Krakula.pl - Otwarcie muzeów w Krakowie: wracamy do normalności?

20.02.2021 12:48

Otwarcie muzeów w Krakowie: wracamy do normalności?

  • Od 1 lutego placówki muzealne i galerie sztuki przyjmują zwiedzających. Instytucje te wiążą jednak pewne ograniczenia.
  • W Krakowie otwarto m.in. Muzeum Podgórza, Nowej Huty, Dom Zwierzyniecki i Rydlówkę.
  • Dużą popularnością wśród zwiedzających cieszy się wystawa plenerowa „Alicja w Krainie Czarów – Ogród Świateł”. Można ją oglądać do końca lutego.

Otwarcie muzeów to konsekwencja zniesienia części restrykcji związanych z trwającą pandemią koronawirusa. Placówki działają w ścisłym reżimie sanitarnym. Zgodnie z wytycznymi w instytucjach kultury obowiązuje limit 1 os. na 15 mkw. Obowiązkowe jest również zasłanianie nosa i ust oraz dezynfekcja rąk. Korzystanie z udostępnionych zwiedzającym multimediów i innych urządzeń działających na dotyk dozwolone jest wyłącznie z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Mimo to z ponownego działania muzeów cieszą się zarówno stęsknieni za normalnością zwiedzający, jak i pracownicy muzeów oraz przewodnicy. Decyzja o możliwości otwarcia muzeów od 1 lutego dała przewodnikom miejskim pewną nadzieję na nieco lepszą przyszłość, niż miało to miejsce w poprzednich miesiącach. Pozostało jednak wiele trudności dla tej grupy zawodowej. Aktualnie obowiązujące limity dla grup sprawiają, że cena wycieczki dla potencjalnego zwiedzającego jest znacznie wyższa niż w czasach, gdy było możliwe oprowadzanie dużych, trzydziesto- czy nawet pięćdziesięcioosobowych grup. W dalszym ciągu liczba turystów pozostaje na znacznie niższym poziomie, niż miało to miejsce w analogicznych miesiącach przed pandemią – podkreślił Piotr Kapusta, przewodnik miejski, pilot wycieczek i adiunkt w Muzeum Nowej Huty – oddziale Muzeum Krakowa.

Otwarcie muzeów w stolicy Małopolski – które placówki działają?

Muzeum Krakowa już 1 lutego udostępniło zwiedzającym przestrzeń Celestatu, gdzie do końca marca można podziwiać pokonkursową wystawę krakowskich szopek. Od 3 lutego otwarte będą też Muzeum Podgórza, Dom Zwierzyniecki oraz Rydlówka i Muzeum Nowej Huty. W tym ostatnim oddziale aż do końca tego roku można podziwiać m.in. wystawę „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”, która opowiada o okolicznościach budowy schronów w PRL, a także o zimnowojennym konflikcie i towarzyszącej mu propagandzie. W ramach wystawy można zapoznać się też z infrastrukturą schronową w Nowej Hucie. Natomiast 6 lutego zdecydowano się udostępnić ekspozycję Rynku Podziemnego oraz Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, w której udostępniono wystawę „Ślady” dostępną dla zwiedzających do 5 kwietnia br.

Przed udaniem się do poszczególnych oddziałów warto zapoznać się szczegółowo z regulaminami zwiedzania dostępnymi na stronie internetowej Muzeum Krakowa. Przykładowo, w Muzeum Podgórza podziwianie ekspozycji możliwe jest jako zwiedzanie indywidualne, w gronie do 9 osób lub grupowe, z zastrzeżeniem, że maksymalna liczebność grupy wynosi wówczas 15 osób. Jednocześnie w przestrzeni wystaw nie może przebywać więcej niż 40 gości. Z kolei odwiedzający Rydlówkę muszą pamiętać, że w ramach zwiedzania indywidualnego można przebywać na terenie muzeum w gronie maksymalnie 5 osób.

Maria Sibylla Merian po raz pierwszy w Polsce

Zwiedzających zainteresować może również propozycja Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, które zaprasza na wystawę „Before/After/2020. Belarus”. Prezentuje ona dzieła dziesięciu białoruskich artystów w formie kroniki wydarzeń, które miały miejsce w sierpniu ubiegłego roku, tuż po wyborach prezydenckich.

Ponadto, podczas wizyty w muzeum można podziwiać m.in. zbiór 69 miedziorytów i rycin botaniczno-entomologicznych oraz ilustracji owadów i ich czteroetapowego cyklu rozwojowego autorstwa entomolożki Marii Sibylli Merian. Pozostając w botanicznym klimacie, warto zobaczyć również wystawę „Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI wieku”, prezentującą współczesną sztukę botaniczną europejską i japońską. Dla zwiedzających dostępne są prace autorstwa 35 twórców pochodzących z Austrii, Francji, Holandii, Irlandii, Japonii, Niemiec, Polski, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Muzeum można odwiedzić zarówno w grupie, jak i indywidualnie. Warunkiem jest zachowywanie 2-metrowych odległości od innych gości. Natomiast w salach ekspozycyjnych budynku głównego Muzeum jednocześnie może przebywać maksymalnie 50 osób.

Otwarcie muzeów z wystawami czasowymi – gdzie i do kiedy dostępne?

Ponownie otwarte 2 lutego Muzeum Narodowe oferuje zwiedzającym, oprócz ekspozycji stałych, liczne wystawy czasowe, m.in. „Wyspiański. Przestrzeń studyjna”, prezentującą kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego pochodzącą ze zbiorów Muzeum oraz „Matejkowie. Następne pokolenie”, czyli wybór pamiątek związanych z dziećmi Jana Matejki. Zwiedzanie możliwe jest tu w grupach maksymalnie 5-osobowych, jednak dotyczy to tylko osób mieszkających razem. W przypadku innych gości wymagane jest zachowanie 2-metrowej odległości od siebie. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w grupach 15-osobowych. Pracownicy muzeum deklarują również, że trasy zwiedzania zaplanowano obecnie w taki sposób, aby zapewnić ruch jednokierunkowy.

Podobne zasady bezpieczeństwa wprowadzono na Wawelu. Muzeum sugeruje, by decydować się raczej na indywidualne zwiedzanie zamku. Co ważne, chwilowo niedostępne są monitory dotykowe oraz wszelkie pomoce edukacyjne wielokrotnego użytku. Liczebność uczestników lekcji muzealnych i warsztatów ograniczono do 9 osób. Warto jednak Wawel odwiedzić, gdyż w jego zbiorach znalazł się nowy nabytek – wyjątkowa XVI-wieczna zbroja Zygmunta Augusta. Jest ona dostępna dla zwiedzających jedynie do 28 lutego br.

Bilety do Krainy Czarów

Nadal nieczynne, pomimo rządowej zgody na ponowne otwarcie muzeów, pozostaje natomiast Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. To wynik prac prowadzonych na terenie zajezdni tramwajowej przy ul. Wawrzyńca. Zamiast tego warto wybrać się więc do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Nadal jest tam dostępna wystawa plenerowa „Alicja w Krainie Czarów – Ogród Świateł”. Powierzchnia 6 ha, na której zorganizowano ekspozycję oraz brak eksponatów wymagających od zwiedzających bezpośredniej interakcji, podnoszą bezpieczeństwo sanitarne tego miejsca. Wizytę w Ogrodzie Doświadczeń należy jednak poprzedzić rezerwacją, gdyż obowiązuje limit dostępnych biletów online na daną godzinę wejścia na teren wystawy.

Nieopodal Ogrodu Doświadczeń mieści się również Muzeum Lotnictwa Polskiego. Dla zwiedzających od 5 lutego dostępna jest ekspozycja w Gmachu Głównym oraz wystawa Skrzydła Wielkiej Wojny w Małym Hangarze. Na razie nie można zwiedzać muzeum z przewodnikiem, nie ma również możliwości wzięcia udziału w lekcji muzealnej.

Kontakt ze sztuką sposobem na spędzanie wolnego czasu

Jak można się było spodziewać, nie tylko krakowskie muzea tęskniły za odwiedzającymi. Równie mocno na ponowne otwarcie muzeów zamkniętych od blisko trzech miesięcy czekali też sami zwiedzający, którzy tłumnie ruszyli do instytucji kultury. Przed wejściami do muzów ustawiały się kolejki, co wcale nie ostudziło zapału czekających. Niektóre muzea, jak np. Fabryka Schindlera, uruchomiły sprzedaż biletów online i jednocześnie zapowiedziały, że zarezerwowane i nieodebrane bilety ponownie będą trafiać do sprzedaży w kasach. Ma to umożliwić wszystkim chętnym sprawne wejście do środka placówki.

Do odwiedzania krakowskich muzeów zachęcał również Jacek Majchrowski. Zaapelował, by wybrać się do nich całymi rodzinami i wykorzystać okazję na zapoznanie dzieci z kulturą i historią. Dodał, że to także dobry sposób na oderwanie się od codzienności. Zachęcam Państwa do tego, abyście zobaczyli nasze muzea, najpiękniejsze w Polsce, nasze wystawy, równie piękne. Naprawdę jest co zobaczyć, jest co obejrzeć – podkreślił prezydent.

Zmobilizować gości do odwiedzenia krakowskich muzeów mają jednak nie tylko stałe i czasowe ekspozycje czy bezpłatny wstęp w wybrane dni, ale nawet konkursy, jak ten walentynkowy zorganizowany przez Zamek Królewski. Entuzjazm płynący z postów  publikowanych przez muzea w mediach społecznościowych udziela się również ich gościom. Instytucje kultury, które długo czekały na ponowne otwarcie muzeów i powrót zwiedzających, wreszcie na nowo mają dla kogo pracować.

Anna Sadkowska-Rojek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie