Już od 29.11.2020 r. obowiązywać zaczną nowe przepisy wynikające z uchwały Rady Miasta Krakowa. W ich myśl utworzony zostanie Park Kulturowy Nowa Huta. Dzielnicę czeka wiele zmian.
Prace nad treścią uchwały trwały już od 2015 r. i toczyły się wieloetapowo. Zakończono je w 2019 r., natomiast nowe przepisy wejdą w życie pod koniec listopada bieżącego roku. Park kulturowy będzie miał powierzchnię 376 ha. Obejmie obszar wpisanej do rejestru zabytków historycznej Dzielnicy XVIII oraz uznane za kulturowo cenne rejony znajdujące się w okolicy. W ich skład wejdą: klasztor cystersów w Mogile, Dwór Jana Matejki w Krzeszowicach, Nowohuckiego Centrum Kultury, niektóre budynki należące do kombinatu oraz osiedle Centrum E.
Uchwała zawiera wiele wytycznych, które znacząco wpłyną na wygląd dzielnicy. Dotyczyć będą m.in. działalności handlowej i usługowej ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania oraz wyglądu ogródków lokali gastronomicznych, organizacji różnego rodzaju imprez czy prowadzenia prac budowlanych. Wyraźnie określono w niej zasady umieszczania tablic i banerów reklamowych,
oświetlenia budynków, a także wprowadzania zmian w wyglądzie elewacji. Po wejściu w życie uchwały część z nich zostanie zdemontowana lub zmieniona. Regulacjom podlegać będą również zasady magazynowania odpadów. Aby przybliżyć je mieszkańcom dzielnicy oraz przedsiębiorcom prowadzącym tam swoje biznesy Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa uruchomił nową stronę internetową (parkikulturowe.krakow.pl), na której można znaleźć wszystkie niezbędne informacje.
Radni miasta podkreślają, że utworzenie parku kulturowego na terenie Nowej Huty ma na celu ochronę zabytkowej tkanki miejskiej dzielnicy. Chodzi również o ujednolicenie jej wyglądu. Jednym z głównych założeń jest likwidacja szpecących banerów reklamowych, często zasłaniających witryny oraz znaczną część elewacji.
Zmiany będą następowały etapowo. Nowopowstałe obiekty będą musiały dopasować się do wymogów uchwały o utworzeniu Parku Kulturowego Nowa Huta już od 29.11.2020 r. Natomiast właściciele już istniejących dostaną 6 miesięcy na wprowadzenie koniecznych zmian. Pełny wymiar działania uchwały zobaczymy więc dopiero po 29.05. 2021 r.