To bez wątpienia jedna z największych krakowskich inwestycji mieszkaniowych ostatnich lat. Osiedle Avia w szybkim tempie zbudowano w sąsiedztwie starego pasa startowego w Czyżynach i nic nie wskazuje na to, by przestało się powiększać. Mieszkańcy oraz władze miasta chcieli wzbogacić osiedle o tereny zielone, okazuje się jednak, że nie jest to takie proste.
Nie bez powodu osiedle przez wielu nazywane jest „betonową dżunglą”. Zabudowa jest tam gęsta i wysoka, a zieleni – mimo że starano się nią wypełnić każdą wolą przestrzeń – wciąż jest jak na lekarstwo. Trzeba przyznać, że osiedle Avia posiada dobrą infrastrukturę. Na jego terenie znajdują się liczne sklepy, lokale usługowe, żłobki i przedszkola, a większość mieszkań usytuowanych na parterze posiada ogródki. Mimo to mieszkańcy chcieliby, aby znajdowało się tam więcej przestrzeni zielonej.
Ogólnie mieszka nam się tutaj dobrze, osiedle ma atrakcyjną lokalizację, dobre połączenie z centrum miasta. Pod nosem mamy sklepy, restauracje, salon kosmetyczny, przedszkole. Tylko zieleni jest niewiele – podkreśla w rozmowie z redakcją KRN jeden z mieszkańców. Inni dodają, iż mieli nadzieję, że w najbliższym czasie powstanie w tym miejscu duży teren zielony, z parkiem i placem zabaw. Tutaj mieszka mnóstwo osób, większość z małymi dziećmi i taka ilość zieleni, jaką mamy teraz, jest niewystarczająca. Przydałoby się więcej, szczególnie w czasach pandemii, gdy każdy szuka spokojnego miejsca do spacerów czy uprawiania sportu – zwraca uwagę kolejna z mieszkających tu osób.
W zeszłym roku powstały plany zagospodarowania przestrzennego dla osiedli Avia, II Pułku Lotniczego oraz Dywizjonu 303, które uwzględniały tereny rekreacyjne. Okazuje się jednak, że ich realizacja stoi pod znakiem zapytania. A bloki na Avii powstają nieustannie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił część zapisów zawartych w planie zagospodarowania przestrzennego dla Avii i sąsiadujących z nią osiedli. Jako uzasadnienie przedstawił fakt, że działki uwzględnione w planie są własnością prywatnych inwestorów, m.in. Budimexu. Miasto nie może zmusić ich do tworzenia terenów zielonych kosztem zaprzestania dalszych inwestycji, tym bardziej że kolejne bloki były przewidziane w studium zagospodarowania przestrzennego. Sąd uznał, że jest to naczelny dokument planistyczny miasta, a powstające później plany powinny być z nim zgodne. Co prawda stwierdził również, że brak zieleni na osiedlu Avia jest widocznym problemem. W państwie prawnym nie ma miejsca dla mechanicznie i sztywno pojmowanej zasady nadrzędności interesu ogólnego nad interesem indywidualnym – czytamy w uzasadnieniu wyroku. Oznacza to, że deweloperzy mogą dalej rozbudowywać osiedle, zgodnie z wydanymi wcześniej pozwoleniami na budowę. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie jest jeszcze prawomocny. Miasto zapowiada odwołanie od jego decyzji.
Warto zaznaczyć, że mieszkańcy osiedla starali się o stworzenie terenu zielonego już od 2016 r. Wtedy zgłosili projekt parku do Budżetu Obywatelskiego Krakowa i dołożyli starań, by zyskać potrzebne do jego realizacji głosy. Prace ruszyły w 2019 r. Nowy park w Czyżynach jest już otwarty. Znajduje się on pomiędzy Avią i ul. Stella-Sawickiego. Jego całkowita powierzchnia wynosi 3 ha. Mimo to, przy ilości mieszkańców Avii oraz planach budowy kolejnych etapów inwestycji nie jest to wystarczająca przestrzeń.
Nie jest to również pierwszy spór o działkę, jaki w ostatnim czasie wyniknął w tej okolicy. We wrześniu bieżącego roku głośno zrobiło się o konflikcie pomiędzy Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków Moniką Bogdanowską a przedstawicielami Centrum Nauki Cogiteon. Budynek miał stanąć w sąsiedztwie pasa startowego starego lotniska, nieopodal Avii. Mimo że inwestorzy otrzymali pozwolenie na budowę i prace ruszyły, konserwator zabytków postanowiła wpisać teren do rejestru zabytków krajobrazu. Mieszkańcy sąsiednich osiedli domagali się przeniesienia inwestycji do podkrakowskich Branic i utworzenia na tym terenie parku XXL. Chwilowo trwa impas. Nie wiadomo, jak zakończy się spór. Sytuacja ta pokazuje jednak po raz kolejny, jak potrzebne są tereny zielone w okolicy osiedla Avia.
Fot. Kraków os. II Pułku Lotniczego, Luxetowiec, CC-BY-4.0.