście wskazuje, że coraz większa liczba osób zamieszkuje Kraków. Odbija się to echem na rynku nieruchomości, który rozgrzany do czerwoności produkuje kolejne powierzchnie mieszkaniowe i biurowe.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w całym Krakowie wg. Raportu Ronin24.pl na podstawie reprezentatywnego przykładu mieszkania o powierzchni 55 mkw sięgają 8 578 zł/mkw. Tymczasem powierzchnia miasta wynosząca 326,85 km kw., podzielona jest na 18 dzielnic. Które z nich są najbardziej cenione jako miejsce potencjalnego zamieszkania i dlaczego?

Najpopularniejsze dzielnice Krakowa. Nr 1 – Stare Miasto

Jak można się spodziewać najwyższe ceny odnotowuje się na Starym Mieście. Naturalnie dzielnica ta znajduje się w centrum miasta i jak zwykle centrum miasta to pożądane miejsce mieszkania. Nie inaczej jest więc w przypadku Krakowa. To tutaj mieszczą się główne atrakcje miasta takie jak Stary Rynek, Kazimierz, Wawel, liczne restauracje. Ich bliskość, rozbudowana infrastruktura drogowa, piękne widoki na atrakcyjne zabytki – to główne zalety centralnego położenia mieszkań. Nie pozostaje to tym samym bez wpływu na wartość nieruchomości.

Dodatkowo mieszkania w tej lokalizacji bezkonkurencyjnie nadają się na przeznaczenie pod wynajem krótkoterminowy. Zgodnie z Raportem Ronin24.pl ceny ofertowe mieszkań w Starym Mieście kształtują się na poziomie ok. 11 989 zł/mkw.

Nr 2 – Grzegórzki

Grzegórzki to dzielnica bezpośrednio sąsiadującą ze Starym Miastem i Kazimierzem. Nowoczesna zabudowa mieszkaniowa i biurowa przyciągają modnym designem i estetyką. Tutaj zlokalizowany jest, chociażby wyczekiwany, powstający z niesławnego „Szkieletora” budynek Unity Center. Obecnie jest to najwyższy budynek w Krakowie, w którym znajduje się nowoczesna powierzchnia biurowa, ale także część przeznaczona na luksusowe apartamenty z podziemnymi miejscami parkingowymi. Pośród popularnych inwestycji w dzielnicy wymienia się także Art. City czy Grzegórzki Park.

Lokalizacja mieszkań w tej dzielnicy ma wiele zalet, a wśród głównych z nich wymienia się bardzo dobrą komunikację z innymi częściami miasta oraz bliskość szkół, uczelni wyższych i obiektów kulturowych. Według raportu Ronin24.pl cena jednego metra kwadratowego dla mieszkania o powierzchni ok. 55 mkw. wynosi średnio 9 737 zł.

Nr 3 – Zwierzyniec

Zwierzyniec krakowianom kojarzy się przede wszystkim z licznymi terenami zielonymi, takimi jak Las Wolski czy Błonie. Są to miejsca cenione przez biegaczy, rowerzystów i amatorów pieszych wedrówek. To zdecydowanie najbardziej zielona dzielnica Krakowa. Duża liczba terenów zielonych sprawia, że dzielnica mimo jednej z większych powierzchni, jest jednocześnie jedną z najmniej zaludnionych w Krakowie. Dominuje tu zwarta zabudowa miejska o niskiej intensywności. Charakterystyczne są niskie bloki, liczne wille i domy jednorodzinne, które dodają dzielnicy większego prestiżu. To doskonała lokalizacja dla ludzi ceniących sobie prywatność, lubiących połączenie zalet mieszkania w mieście z bezpieczeństwem i spokojem kameralnych ulic.

Blisko stąd do ośrodków kulturowych, kopców Kościuszki i Piłsudskiego, Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego, ale także licznych szkół, przedszkoli czy żłobków. Dzielnica jest również dobrze skomunikowana z innymi miejscami w mieście.  Ponownie na podstawie raportu Ronin24.pl ceny na lokalnym rynku dla reprezentatywnego przykładu mieszkania kształtują się na poziomie 10 825 zł/mkw.

W stolicy Małopolski za najbardziej prestiżowe i pożądane do posiadania w nich nieruchomości uchodzą więc dzielnice doskonale skomunikowane, bliskie centrum i dające mieszkańcom możliwość swobodnego i szybkiego dojazdu do innych części miasta. Duże znaczenie w kształtowaniu ceny ma również bliskość ośrodków kultury, zabytkowych punktów miasta czy obiektów publicznych.

Adrianna Stachura

Ekonomista, analityk Funduszu Hipotecznego Yanok

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie