Krakula.pl - Oto najdroższy zabytek w Małopolsce. Ile trzeba zapłacić, by zostać jego właścicielem?

14.11.2021 06:42

Oto najdroższy zabytek w Małopolsce. Ile trzeba zapłacić, by zostać jego właścicielem?

Fot. Lollencja, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28025395.
  • Murowany, trzykondygnacyjny, o powierzchni 2 400 mkw. – najdroższy zabytek w Małopolsce to pałac wybudowany w XIX wieku przez Tadeusza Skrzyńskiego. Budowla znajduje się w Zagórzanach, niewielkiej wsi położonej kilka kilometrów od Gorlic.
  • Analitycy HRE Investments wskazują, że pałac kosztuje prawie 7 mln zł, co plasuje go na szóstym miejscu na liście ośmiu najdroższych polskich zabytków.
  • W samym Krakowie znajduje się ok. 60 pałaców. Niektóre z nich przekształcono w luksusowe restauracje czy hotele (np. Pałac Bonerowski przy ul. Św. Jana 1), inne w galerie i muzea (np. Pałac Sztuki przy Placu Szczepańskim 4).

Najdroższy zabytek w Małopolsce – wygląd i historia

Pałac wybudowano w stylu neogotyckim. Wskazują na to m.in. ostre łuki przy oknach i drzwiach, ozdobne wieżyczki i baszty ze spiczastymi hełmami. Niegdyś we wnętrzu budynku znajdował się teatr oraz orkiestra. Po latach pałac częściowo przebudowano, a po 1945 roku zabytek uległ dewastacji. Po jego rekonstrukcji część budynku pełniła funkcję Państwowego Domu Młodzieży, a następnie Domu Dziecka.

Wokół kompleksu roztacza się park o wielkości 14 ha. Kiedyś na jego terenie rosły egzotyczne rośliny, a w przystosowanych mniejszych obiektach żyły małpy i egzotyczne ptaki. Dziś za murem i dwoma bramami znajduje się tylko zarośnięty staw i nieuporządkowana zieleń. W ciągu całego okresu istnienia obiektu jego właściciele wielokrotnie się zmieniali. Obecny wyremontował dach, ale w ciągu ostatnich lat kompleks uległ znacznym zniszczeniom. Kiedyś jego wykupienie kosztowało 10 mln zł. Do tej pory, mimo już kilkumilionowej obniżki, nie zgłosili się chętni do kompletnej odbudowy pałacu i rozpoczęcia działalności w tym obiekcie.

Najdroższe zabytki w Polsce

Na pierwszym miejscu listy opracowanej przez HRE Investments znalazł się zespół pałacowo-barokowy w województwie opolskim. Jego cena to 16 mln zł. Na podium trafił również zespół zamkowo-pałacowy w Międzylesiu za ponad 11 mln zł oraz pałac w miejscowości Rudno za niecałe 11 mln zł. Tytuł najdroższego polskiego zabytku zyskał też dworek w województwie lubuskim, Pałac Myśliwski w Łodzi oraz zespoły pałacowo-parkowe w Krześlicach i niedaleko Szczecina.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie