Krakula.pl - Najważniejsze inwestycje Krakowa 2020 – podsumowanie (cz. 2)

20.01.2021 11:29

Najważniejsze inwestycje Krakowa 2020 – podsumowanie (cz. 2)

Które z projektów ujętych w budżecie miasta na ubiegły rok udało się zrealizować, a które trzeba było odłożyć w czasie? Jak rozwijała się infrastruktura medyczna i sportowa podczas pandemii? Sprawdziliśmy i podsumowaliśmy kolejne inwestycje Krakowa 2020.

Priorytet, czyli remont placówek ochrony zdrowia

Ubiegły rok dosadnie pokazał nam, jak ważny jest nowoczesny, sprawnie działający system opieki medycznej. Również z powodu pandemii w ciągu ostatnich miesięcy przeprowadzono duże remonty krakowskich szpitali. 

W Miejskim Szpitalu Specjalistycznym im. G. Narutowicza przebudowie i modernizacji uległ Oddział Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii. W ramach realizacji tego projektu na 917 mkw. powstały sale z przynależnymi do nich łazienkami, pokoje zabiegowe, dyżurki lekarskie, punkt pielęgniarski, pokój ordynatora, kuchnia oddziałowa oraz pomieszczenia socjalne i porządkowe. Zadbano także o ich pełne wyposażenie. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 5,05 mln zł, przy czym 11 tys. zł pochodziło ze środków szpitala, natomiast resztę wydatków pokryło przez miasto. Uroczyste otwarcie wyremontowanego oddziału z udziałem prezydenta Majchrowskiego nastąpiło na początku stycznia 2021 r.

Obecnie trwa również rozpoczęty w 2020 r. remont Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego. Obejmuje on m.in. oddział neurologii, oddział chorób wewnętrznych oraz sale porodowe. Oprócz dostosowania przestrzeni do najwyższych standardów wymienione zostaną instalacje: wodna i elektryczna, a także niskoprądowa i gazów medycznych. Zakończenie prac przewiduje się w połowie 2021 r. Według szacunków całkowity koszt inwestycji wyniesie 23 mln zł. Środki finansowe pochodzą z budżetu miasta oraz dotacji unijnych. W ubiegłym roku szpital otrzymał również nowy sprzęt w postaci pomp infuzyjnych, stacji dokujących oraz urządzeń AIRVO 2. 

Dyrektor placówki Jerzy Friediger podkreśla, że  każdy nowy oddział, który zostaje oddany do użytku, jest ogromnie ważny, tym bardziej że Szpital im. Żeromskiego nie był remontowany praktycznie od początku istnienia. To najwyższy czas, by podnieść jego standard, by mieszkańcy Nowej Huty mieli porządny, nowoczesny szpital, na jaki zasługują – dodaje.

Inwestycje Krakowa 2020 to także dalsza realizacja programu termomodernizacji budynków przychodni. Jego przebieg przewidziano na lata 2019-2021 i ma on objąć 15 placówek przychodni zdrowia zlokalizowanych na terenie miasta. Jego celem jest docieplenie budynków oraz wymiana instalacji CO. Całkowity koszt programu wynosi prawie 12 mln zł. Natomiast prace termomodernizacyjne wykonane w 2020 r. pochłonęły ok. 1/3 tej kwoty. 

Dodatkowe inwestycje Krakowa 2020 w zakresie ochrony zdrowia

W związku z pandemią koronawirusa dużym wyzwaniem dla miasta było tworzenie szpitali tymczasowych. Jeden z nich powstał w wykupionym przez miasto dawnym budynku Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Specjalistycznego Szpitala Uniwersyteckiego. Znacznie trudniejszą i bardziej kosztowną inwestycją okazała się budowa szpitala tymczasowego na Hali Expo. Szacuje się bowiem, że krakowski szpital polowy był jednym z najdroższych w kraju, a koszt jego utworzenia wyniósł ok. 35 mln zł.

Choć przedsięwzięcie zapowiadało się spektakularnie, do zakończenia inwestycji, a tym bardziej otwarcia szpitala nie doszło. Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita planował uruchomienie przyjęć pacjentów pod koniec listopada 2020 r., później jednak liczba wykonywanych testów, a tym samym wykrytych zakażeń znacznie spadła i wielomilionowy projekt przestał być potrzebny. W grudniu ubiegłego roku, podczas audycji w Radiu Kraków Łukasz Kmita tłumaczył, że działanie dotyczące nieuruchamiania Expo wydaje się działaniem logicznym i adekwatnym do obecnej sytuacji epidemiologicznej, ale także działaniem pokazującym, że racjonalizujemy koszty. 

Warto dodać, że z 16 szpitali tymczasowych, których budowę zlecił rząd, obecnie funkcjonują zaledwie 4. 

A placówki sportowe? Miasto buduje baseny

Choć działalność wielu obiektów sportowych na czas pandemii mocno ograniczono, miasto nie zrezygnowało z inwestycji związanych z rozwojem fizycznym. Jedną z nich była budowa krytej pływalni przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 przy ul. Kijowskiej. Miał to być prezent z okazji obchodzonego w 2020 r. jubileuszu 60-lecia szkoły. Oprócz basenu, w budynku znajduje się centrum spa & fitness wyposażone m.in. w sauny i grotę solną. Sześciotorowy basen posiada nowoczesne, ruchome dno. Na terenie obiektu znalazły się również jacuzzi, natryski i trybuny, które mogą pomieścić kilkaset osób, kawiarnia, a także pomieszczenia techniczne. Hala basenowa jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Pływanie to jedna z najzdrowszych form uprawiania sportu, dlatego konsekwentnie rozwijamy bazę basenową naszego miasta – mówił Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Od 2009 r. wybudowaliśmy 5 basenów, a obecnie prowadzimy 3 inwestycje. W planach jest powstanie następnych kilku w najbliższych latach. Przyjęta strategia ma doprowadzić to tego, aby mieszkańcy każdej dzielnicy Krakowa mieli swobodny dostęp w bliskiej odległości do krytej pływalni. Cieszę się, że za sprawą basenu przy ul. Kijowskiej jesteśmy o krok bliżej w realizacji tego celu. Oficjalne otwarcie pływalni wartej 6,5 mln zł nastąpiło w połowie listopada 2020 r. 

Kolejne dwa baseny powstają na os. 2 Pułku Lotniczego oraz przy ul. Eisenberga. Prace nad budową pierwszego z nich są na początkowym etapie, natomiast drugi jest już niemal gotowy i powinien zostać otwarty w pierwszym kwartale 2021 r. Pływalnia przy ul. Eisenberga to olbrzymia inwestycja, której całkowity koszt wynosi ponad 55 mln zł. Mieści się ona na terenie dawnego ośrodka sportowego Krakowianka. Oprócz krytego basenu w nowoczesnym budynku znajdzie się również centrum spa z kilkoma rodzajami saun, łaźnią parową, brodzikiem oraz śnieżką sensoryczną.

Miliony na modernizację stadionu

Wymieniając inwestycje Krakowa 2020 z zakresu sportu, nie można pominąć modernizacji stadionu Wisły Kraków oraz przynależnych do niego terenów. Realizacja tego projektu wyniesie ok. 10 mln zł. Obecnie trwają prace projektowe dotyczące zagospodarowania terenu wokół Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana zgodnie z przyjętą w konsultacjach koncepcją – mówi Michał Sobolewski, rzecznik Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Zaznacza przy tym, że pełny kosztorys poznamy pod koniec pierwszego kwartału bieżącego roku.

Wiemy natomiast, jak ma się zmienić obecny wygląd stadionu. Głównym elementem inwestycji jest nowy, częściowo podziemny parking, który łącznie pomieści ponad 1000 samochodów. W planach są też zieleniec, aleja gwiazd i pomnik Henryka Reymana oraz kawiarnie z ogródkami. Stadion został zgłoszony jako jedna z aren na Igrzyska Europejskie mające odbyć się w 2023 r. Tym samym urzędnicy planują także bardziej zaawansowane prace, które pomogą w dostosowaniu go do potrzeb tak dużej imprezy. W takim przypadku koszty inwestycji wyniosłyby nawet 60 mln zł. Część tek kwoty powinna jednak zostać pokryta z dotacji unijnych oraz środków Ministerstwa Sportu. 

Zdj. stadionu Piotr Drabik, licencja Creative Commons Attribution 2.0 Generic.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie