Krakula.pl - Nowe osiedle komunalne w Krakowie

16.09.2020 03:39

Nowe osiedle komunalne w Krakowie

10 budynków mieszkalnych w krakowskich Łagiewnikach czeka na lokatorów. Obecnie jest to największe osiedle komunalne w Krakowie.

Bloki zlokalizowane przy ulicach Przyzby i Zalesie powstawały od 2017 r. Pierwszy etap inwestycji zakończył się w 2019 r. – postawiono wtedy 5 budynków. Kolejnych 5 zostało przekazanych ZBK 14.09.2020 r. Wykonawcami inwestycji są Mostostal Warszawa S.A. i Acciona Construcction S.A., natomiast projektantem Perbo Inwestycje sp. z o.o. S.K. Osiedle komunalne w Krakowie dofinansował Bank Gospodarstwa Krajowego, który przeznaczył na ten cel prawie 15 mln zł. Wartość całej inwestycji to 44 mln zł.

Łącznie znajduje się tam 357 mieszkań o zróżnicowanym metrażu – rozpoczyna się od 25 mkw., a kończy na 65 mkw. Są wśród nich lokale typu studio oraz mieszkania 1-, 2- i 3-pokojowe.

Osiedle komunalne w Krakowie gotowe do zamieszkania

Nowe lokale lada moment doczekają się najemców. Ich wykończenie pozwala na wprowadzenie się nawet w ciągu kilku najbliższych dni. Nie są w stanie deweloperskim – wszystkie pomieszczenia pomalowano, na podłogach położono panele, a na ścianach w kuchni i łazience kafelki. Nowi lokatorzy mogą liczyć również na wyposażenie łazienki w wannę lub kabinę prysznicową, toaletę oraz umywalkę. W kuchni znajduje się kuchenka elektryczna. Część mieszkań przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Na terenie osiedla znajduje się także plac zabaw, parking mieszczący 240 samochodów oraz powierzchnie użytkowe, które zostaną przeznaczone na działalność biblioteki oraz żłobka. Osiedle nie zostanie ogrodzone, dzięki czemu jego infrastruktura będzie dostępna również dla mieszkańców okolicy.

Osiedla komunalne na wagę złota

Mieszkań przeznaczonych dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej brakuje w większości dużych polskich miast. Czas oczekiwania na tego typu lokale czasem wynosi nawet kilkanaście lat. Aby rozwiązać ten problem, Kraków mocno skoncentrował się na wspieraniu budownictwa socjalnego. Osiedle komunalne Przyzby-Zalesie jest obecnie największą, lecz nie jedyną inwestycją gminy. Jeszcze w tym roku do użytku trafią bloki umiejscowione w Nowej Hucie, przy ul. Wańkowicza. Znajduje się tam 165 mieszkań. Rozpoczęły się również prace nad budową bloku komunalnego przy ul. Fredry, w którym znajdzie się 46 lokali. Do dyspozycji mieszkańców trafi na początku 2022 r.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie