Krakula.pl - Nowohucka Pracownia Piastów 22 już otwarta!

18.11.2020 04:05

Nowohucka Pracownia Piastów 22 już otwarta!

Pandemia to trudny moment na uruchamianie nowych inicjatyw społecznych oraz miejsc użyteczności publicznej. To również bardzo wymagający okres dla młodzieży szkolnej i studentów. Zostali oni bowiem zmuszeni do przejścia w tryb nauki zdalnej oraz rezygnacji z większości zajęć dodatkowych. Dlatego sposobem na urozmaicenie ich codzienności w czasach koronawirusa może być nowohucka Pracownia Piastów 22.

Co to za miejsce?

Placówkę otwarto pod koniec października bieżącego roku. Jest to pierwsze tego typu miejsce w Krakowie. Stanowi część realizowanego przez miasto programu Młody Kraków 2.0, skierowanego do osób w wieku 13-26 lat.

Pracownia znajduje się w dzielnicy Mistrzejowice, na os. Piastów 22. Na 170 mkw. zaaranżowano nowoczesne sale warsztatowo-laboratoryjne, wyposażone m.in. w laptopy, telewizory, rzutniki, drukarkę, materiały biurowe oraz sprzęt fotograficzny. Nowohucka Pracownia Piastów 22 ma być miejscem umożliwiającym młodym ludziom naukę oraz rozwijanie pasji. W przyszłości pozwoliłaby również na organizację spotkań z rówieśnikami. Oprócz przestrzeni do samodzielnych działań, w ofercie można znaleźć wiele warsztatów. Co więcej, skierowano je zarówno do młodzieży, która stanowi główną grupę docelową tego miejsca, jak i najmłodszych oraz ich rodziców.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski tak chwalił inicjatywę: To pierwsza w Krakowie taka miejska placówka – Pracownia Piastów 22 jest miejscem łączącym pokolenia. Spotyka się tu młodzież, ale przychodzą też rodzice z małymi dziećmi czy oczekujący na potomstwo. Epidemia to czas niełatwy również dla młodych ludzi, dlatego placówka otworzyła się właśnie teraz. Dodał również, że jej bieżące działania można śledzić na stronie www oraz Facebooku.

Nowohucka Pracownia Piastów 22 w czasie pandemii

Aktualnie w placówce realizowane są takie cykle edukacyjne jak:

  • Szkoła bohaterek i bohaterów ucząca młodzież radzenia sobie z trudnymi emocjami, również tymi powstającymi podczas pandemii i przymusowej izolacji;
  • Strefa Rodziców, w której odbywają się m.in. warsztaty dla dzieci, rodziców i osób spodziewających się potomstwa oraz różnorodne zajęcia muzyczne, plastyczne i językowe;
  • Strefa Młodych, w której można znaleźć wiele warsztatów, konkursów i inicjatyw, dostępnych w ramach programu Młody Kraków 2.0 (pełna lista tutaj)

Oczywiście wszystkie zajęcia są bezpłatne. Ze względu na wprowadzone przez rząd obostrzenia, większość z nich chwilowo odbywa się w przestrzeni wirtualnej. Pracownicy  zapewniają jednak, że placówka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 10-17 dla wszystkich, którzy potrzebują spokojnego i właściwie wyposażonego miejsca do nauki. Młodzież może również liczyć na pomoc w odrabianiu zadań i opanowaniu nowego materiału. Na stronie urzędu miasta możemy przeczytać, że: Ten rok zmusił wszystkich do modyfikacji różnego rodzaju planów, nie jest to łatwy czas także dla młodzieży, dlatego Wydziałowi Polityki Społecznej i Zdrowia, który opracował projekt, a także Stowarzyszeniu Daleko Więcej – operatorowi Pracowni, zależało, by nie czekać z rozpoczęciem działań i uruchomić ofertę Pracowni skierowaną do młodych osób, oczywiście z dostosowaniem się do obowiązujących obostrzeń sanitarnych. 

Z pewnością stanowi to duże ułatwienie dla młodzieży, która chociażby ze względów mieszkaniowych ma problemy ze spokojną nauką. Mały metraż, kilka osób pracujących i uczących się zdalnie jednocześnie, a do tego zamknięte świetlice szkolne, czytelnie czy biblioteki nie ułatwiały tego zadania. 

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie