Krakula.pl - Rowerem do pracy, czyli Urząd Miasta zachęca do rezygnacji z samochodu

06.04.2021 12:45

Rowerem do pracy, czyli Urząd Miasta zachęca do rezygnacji z samochodu

  • Już 19.04 rozpocznie się kolejna edycja kampanii „Rowerem do pracy – czyli dom, rower, praca… i tak w kółko”, której organizatorem jest Wydział Gospodarki Komunalnej UMK.
  • Jest ona skierowana głównie do pracowników krakowskich firm, a jej celem jest zachęcanie mieszkańców do zamiany samochodu na bardziej ekologiczny środek transportu.
  • Chęć udziału w akcji można zgłaszać do 7.04.2021 r. 

Jedź rowerem do pracy, popraw powietrze w mieście 

Proekologiczna kampania potrwa do 30.11.2021 r. Odbędzie się ona już po raz piąty. Do tej pory cieszyła się dużą popularnością wśród krakowskich i podkrakowskich pracodawców. Chętnie brały w niej udział zarówno duże, jak i mniejsze firmy. W 2019 roku było to ponad 135 przedsiębiorstw, a w każdym miesiącu akcji na rowerach do pracy dojeżdżało ok. 2400 pracowników. Co więcej, wynik ankiety przeprowadzonej po zakończeniu akcji wykazał, że do rezygnacji z samochodu udało się zachęcić co 5 osobę. 

W tym roku, mimo trwającej pandemii, a co za tym idzie coraz powszechniejszej pracy zdalnej, zainteresowanie kampanią nie słabnie. Z pewnością wpływ na to ma ograniczona możliwość uprawiania sportów. Zamknięte siłownie, kluby fitness i baseny powodują, że mieszkańcom zaczyna brakować aktywności fizycznej. Dojazd do pracy rowerem jest doskonałym sposobem na połączenie rekreacji z dbałością o ekologię. Ograniczenie ruchu samochodowego na terenie Krakowa pozytywnie wpłynie nie tylko na jakość powietrza, ale również natężenie ruchu (szczególnie w centrum miasta). 

Jednoślad coraz popularniejszym środkiem transportu 

„Rowerem do pracy” nie jest pierwszą tego typu akcją prowadzoną w Krakowie. Od lat dużą popularnością cieszy się również tzw. „Rowerowy maj”. Jest to program zachęcający do aktywności fizycznej uczniów szkół i przedszkoli. 

Natomiast na podobne działania skierowane do pracowników firm zdecydowała się np. Warszawa. Stołeczna akcja zachęcająca do przesiadki na ekologiczny środek transportu nosi nazwę „Garnitury na rowery”.

Jak dołączyć?

Każdy pracodawca, który chce zapisać swoich pracowników do udziału w akcji „Rowerem do pracy”, musi złożyć zgłoszenie do Urzędu Miasta. Można to zrobić telefonicznie lub mailowo, w terminie do 7.04.2021 r. Zapisani pracownicy będą zobowiązani do rejestrowania dystansu  pokonanego na trasie dom-praca, praca-dom (min. odległość to 2 km. w jedną stronę), a następnie raportowania ilości kilometrów przejechanych w ciągu miesiąca. Organizatorzy podkreślają, że na najaktywniejszych rowerzystów czekają atrakcyjne nagrody. Do tej pory były to bony pieniężne do sklepów sportowych, drogerii oraz popularnych supermarketów. 

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie