Krakula.pl - Praca zdalna w Krakowie. Tu Wi-Fi jest dwa razy lepsze… niż w Lizbonie

18.10.2021 10:06

Praca zdalna w Krakowie. Tu Wi-Fi jest dwa razy lepsze… niż w Lizbonie

  • Mimo że nowe biurowce rosną jak grzyby po deszczu, okazuje się, że Kraków świetnie sprawdza się również jako miasto do pracy zdalnej.
  • Stolicę Małopolski doceniono pod tym względem w dwóch rankingach przeprowadzonych przez serwis podróżniczy Ovonetwork oraz portal expatriateconsultancy.com. Kraków wyprzedził Wiedeń, Lizbonę czy Drezno. 

Praca zdalna w Krakowie – przegląd korzyści

W obu rankingach europejskie miasta oceniane były bardzo szczegółowo. Pod uwagę brano liczne czynniki, przez które home office staje się korzystnym rozwiązaniem. Portal expatriateconsultancy.com skupiał się przede wszystkim na cenach nieruchomości mieszkalnych oraz pozostałych kosztach utrzymania, prędkości Internetu czy łatwości prowadzenia działalności gospodarczej. Wi-Fi w Krakowie jest aż dwa razy szybsze niż w Lizbonie i wynosi 43 Mb/s. Doceniono także relatywnie niski koszt życia. Według autorów rankingu średnia miesięczna kwota utrzymania pracownika z zagranicy nie powinna przekroczyć 4500 zł. 

Natomiast ranking OVO Network, oprócz cen wynajmu nieruchomości, skupiał się także na kosztach komunikacji miejskiej, dostępności stref coworkingowych czy bezpieczeństwie miasta. Pod uwagę brane były również możliwości spędzenia wolnego czasu. Przeanalizowano ceny karnetów na siłownię i odległość od miejsc wypoczynku takich jak góry czy morze. Ważną kwestią była też możliwość porozumiewania się po angielsku w przestrzeni publicznej. Z badań wynika, że Kraków jest miastem o niskim odsetku przestępczości, a jego mieszkańcy w zdecydowanej większości dobrze dogadują się z obcokrajowcami

Stolica Małopolski otwiera ranking miast przyjaznych pracy zdalnej

W obu zestawieniach Kraków znalazł się na pierwszym miejscu. W przypadku rankingu OVO Network wyprzedził aż 143 inne, europejskie lokalizacje takie jak Wiedeń, Timisoara, Bratysława, czy Brno. Warto również wspomnieć, że w pierwszej dziesiątce znalazły się aż 3 polskie miasta. Oprócz Krakowa były to Poznań (na 3 miejscu) i Gdańsk (na 5 miejscu). 

Praca zdalna w Krakowie – jak oceniają ją mieszkańcy?

Oba portale zwracają uwagę na fakt, że home working zyskał na popularności w czasie pandemii. Na stronie OVO Network czytamy, że praca zdalna jest trendem, który może stać się normalnością. Dzięki temu nowo odkrytemu sposobowi wykonywania obowiązków zawodowych, pojawia się bogactwo możliwości pracy z dowolnego zakątka świata – pod warunkiem, że znajdziesz silny sygnał Wi-Fi. Co na ten temat mówią sami mieszkańcy?

Niektórzy pozytywnie oceniają możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej, którą oferuje wiele krakowskich firm. Inni kąśliwie zauważają, że praca zdalna w Krakowie rzeczywiście jest najlepszym rozwiązaniem, ze względu na korki paraliżujące całe miasto. Część osób zastanawia się również, czy w takiej sytuacji budowa nowych powierzchni biurowych ma sens.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie