Krakula.pl - Perły architektoniczne: część 1 – najciekawsze budynki świata

03.01.2021 11:45

Perły architektoniczne: część 1 – najciekawsze budynki świata

Siedem kontynentów, 194 państwa i tysiące miast, w których architektura reprezentuje styl życia, poglądy, poczucie estetyki i postrzeganie przestrzeni przez żyjących tam ludzi. Zaprezentujemy Wam budynki, muzea, mosty, wieże, świątynie i zamki, które zwłaszcza ze względu na swoje walory architektoniczne są często wybierane na cele turystycznych wycieczek. Najciekawsze budynki świata, niezależnie od czasu powstania, zaskakują swoją oryginalnością i niebanalnymi rozwiązaniami budowlanymi.

Hiszpański dom z kości

Casa Batlló znajduje się przy Passeig de Gracia (ceniona barcelońska ulica ze względu na ilość zabytkowych, rodowitych domów) i stanowi jedną z ikon architektonicznych stolicy Katalonii. Wybudowaną jeszcze w XIX w. kamienicę przebudowano w latach 1904-1906 według projektu Antonio Gaudiego. Zgodnie z charakterystycznym stylem tworzenia architekta, budowla posiada fasadę złożoną z elementów przypominających rybie łuski i kości. Natomiast całość – zarówno na zewnątrz, jak i w środku – opiewa w bogate zdobienia. Przy dekorowaniu ścian obiektu użyto potłuczonych kafelków i kawałków ceramiki. Z kolei w oknach umieszczono kolorowe szkła, a sam budynek nie ma żadnych kantów ani kątów prostych.

Casa Batlló został zakupiony w 1993 r. przez rodzinę Bernat – twórców znanej na całym świecie marki lizaków Chupa-Chups. Budynek udostępniono do zwiedzania dopiero w 2002 r. (bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje kilkadziesiąt Euro), a na liście obiektów UNESCO znajduje się od 2005 r.

Biały Dom przy 1600 Pennsylvania Avenue

Przy okazji niedawnych wyborów na prezydenta USA warto na nowo przyjrzeć się tej słynnej budowli. Biały Dom zaprojektowany przez Jamesa Hobana znajduje się w Waszyngtonie i powstawał w latach 1793-1801. Miejsce dla postawienia budowli o wys. 70 metrów wybrał sam George Washington. Od momentu zakończenia budowy rezydencji mieszkali w niej wszyscy dotychczasowi prezydenci Stanów Zjednoczonych, z wyjątkiem tego pierwszego. Całkowita powierzchnia posiadłości wynosi 7,3 ha, a jej wartość wycenia się na ok. 300 mln dolarów.

Biały Dom reprezentuje styl neoklasycystyczny. Jego wnętrze dzieli się na trzy części: Rezydencję Wykonawczą, Skrzydło Wschodnie i Zachodnie (zostało dobudowane dopiero w 1902 r.). Znalazło się tam miejsce dla 132 pokojów (wlicza się w nie również te służbowe), 35 łazienek, 28 kominków, kina, kręgielni czy sali bilardowej.

W ciągu przeszło 200 lat istnienia rezydencja dwa razy uległa pożarom. W 2001 r., gdy prezydentem USA był Harry Truman, Biały Dom wyremontowano i przemalowano na kolor „Szepcząca biel” - w tym celu użyto 570 galonów farby. To właśnie od tego momentu budynek zyskał nową, najpopularniejszą dziś nazwę. Biały Dom jest jedyną siedzibą prezydencką na świecie, którą odwiedzający mogą oglądać za darmo. W tym celu należy się jednak skonsultować z którymś z amerykańskich kongresmenów.

Biały Dom_lic. Wikimedia Commons, aut. APK.

Sala koncertowa na Wyspach Kanaryjskich

Auditorio de Tenerife znajdujące się na przylądku Santa Cruz zaczęło funkcjonować w 2003 r. Przy jego otwarciu był obecny nawet brytyjski książę Filip. Budynek stanowi nie tylko siedzibę Orkiestry Symfonicznej Teneryfy, ale jest również architektoniczną wizytówką miasta. Budowlę zaprojektował hiszpański architekt Santiago Calatrava. Zapewne niektórzy skojarzą go z Miasteczkiem Sztuki i Nauki w Walencji, dworcem kolejowym w Berlinie oraz podwieszanym mostem w Sewilli. Bryła audytorium charakteryzuje się falistymi, łamiącymi wręcz prawa fizyki kształtami. Efekt ten osiągnięto dzięki nałożeniu na siebie kilku platform. Z zewnątrz budynek wyróżniają trzy elementy konstrukcji: skrzydła, muszla i żagiel. Cały kompleks został wykonany z materiałów tj. szkło, beton i stal.

We wnętrzu audytorium znalazło się miejsce dla kilku sal symfonicznych, tanecznych, wystawowych, a także pomieszczeń przeznaczonych na próby muzyczne. Największa z sal może pomieścić aż 1716 osób.

Najciekawsze budynki świata można zwiedzić również podczas pandemii

Ograniczenia w przemieszczeniu spowodowały znaczny spadek przyjazdów turystycznych praktycznie w każdym rejonie kuli ziemskiej. Choć zwiedzanie w formie online nie zastąpi realnej przyjemności z bycia na miejscu, wiele obiektów udostępniło na swoich stronach internetowych opcję wirtualnych wycieczek. Z takiej formy mogą skorzystać osoby chcące zobaczyć Wielki Mur Chiński, zespół pałacowy w Wersalu, statuę Chrystusa Zbawiciela w Brazylii czy Krzywą Wieżę w Pizie. Niektóre z instytucji umożliwiają nawet prywatne zwiedzanie z przewodnikiem za pośrednictwem aplikacji typu Zoom. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące płatności i sposobu korzystania z wirtualnych wycieczek są dostępne na stronach internetowych obiektów.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie