Krakula.pl - Nieruchomość z Małopolski uznana za najpiękniejszy dom świata

29.09.2021 07:41

Nieruchomość z Małopolski uznana za najpiękniejszy dom świata

Fot. BXBstudio Bogusław Barnaś - https://bxbstudio.com.
  • Zlokalizowana w Dolinkach Podkrakowskich Małopolska Chata Podcieniowa została zwycięzcą prestiżowego konkursu Global Architecture & Design Awards, w kategorii Najpiękniejsza Prywatna Rezydencja Świata.
  • Za jej projekt odpowiada pracownia BXBstudio Bogusław Barnaś. Budowa obiektu trwała 3 lata.
  • Projektanci zapewniają, że najpiękniejszy dom świata nie należy do najdroższych. Wprawdzie nie podają dokładnych sum, lecz oceniają, że „budżet tego domu mieścił się w średniej krajowej, a inwestor pilnował kosztów”.
Fot. BXBstudio Bogusław Barnaś.

Polski zwycięzca w międzynarodowej rywalizacji

Global Architecture & Design Awards to prestiżowy konkurs, w którym co roku bierze udział wielu architektów oraz projektantów wnętrz z całego świata. Nadesłane zgłoszenia się oceniane w aż 60 różnych kategoriach. Znajdują się wśród nich projekty prywatne, publiczne, komercyjne, projekty aranżacji wnętrz itp. W tym roku zaszczytne pierwsze miejsce w kategorii prywatnych rezydencji przypadło pracowni BXBstudio za projekt zlokalizowanego pod Krakowem domu jednorodzinnego. Nie jest to pierwszy wyraz uznania dla krakowskiego architekta. W 2019 roku zdobył już nagrodę za najlepszy projekt ekologiczny, a następnie wyróżnienie w TOP 10 domów zrealizowanych w 2020 roku wg. magazynu Murator.

Fot. BXBstudio Bogusław Barnaś.

Jak wygląda najpiękniejszy dom świata?

Małopolska Chata Podcieniowa ma powierzchnię nieco przekraczającą 360 mkw. Jest to parterowy dom z poddaszem oraz dwuspadowym dachem. Posiada charakterystyczne dla tego regionu podcienie, niegdyś chroniące przed deszczem oraz działaniem promieni słonecznych. Inspiracją dla nieruchomości była polska architektura drewniana. Mimo wyraźnego rysu historycznego dom ma niezwykle nowoczesną formę. Tradycyjna bryła została połączona z modernistycznymi przeszkleniami, zastosowanymi na całej południowej ścianie budynku. Dzięki temu z wnętrza rozciąga się niczym nieograniczony widok na malowniczy krajobraz.

Fot. BXBstudio Bogusław Barnaś.

Ciekawym elementem jest również wykorzystanie jako elewacji naturalnie starzejącego się drewna. Jak twierdzą sami architekci, stworzenie tego projektu nie należało do najłatwiejszych. Sporym ograniczeniem były bowiem restrykcyjne przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Między innymi dlatego prace projektowe trwały kilka lat.

Małopolska Chata Podcieniowa to dom designerski, ale jednocześnie trwały i ponadczasowy, bo zakorzeniony w tradycji – przekonują projektanci w konkursowych  materiałach promocyjnych. Pomimo restrykcyjnych zapisów, udało nam się wykreować ciekawą strukturę budynku. Twórczo wykorzystaliśmy topografię widokowej działki i wydzieliliśmy aż pięć różnych poziomów, prawnie mieszczących się w definicji obiektu dwukondygnacyjnego – dodają.

Fot. BXBstudio Bogusław Barnaś.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie