Krakula.pl - Ogrody zimowe – nowoczesny sposób zagospodarowania przestrzeni

01.01.2021 01:01

Ogrody zimowe – nowoczesny sposób zagospodarowania przestrzeni

  • Będąc na etapie budowy domu, warto już wtedy podjąć decyzję o wykonaniu ogrodu zimowego. Jego realizacja jest wówczas nie tylko prostsza, ale nawet o 30 proc. tańsza.
  • Najczęstsze utrudnienia przy tworzeniu oranżerii wynikają z niskiej wysokości względem rynny dachu tarasu bądź do balkonu nad tarasem.
  • Średnia cena za wykonanie całorocznego ogrodu zimowego o metrażu 20 mkw. z jednospadowym dachem i typowym wyposażeniem wynosi 65 tys. zł netto. Klienci prywatni mogą otrzymać ulgę podatkową.

Przeszklone pomieszczenia, które można wykorzystać w różnoraki sposób, stają się coraz to popularniejsze. Również teraz, mimo trwającej pandemii, ogrody zimowe mogą pozwolić na stworzenie dodatkowego miejsca rekreacji, umożliwić komfortowe przebywanie blisko natury, poprawić domowy bilans energetyczny, a także podnieść standard nieruchomości. Szklarnia z egzotycznymi roślinami, salon, pokój gier, SPA lub siłownia? Ilu klientów, tyle pomysłów. Co należy wiedzieć, gdy zamierzamy podjąć decyzję o zrealizowaniu takiej inwestycji w naszym domu?

Podstawowe informacje

Na samym wstępie klient – czy to prywatny, czy biznesowy – powinien dobrze przemyśleć, w jakim celu będzie chciał wykorzystać nowe pomieszczenie. Inne rozwiązania techniczne zostaną bowiem wykorzystane przez wykonawcę, jeśli ogród ma służyć jako łazienka z jacuzzi, a inne – gdy ma to być pokój dzienny z wielkogabarytowymi przeszkleniami.

Choć najprościej jest zaplanować powstanie takiego pomieszczenia już na etapie planowania budowy nieruchomości (koszty  realizacji są wtedy o 20-30 proc. niższe), istnieje również możliwość dobudowy ogrodu do domu. Wtedy należy zadbać o postawienie odpowiednich fundamentów –  zaizolowanych przeciwodnie oraz termicznie. Z kolei z izolowanych termicznie profilów aluminiowych tworzy się całą konstrukcję ogrodu. Otwory wypełniają jedno lub dwukomorowe zespolone szyby. Wykonawca projektu dobiera je pod kątem stopnia przenikania ciepła i wytrzymałości mechanicznej. Z założenia mają być one odporne na wszelkie warunki atmosferyczne.

Przemyślany projekt kluczem do sukcesu

Kolejny krok to zastanowienie się nad lokalizacją, powierzchnią zabudowy i możliwościami technicznymi przedsięwzięcia. Planując ogród po stronie południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej pomieszczenie przez kilka godzin w ciągu dnia będzie zacienione, a naturalne światło rozproszone. Natomiast lokalizacja północna spowoduje, że ogród znajdzie się w cieniu i w lecie nie będzie się nagrzewał. Z kolei w zimie ochroni dom przed chłodnymi wiatrami. Za to położenie na południu zagwarantuje najintensywniejsze oświetlenie oraz nagrzanie pomieszczenia. Wyższa temperatura wiąże się z koniecznością zamontowania systemu wentylacyjnego oraz rolet. Takie umiejscowienie pozwala jednak dogrzać w zimę resztę domu. Dzieje się tak dzięki stworzeniu przestrzeni bufurowej, którą od reszty nieruchomości oddzielają tzw. „ciepłe” drzwi.

Natomiast od tego, czy dana oranżeria znajdzie się na metrażu 20 mkw. czy 100 mkw., zależeć będą wszystkie kolejne parametry techniczne. Zaprojektowanie prawidłowej funkcjonalności, wentylacji, izolacji cieplnej czy ochrony przeciwsłonecznej, mają kluczowe znaczenie dla przyszłego komfortu korzystania z ogrodu zimowego – tłumaczy Andrzej Przybylski z krakowskiej firmy Przybylski, która od 30 lat zajmuje się tworzeniem konstrukcji aluminiowo-szklanych. Specjalista podkreśla również, że warto już na samym początku skonsultować swoją wizję projektu z wykonawcą, gdyż czasami klient nie ma świadomości o ograniczeniach budynku, które mogą uniemożliwić przeprowadzenie wszystkich założeń projektowych.

Ogrody zimowe a ograniczenia wynikające z nieruchomości

Okazuje się, że najczęstsze utrudnienia wynikają z niskiej wysokości względem rynny dachu tarasu bądź do balkonu nad tarasem. Nie tyle uniemożliwiają one wykonanie projektu, ile powodują, że montaż należy przeprowadzić w inny, dobrany do sytuacji klienta sposób. W pierwszym z wymienionych ograniczeń rozwiązanie stanowi wykonanie przełamanego dachu. Wówczas w części problematycznej dach jest płaski i nieprzezierny, a dopiero później przeszklony i pochyły. Natomiast w drugim przypadku dach montuje się do płyty balkonu lub pod płytą z panelem nieprzeziernym na głębokość balkonu.

Co z ryzykiem włamania?

Materiał, z którego wykonywana jest oranżeria, w założeniu ma być wytrzymały na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne i próby zewnętrznej ingerencji. Jednak co ciekawe, określenie „antywłamaniowy” jest rzadko stosowane przy opisywaniu ogrodów zimowych. Andrzej Przybylski podkreśla, że na życzenie klienta firma może wykorzystać dodatkowe rozwiązania podnoszące poziom bezpieczeństwa pomieszczenia. Są to szkła antywłamaniowe, elementy antywyważeniowe oraz specjalne okucia okien i drzwi.

O każdej porze roku i bez pozwolenia na budowę

Co ważne, ogrody zimowe o powierzchni do 35 mkw. nie wymagają uzyskiwania zezwolenia na budowę. Wystarczy jedynie poinformować o realizacji inwestycji odpowiedni organ administracji architektoniczno-budowlanej. Nowelizacja Prawa budowlanego z września 2020 r. nie zmieniła bowiem obowiązujących już od lat przepisów. Jedynie doprecyzowała kwestie dotyczące samego zgłoszenia o budowie. Ta z kolei, jak podkreśla Andrzej Przybylski, może być wykonywana przez cały rok. Zaznacza, że wiosną i latem warunki atmosferyczne do pracy są bardziej przychylne. Zimą i jesienią mogą bowiem wystąpić opady deszczu, śniegu czy silne wiatry. Realizacja założeń projektowych zależy zatem od temperatury powietrza i innych czynników pogodowych, ale przy łagodnej zimie nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć budowę przedsięwzięcia. Zanim to jednak nastąpi, należy złożyć zamówienie. Czas realizacji od momentu zatwierdzenia oferty i podpisania umowy do ukończenia montażu trwa od dwóch do trzech miesięcy.

Jakie ogrody zimowe najchętniej wybierają klienci?

Andrzej Przybylski wskazuje, że zdecydowanie najczęściej wybieranym sposobem zagospodarowania oranżerii wśród klientów prywatnych jest urządzenie salonu z jadalnią. Natomiast w restauracjach, sklepach i firmach często wybieraną opcją jest stworzenie szklanego patio. Wielkogabarytowe przeszklenia nie tylko przyciągają uwagę gości swoim kształtem, ale również gwarantują znakomite oświetlenie. Aktualnie modne jest również tworzenie pokojów z jacuzzi lub egzotycznymi roślinami – dodaje Przybylski. Tłumaczy, że przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, iż możliwości techniczne oraz wysoki poziom bezpieczeństwa przestrzeni sprawia, że nie ma pomysłu, którego nie dałoby się w jakiś sposób zrealizować. Bariera może być zatem tylko finansowa.

Ogrody zimowe – koszty

Średnia cena za wykonanie całorocznej oranżerii o metrażu 20 mkw. z jednospadowym dachem i typowym wyposażeniem wynosi minimum 65 tys. zł netto. Należy pamiętać, że do tej kwoty dodajemy również podatek VAT, ale co istotne – klienci prywatni spełniając określone warunki, mogą ubiegać się o otrzymanie ulgi podatkowej w wysokości 8 proc. stawki VAT. Górna granica cenowa nie występuje, a wpływ na finalny koszt w głównej mierze ma wielkość planowanej powierzchni zabudowy, stopień skomplikowania konstrukcji dachu oraz zakres wyposażenia – tłumaczy Przybylski.

W poszukiwaniu odpowiedniego wykonawcy

Inwestując kilkadziesiąt tysięcy złotych w pomieszczenie, które ma służyć przez lata, należy dobrze przejrzeć oferty firm wykonujących ogrody zimowe. Długoletnie doświadczenie, portfolio prezentujące dotychczasowe prace i wiedza dotycząca konstrukcji, fundamentów, ogrzewania, oświetlenia czy sposobu zacienienia oranżerii – to już sporo aspektów, ale wciąż nie wszystkie. Istotne jest również porównanie cen i ocena materiałów, a także zwykłe pierwsze wrażenie po kontakcie z przedstawicielem firmy.

Zapoznajmy się z przebiegiem procesu od złożenia zapytania po realizację, dopytajmy o gwarancję czy montaż. Ten powinien odbywać się przez wyspecjalizowany zespół producenta, a nie być zlecany zewnętrznym firmom – zaznacza Andrzej Przybylski. Tłumaczy, że oferty rynkowe nieraz prezentują wyceny, które różnią się między sobą nawet o 30 proc. Wynika to z odpowiedniego doboru systemów aluminiowych, szkła i akcesoriów. Spełnienie wymagań technicznych gwarantuje, że nowe pomieszczenie będzie miało bezpieczną konstrukcję.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie