Krakula.pl - Raport AMRON-SARFiN: kredyty hipoteczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Co z cenami mieszkań?

16.06.2021 12:31

Raport AMRON-SARFiN: kredyty hipoteczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Co z cenami mieszkań?

  • W I kwartale 2021 roku udzielono ponad 57 tys. kredytów hipotecznych na kwotę 17,942 mld zł. Co ciekawe, kredyty udzielone w Warszawie stanowiły ponad 50 proc. sumy przyznanych świadczeń, podczas gdy w Krakowie było to jedynie 2,96 proc.
  • Średnia wartość udzielonego w okresie styczeń-marzec kredytu hipotecznego wyniosła 313 162 tys. zł. Oznacza to wzrost o kilkanaście tysięcy złotych w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku.
  • GUS wskazuje, że w I kwartale br. w stosunku do IV kwartału 2020 roku liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o prawie 13 proc. i wyniosła tym samym ponad 63,5 tys. Jednocześnie mieszkań oddanych do użytku było o kilkanaście tysięcy mniej.

Kredyty hipoteczne w I kwartale 2021 roku

Już od I kwartału 2020 roku nieprzerwanie najwyższym zainteresowaniem klientów cieszy się okres kredytowania od 25 do 35 lat. Między styczniem a marcem br. stanowił on ponad 67 proc. wszystkich długości spłat zobowiązania. Luzowanie zaostrzonej przez kilka miesięcy polityki kredytowej oraz spora dostępność cenowa mieszkań sprawiają, że popyt zarówno na kredyty hipoteczne, jak i mieszkania utrzymuje się na wysokim poziomie. Należy jednak dodać, że pojawił się również nowy czynnik mający wpływ na ten stan rzeczy – inflacja. Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania, rosną kwoty zaciąganych przez Polaków zobowiązań finansowych. W I kwartale 2021 roku zwiększyło się bowiem zainteresowanie kredytami w przedziale 500 tys. zł – 1 mln zł. Mniej chętnych było natomiast na ubieganie się o kwoty poniżej 300 tys. zł (choć najwyższy procent wszystkich kredytów wciąż stanowią właśnie te w przedziale 200-300 tys. zł).

Mieszkania wciąż drożeją

Mimo iż wpływ na wyższe zainteresowanie większymi sumami kredytów ma z pewnością wzrost dochodów, to należy również pamiętać o rosnących cenach mieszkań. Według analityków AMRON-SARFiN cena transakcyjna za mkw. mieszkania w Krakowie wzrosła w I kwartale aż o 5,37 proc. w odniesieniu do IV kwartału ubiegłego roku. Jest to największa podwyżka spośród głównych miast Polski (w Warszawie mieszkania staniały o 0,08 proc.). Opłata za mkw. w zależności od liczby pokojów prezentowała się w stolicy Małopolski w okresie styczeń-marzec następująco: 1 pokój – 9 534 zł, 2 – 8 364 zł, 3 – 8 194 zł oraz 4 – 7 736 zł. Natomiast średnia powierzchnia użytkowa sprzedawanych mieszkań wyniosła nieco ponad 55 mkw. (choć przeciętny metraż lokali w Krakowie oszacowano na 52 mkw.).

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie