Krakula.pl - Poznaj najpopularniejsze style aranżacyjne w 2021 roku

17.03.2021 08:00

Poznaj najpopularniejsze style aranżacyjne w 2021 roku

  • Style aranżacyjne w 2021 roku charakteryzuje spora różnorodność. Wśród tych najpopularniejszych należy wymienić japandi, modern country, art deco, jak również i scandi boho.

Pandemia spowodowała, że nasze domy stały się nie tylko miejscem wypoczynku i centrum rozrywkowo-multimedialnym, ale też prywatnym biurem i szkolną klasą. Dekoratorzy wnętrz stanęli zatem przed wielkim wyzwaniem. Wszak niełatwo jest stworzyć przestrzeń, która łączy tyle różnych funkcji. Tym bardziej że w tym roku spędzimy w domu więcej czasu niż w latach ubiegłych. Dlatego też warto zadbać, aby domowa przestrzeń spełniała potrzeby ducha i ciała. Wspólnym mianownikiem modnych stylów aranżacyjnych jest stosowanie starannie wyselekcjonowanych materiałów. Co więcej, dużą wagę przywiązuje się także do roślin, które nie tylko pięknie komponują się z wnętrzami, ale są też naturalnymi filtrami powietrza. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzują się najpopularniejsze style aranżacyjne w 2021 roku.

Japandi, czyli mix skandynawskiej estetyki z japońską harmonią

Czy można połączyć inspiracje Krajem Kwitnącej Wiśni z miłością do Skandynawii? Okazuje się, że tak i to w bardzo zaskakujący sposób. Pomimo tego, iż te dwa miejsca na mapie dzieli spora odległość, Japonię i kraje północnej Europy łączy, wbrew pozorom, bardzo wiele. I chodzi tu nie tylko o aranżacje wnętrz, ale przede wszystkim o samą mentalność.

Omawiając style aranżacyjne w 2021 roku, nie można pominąć japandi, choć do tej pory nie było o nim zbyt głośno. I nic dziwnego, powstał on bowiem stosunkowo niedawno. Stanowi fuzję japońskiego minimalizmu ze skandynawskim wzornictwem. W pierwszym przypadku chodzi m.in. o inspirację stylem wabi-sabi, w którym przestrzenność idzie w parze z doświetlonymi wnętrzami, sztuką kintsugi oraz zasadą „mniej znaczy więcej”. Japońskie wnętrza są oszczędne w formie, pełne harmonii i spokoju oraz aranżacyjnej dyscypliny. Czerpią one z samego buddyzmu, w którym istotna jest równowaga i umiar. Nawiązanie do estetyki skandynawskiej widoczne jest z kolei w geometrycznych bryłach, prostych liniach oraz zamiłowaniu do naturalnych materiałów.

Scandi stanowi doskonałe uzupełnienie wyżej wspomnianego stylu japońskiego, wnosząc do niego sporo przytulności. Proste i funkcjonalne wnętrza wzbogacone o miękkie tkaniny, bambusowe maty, wiklinowe kosze oraz pełne uroku, gliniane dodatki zdecydowanie bardziej sprawdzają się w obecnych warunkach – wnętrze japandi ma być przede wszystkim osobistą oazą spokoju, tak abyśmy mogli w nim spędzać długie, pełne wyciszenia wieczory.

Istotne znaczenie dodatków

Naczelną zasadą stylu japandi jest odnajdywanie piękna w prostocie. Co więcej, ważne jest także, iż styl ten kontestuje prawa konsumpcjonizmu. Należy zatem zwrócić uwagę na to, aby dobierać wysokiej jakości wyroby, które będą Ci służyły przez wiele lat. Wnętrza w duchu japandi powinny być także pełne ciepła oraz komfortu. Co powinno znaleźć się w nich znaleźć? Z pewnością naturalne surowce, w tym drewno, najlepiej z widocznymi słojami.

Kameralny klimat wnętrza bez wątpienia podkreśli japońska ceramika oraz miękkie tekstylia, w tym np. dywany z morskiej trawy czy urokliwe poduszki. Meble pozbawione powinny być nadmiaru detali oraz krzykliwych, zbyt intensywnych kolorów. W takich aranżacjach dobrze prezentują się makramy na ścianach czy abażury w kształcie origami. Warto wprowadzić do nich także świeże rośliny jak np. paprocie, drzewka bonsai czy też suszone trawy. Nic nie zapewnia takiego ukojenia jak bliskość natury.

Znakiem rozpoznawczym stylu japandi jest również stonowana kolorystyka, w której główną rolę odgrywają różne odcienie bieli. Często towarzyszą jej beże, jasne brązy i szarości, a także przygaszona zieleń. Niekiedy kontrapunkt dla tych barw stanowią inspirowane stylem scandi ochra, ugier, czy nawet terakota, które ożywiają całe sypialnie i salony oraz sprawiają, że są one cieplejsze i bardziej przytulne. 

Style aranżacyjne w 2021 roku mogą też zaskoczyć bogactwem wzorów i kolorów

Art deco to styl dla osób, które kochają luksusowe, wręcz onieśmielające wnętrza rodem z „Wielkiego Gatsby’ego”. Ich wizytówką jest ponadczasowa elegancja połączona z perfekcją w każdym calu. To pełen niewymuszonej finezji, międzywojenny styl, który stanowi znakomitą alternatywę dla wszechobecnego minimalizmu. Wystarczy postawić m.in. na mieniące się kryształy i misterne zdobienia, aby przenieść się w klimat rodem z lat dwudziestych ubiegłego wieku.

Mimo że styl art deco powstał ponad sto lat temu, wciąż stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla osób poszukujących wyjątkowej estetyki. W efektownych wnętrzach dużą wagę przywiązuje się  do geometrycznych motywów oraz symetrycznej organizacji przestrzeni. Często można odnaleźć w nich m.in. zygzaki, w tym wzór Chevron, a także romby i promienie. Ze względu na to, iż styl ten narodził się w latach dwudziestych, w formach tych widoczne są inspiracje kubizmem, fowizmem oraz konstruktywizmem.

Ciekawostką jest to, że na rozwój stylu miało wpływ otwarcie grobu Tutenchamona w 1922 r. To niezwykle ekscytujące wydarzenie pogłębiło fascynację twórców takimi barwami jak złoto, lapis lazuli i turkus, jak również pięknem geometrii i bogactwem rozmaitych form. Art deco to również styl, który w dużym stopniu czerpał z secesji wiedeńskiej oraz rokoko, przy czym odcinał się on od zbyt przytłaczających i pozbawionych porządku ornamentów. W twórczy sposób widać w nim jednak przenikanie się różnych wyrafinowanych typów zdobień.

Art deco, czyli klimat fascynujących lat dwudziestych

Meble w aranżacjach art deco to, tak naprawdę, małe dzieła sztuki. Do ich stworzenia wykorzystuje się m.in. egzotyczne, pokryte fornirem drewno, które wspaniale współgra z gładkimi liniami mebli. Nieraz wykorzystywane są tu także inne, szlachetne materiały, takie jak marmur, szkło czy kamień, ale też kość słoniowa, heban czy nawet złocony brąz.  Ważne jest jednak to, iż każdy mebel posiada zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną.

Wspaniały klimat we wnętrzu art deco kreują też same barwy. Oprócz wyżej wspominanych kolorów,  a więc turkusu, złota i lapis lazuli, często można zauważyć tu grę kontrastów, a więc klasycznej czerni i śnieżnobiałej bieli – takie zestawienie kojarzy się z luksusowym apartamentem Coco Chanel. W palecie występują także takie kolory jak złamana biel, szarości, ecru. Na ścianach pojawiają się z kolei starannie wybrane motywy, i to nie tylko geometryczne, ale też roślinne.

Ważnym elementem wnętrz art deco są także połyskujące dodatki, w tym kryształowe żyrandole oraz lampy pokryte złotem, a także dekoracyjna sztukateria na ścianach. Uwagę przykuwają również duże, bogato zdobione lustra. Unikalny charakter wnętrzu nadają dodatki, w tym flakony, świeczniki i cukiernice, które wyróżniają się przemyślaną w każdym calu formą. Całości dopełniają stylowe tkaniny, jak np. aksamit czy satyna, urozmaicone nieraz pikowaniem czy różnymi ornamentami.

Style aranżacyjne w 2021 roku to również sielska przytulność połączona z nowoczesną formą

Oto styl modern country, stanowiący miszmasz stylu rustykalnego z elementami retro i scandi. Akcent położony jest w nim na kojarzący się z miastem minimalizm, ale też inspirowane wiejskim domem naturalne materiały. Wielu osobom przywołuje on skojarzenia z wakacyjną wizytą u dziadków, jednak wnętrza modern country są nieco bardziej wyrafinowane. Znaczy to tyle, iż garściami czerpią one z tradycji, kreując jednocześnie aranżację pełną wielkomiejskiego szyku.

Country często kojarzy się nam nie tylko z wiejską idyllą, ale również ze stylem muzycznym. Widoczne, a może raczej „słyszalne” są w nim elementy bluesa, folku, rocka. W country śpiewa się żywiołowo, kreatywnie spontaniczne – można powiedzieć, że „tak jak w duszy gra”. Reguły te rzutują również na zindywidualizowane rozwiązania aranżacyjne.

Czym wyróżnia się styl modern country?

Wspólnym mianownikiem takich wnętrz jest komfort i funkcjonalność, które idą w parze z zamiłowaniem do starannie wyselekcjonowanych materiałów. Solidne, lite drewno jest również surowcem, z którego najczęściej wykonane są meble. Ponadto modern country to styl dla osób, którym bliżej jest do rzemiosła i rękodzieła niż masowo produkowanych mebli. Dobrze więc prezentują się tu krzesła i stoły m.in. z rattanu i wikliny, które emanują aurą ciepła i przytulności.

Charakterystyczne dla tego stylu jest to, że całość tworzy miks nowojorskiego loftu z wiejską chatą. Obok drewnianej podłogi pięknie prezentują się wyłożone cegłą ściany i schody z surowych desek. Warto zwrócić uwagę też na kamienne parapety, które tworzą intrygujący duet z belkami na suficie. Istotne jest również to, iż ciekawy efekt można uzyskać tutaj bardzo łatwo – czasem wystarczy papier ścierny lub szlifierka, bejca lub lakier do drewna.

Kluczowe w modern country jest połączenie tego, co jest dopracowane z tym, co surowe lub niewykończone, a nawet nadgryzione zębem czasu. Mat często tworzy mariaż z gładkimi powierzchniami, gładkość zaś często spotyka się z chropowatością. Jeśli chodzi o samą paletę kolorów, we wnętrzach modern country dominują odcienie kości słoniowej, bieli, beżu oraz szarości. Barwy te przełamane są delikatnym błękitem lub pastelowym różem, które w subtelny sposób łączą się z tekstyliami np. z lnu i bawełny. We wnętrzach modern country chętnie widziane są również desenie, w tym duża krata oraz szerokie pasy.

Styl modern country jest, jak sama nazwa wskazuje, odświeżony, uproszczony i unowocześniony. Przykładowo, doskonale wpisuje się w nie proste, a zarazem nowoczesne łóżko z palet. Idealnie komponuje się ono z podłogą z sosnowych desek oraz poduszkami z ciekawym printem.

Style aranżacyjne w 2021 roku, czyli… przyciąganie się przeciwieństw

Boho to fantazyjny styl, który cyklicznie powraca do mieszkań. Jego początki datuje się na XVIII wiek i od tego czasu występuje on w coraz to nowszych odsłonach. To z kolei jest najlepszym dowodem na jego niesamowitą uniwersalność. Sama jego nazwa pochodzi od zwrotu „la bohème”, który w języku francuskim oznacza cyganerię, czyli niezależnych artystów. Po rewolucji francuskiej wielu z nich straciło swoje majątki, zaczęli więc urządzać swoje wnętrza intuicyjnie, z dostępnych im materiałów. Do dziś ważna jest w tym stylu swoboda twórcza, a także wolność i niezależność od konwenansów.

W nowej, skandynawskiej odsłonie stylu boho na pierwszy plan wysuwają się barwy ziemi oraz inne, neutralne odcienie, w tym również przygaszona zieleń. Kojarzą się one głównie z barwami afrykańskiego safari, połączonego z bielą i beżem. Taka mieszanka kolorów nie jest jednak przypadkowa – jasne kolory stanowią bowiem dominantę w stylu scandi.

Scandi boho, określany też mianem „nordic boho”, stanowi najlepszy dowód na to, iż przeciwieństwa się przyciągają. Jest to styl, który w oryginalny i nieoczywisty sposób łączy cechy opanowanych i pełnych równowagi krajów Północy ze zmysłowymi wnętrzami orientalnego Wschodu oraz Południa. W wyniku tej konfrontacji rodzi się nowa, wyjątkowa jakość. Pomimo minimalistycznej palety barw, wnętrza tego typu urzekają więc niezwykłą przytulnością, a do tego są niesamowicie oryginalne.

Bogactwo faktur, wzorów, tekstur i materiałów

Nie brakuje tu indyjskich motywów z mandalą czy też umieszczonych na komodach dekoracji z muszli. Wśród wielu materiałów z łatwością znajdziesz również te, które wykorzystywane były dawniej m.in. przez lokalnych rzemieślników. Należy tu wymienić, chociażby drewno, len, wiklinę. Wszystkie te materiały eksponują piękno ręcznie robionych dywanów oraz wzorzystych pledów, których nie może zabraknąć we wnętrzach boho.

W roli dekoracji często spotkamy w aranżacjach scandi boho nietuzinkowe pamiątki, ozdobne kosze, tkane gobeliny, plecione makatki oraz inne „trofea” z egzotycznych wojaży. Cudowny klimat wyczarują w nich różnego rodzaju bibeloty, kamionkowe wazony i kubki, świece zapachowe, łapacze snu, makatki i gobeliny oraz inne, rzemieślnicze wyroby. Nieco egzotyki do wnętrza wprowadzą także rośliny. Styl scandi boho kocha bowiem zieleń w każdej postaci.

Powiedzmy jeszcze kilka słów na temat samych mebli. Podobnie jak i pamiątki, meble w stylu boho są unikalne. Żaden z nich nie stoi we wnętrzu przypadkowo, każdy z nich opowiada własną historię. Zaproś do domu wakacyjną swobodę i sporo lekkości, i postaw na delikatne stoliki kawowe z rattanu. Jeśli chcesz, aby w Twoim wnętrzu pojawiły się wspaniałe, wnętrzarskie perełki, postaw na słynne peacock chairs, które sprawią, że stanie się ono piękne, nieszablonowe i bezpretensjonalne. Pamiętaj również o dekoracyjnych zasłonach, które wniosą do niego magiczną, nieco tajemniczą atmosferę.

Irena Zajdel

Kreator wnętrz i specjalista w dziedzinie kompleksowego urządzania wnętrz. Od lat organizuje kompleksowe remonty dla swoich klientów.

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie