Krakula.pl - „Nowa Huta dziś!”

24.08.2020 10:32

„Nowa Huta dziś!”

„Nowa Huta dziś” to projekt realizowany pod patronatem Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Dzięki niemu dzielnica może liczyć na znaczącą poprawę obecnej infrastruktury technicznej.

W tym roku odbywa się już 4 edycja programu. Dotyczy on 5 dzielnic: Nowej Huty, Czyżyn, Bieńczyc, Wzgórz Krzesławickich oraz Mistrzejowic i obejmie 15 inwestycji. O jego wyglądzie w dużej mierze decydują mieszkańcy. To oni zgłaszają propozycje zadań, na które można wykorzystać otrzymane środki finansowe. Następnie są one rozpatrywane przez Radę Dzielnicy, a następnie wybiera ona i zleca realizację najlepszych projektów. Budżet programu wynosi 2 mln zł i w tym roku rozdysponowano go następująco:

  • Nowa Huta – Dzielnica XVIII – 481 550 zł;
  • Czyżyny – Dzielnica XIV – 364 430 zł;
  • Bieńczyce – Dzielnica XVI – 351 670 zł;
  • Wzgórza Krzesławickie – Dzielnica XVII – 321 680 zł;
  • Mistrzejowice – Dzielnica XV – 419 670 zł.

Propozycje do programu „Nowa Huta dziś” można było zgłaszać za pomocą specjalnego formularza do 31.03.2020 r., a pod koniec lipca opublikowano listę wybranych inwestycji. Większość z nich dotyczy remontu chodników (m.in. przy ul. Śliwkowej, Jagiełły i Glinki, na os. II Pułku Lotniczego i os. Zielonym oraz przy al. Pokoju), wymiany nawierzchni dróg (ul. Urbanowicza, ul. Parnickiego oraz ul. Na Zboczu i remont fragmentów jezdni na os. Zielonym i na ulicach Żaglowej i Powiatowej) powiększenia istniejących parkingów (os. Teatralne oraz ul. Urbanowicza) lub wymiany oświetlenia ulicznego (na odcinku od pętli tramwajowej „Mistrzejowice” do ul. Wiślickiej). Niektóre prace już się rozpoczęły, inne powinny ruszyć lada dzień. Wszystkie projekty planowo zakończą się do końca roku.

Nowa Huta to dzielnica, która powstała ponad 70 lat temu. Początkowo miała być osobnym miastem robotniczym, ale przez długi czas traktowano ją jako nieco zapomnianą i zaniedbaną prowincję. Od kilku lat dzielnica przechodzi intensywną rewitalizację, a wspomniany program jest jednym z jej etapów. Ma on podnieść atrakcyjność Nowej Huty oraz poprawić warunki życia mieszkańców.

Tagi tego artykułu:
Ten artykuł nie posiada tagów

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie