Klocki to od pokoleń jedna z najpopularniejszych zabawek dziecięcych. Do jej zalet należy pobudzanie wyobraźni i kreatywności. Niekiedy cechy te rozwijają się u ludzi na tyle mocno, że potrafią oni tworzyć meble i aranżować wnętrza inspirowane klockami. Gdzie sprawdzi się ten motyw? Oczywiście pokój dla dziecka będzie idealną przestrzenią do takiego wystroju. Na tym jednak nie koniec.
Meble przypominające kolorowe klocki to jeden z przykładów przedmiotów użytkowych inspirowanych zabawką. Często tworzone są one w taki sposób, by poprzez skręcanie można było łączyć pojedyncze bryły ze sobą w dowolny sposób. Budowanie regałów może więc poniekąd przypominać zabawę z dzieciństwa. Taki sposób łączenia pozwala efektywnie wykorzystać przestrzeń i zaaranżować ją według potrzeb. Jeśli jednak ktoś nie ma ochoty na taką „zabawę”, jak samodzielne składanie mebli z osobnych brył, to oczywiście można skorzystać z opcji zakupu gotowych projektów. Kolorowe meble przypominające popularną zabawkę mogą przypaść do gustu zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom, którzy uwielbiają bawić się klockami. Pozwolą one na wykreowanie niebanalnej przestrzeni zabaw dziecięcych, jednocześnie spełniając funkcje standardowych mebli.
Aranżując pokój dziecięcy czy kącik zabaw, można wykorzystać także tradycyjne klocki. W internecie znajdziemy różne porady z zakresu DIY z wykorzystaniem klocków. Niekompletne zestawy czy stare klocki mogą posłużyć np. do zrobienia uchwytów czy wieszaków. Z klocków można zbudować pojemnik na długopisy, zrobić brelok do kluczy, ozdobić ramkę na zdjęcia itd. Pomysłów na wykorzystanie tej zabawki jest naprawdę wiele. Jeśli dziecko nie chce już bawić się danym zestawem klocków, to warto poszukać sposobu na inne wykorzystanie tej zabawki. Klocki można także wykorzystać, by zachęcić dziecko do zabawy klockami. Coraz popularniejsze jest przyklejanie tzw. płytek konstrukcyjnych do ścian. Służą one jako podstawa, na której dziecko może tworzyć budowle z klocków. Taka wielokolorowa powierzchnia to sposób na wystrój pokoju. Dzięki dziecięcej kreatywności może on ciągle się zmieniać, w zależności od tego, jakie figury zagoszczą na ścianach pokoju. Za pomocą płytek konstrukcyjnych przygotujemy także specjalny stolik. Po przyklejeniu ich do blatu uzyskujemy idealne miejsce zabaw dla małych konstruktorów.
Klocki można wykorzystać nie tylko w sposób użytkowy, ale także po to, by stworzyć niebanalną ozdobę wnętrza. Za ich pomocą wybudujemy model pojazdu z ulubionego filmu fantasy czy postać z kreskówki, a nawet dekoracje świąteczne. Jeśli ktoś od dłuższego czasu bezskutecznie poszukuje konkretnej figurki czy modelu statku, może je sobie samodzielnie wybudować. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia twórcy. Taka ozdoba z klocków będzie się pięknie prezentować na półce, a także świadczyć o umiejętnościach mieszkańców danego domu. Co więcej, samo jej tworzenie może być dobrą zabawą dla całej rodziny. Dla osób, które lubią zmiany, zaletą będzie bez wątpienia to, że taką ozdobę łatwo można przebudować lub w inny sposób wykorzystać użyte do niej klocki.
Klocki to nie tylko ulubiona zabawka dziecięca. Zdarza się, że niektórzy dorośli poniekąd nie wyrastają z pasji tworzenia składających się z nich konstrukcji. Dla wielu marzeniem było, by mieć w domu ścianę i prawdziwe meble wybudowane z klocków. Obecnie takie pragnienie można zrealizować. Na rynku dostępne są bowiem klocki dla dorosłych, które pozwalają tworzyć konstrukcje naturalnych rozmiarów. Przykładem jest EverBlock System stworzony przez Arnona Rosana. Elementy tego modułowego systemu są dziesięciokrotnie większe od klasycznych klocków Lego. W każdym z nich znajduje się kanał, w którym można umieścić drewniane zbrojenia (dla wzmocnienia konstrukcji), przeprowadzić przez nie kable itd. Tego typu klocki nadają się np. do zbudowania ścianki działowej czy elementów wyposażenia wnętrza. Producent udostępnia instrukcje budowy, ale oczywiście możliwe jest również samodzielne tworzenie różnych konstrukcji. Co więcej, każdą rzecz można rozłożyć i powtórnie złożyć w innym miejscu lub jako inny element wyposażenia wnętrz.
Klocki to nie tylko popularna i rozwijająca zabawka. Są one także inspiracją dla architektów wnętrz. Ciekawym przykładem wykorzystania tej zabawki są np. ściany obudowane klockami, ale na tym nie koniec pomysłów. W jednym z nowojorskich apartamentów powstała balustrada z klocków Lego, a na rynku dostępne są nawet grzejniki przypominające swoim wyglądem tę popularną zabawkę. Jeśli ktoś marzy o oryginalnym stole, to może sięgnąć po taki stworzony z wielu kolorowych klocków. Sprawdzi się on w sali konferencyjnej czy nietypowej kuchni. Z klocków budowane są bożonarodzeniowe drzewka. Przykładem jest chociażby 12-metrowa choinka składająca się z 600 tys. elementów, która w 2011 r. ozdobiła stację kolejową St Pancras International w Londynie. Za pomocą tej popularnej zabawki dziecięcej tworzone są również kopie obrazów (jak np. Mona Lego), repliki różnych pojazdów, figury postaci itd. Klocki stały się tak kultową zabawką, że inspirowane są nimi przeróżne akcesoria — od pudełek, po zegary, torebki, biżuterię czy ciastka.