W związku z coraz większą liczbą zachorowań na COVID-19, Kraków znalazł się z tzw. żółtej strefie. Radni uznali, ze jednym ze skutecznych sposobów na walkę z rozprzestrzeniającym się wirusem będzie systematyczna dezynfekcja Krakowa.
Dezynfekcja Krakowa rozpoczęła się 31 sierpnia i poprowadzą ją odpowiednio przygotowani pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Akcja ma się skupić na najczęściej wykorzystywanych przez krakowian oraz turystów miejscach użytku publicznego. Chodzi o przystanki komunikacji miejskiej, pętle tramwajowe i autobusowe, chodniki, kładki, przejścia podziemne oraz okolice aptek. Do dezynfekcji włączone są również ławki, poręcze, uliczne kosze na śmieci oraz pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, biletomaty czy bankomaty. MPO i władze miasta zapewniają, że płyn używany do czyszczenia jest bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
Częstotliwość odkażania powierzchni będzie uzależniona od natężenia ruchu w danej części miasta. Może wahać się od 1 dziennie do 1 tygodniowo. Na razie nie wiadomo jak długo potrwa akcja. Władze miasta zapewniają, że dezynfekcja Krakowa oraz jej skutki będą dokładnie monitorowane i potrwają aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów. Celem jest bowiem spadek liczby zachorowań. Równolegle, przez cały czas odkażane i ozonowane są wszystkie dopuszczone do użytku pojazdy MPK Kraków. Radni przypominają również o konieczności noszenia maseczek według wytycznych, zachowywania dystansu wynoszącego min. 1,5 m oraz dokładnego mycia rąk.
Pierwszą akcję odkażania przestrzeni publicznej przeprowadzono w Krakowie w marcu bieżącego roku, w początkowej fazie pandemii. Zebrano wtedy materiał do badań z często używanych przez mieszkańców powierzchni, takich jak ekrany automatów do zakupu biletów czy umieszczonych na ulicach bankomatów. Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ zidentyfikowało w tamtym okresie koronawirusa na prawie 40 proc. badanych próbek. Po kilku tygodniach systematycznej dezynfekcji ich liczba znacznie spadła. Pokazuje to, że podjęte działania przynoszą oczekiwany skutek.
Aby dezynfekcja miasta przebiegała sprawnie i szybko, zarząd MPO prosi mieszkańców Krakowa o wyrozumiałość i ułatwienie pracownikom dostępu do czyszczonych powierzchni.