Krakula.pl - Rozszerzono program „Mieszkanie za remont”. Czy w Krakowie będzie więcej tanich nieruchomości?

14.12.2020 01:37

Rozszerzono program „Mieszkanie za remont”. Czy w Krakowie będzie więcej tanich nieruchomości?

  • Budownictwo komunalne w Krakowie rozwija się w szybkim tempie. W 2020 r. oddano do użytku dwie inwestycje oferujące kolejno 357 i 165 mieszkań.
  • Do tej pory miasto oferowało najemcom lokale gminne znajdujące się jedynie w centrum miasta, głównie w dzielnicach takich jak Kazimierz czy Podgórze. Teraz „Mieszkanie za remont” będzie dostępne również w innych częściach Krakowa.
  • Aby zyskać prawo do użytkowania lokalu, należy wziąć udział w specjalnie organizowanych aukcjach. Większość mieszkań posiada metraż od 27 do 47 mkw. oraz różną liczbę pokoi.

Władze miasta dokładają starań, by do potrzebujących trafiła jak największa liczba mieszkań. Buduje się sporo bloków komunalnych, planowana jest również przyspieszona modernizacja pustostanów. Kolejnym krokiem ma być rozszerzenie zasięgu programu „Mieszkanie za remont”.

Miasto walczy z ubóstwem mieszkaniowym

Budownictwo komunalne w Krakowie rozwija się w szybkim tempie. W 2020 r. oddano do użytku dwie inwestycje – drugi etap osiedla Przyzby-Zalesie, oferującego mieszkańcom 357 mieszkań o powierzchni od 25 do 66 mkw. oraz bloki przy ul. Wańkowicza z 165 lokalami. W budowie jest również blok komunalny przy ul. Fredry. Ma się tam znaleźć 46 mieszkań gotowych do odbioru na początku 2022 r.

Ponadto miasto postanowiło przyspieszyć procedurę przejmowania i modernizacji pustostanów, tak by jak najszybciej trafiły do potrzebujących lokatorów. Obecnie w Krakowie jest ich ok. 900. Większość posiada już potencjalnych najemców. Niestety muszą się oni liczyć z długim okresem oczekiwania. Wynika on z konieczności przeprowadzenia gruntownych remontów, które są bardzo kosztowne. Szacuje się, że koszt modernizacji jednego pustostanu wynosi średnio 30 tys. złotych. Miasto chce remontować ok. 400-500 tego typu lokali rocznie. Wiąże się to z wydatkiem rzędu 13 mln zł. Alternatywą dla oczekiwania na mieszkanie socjalne lub komunalne jest udział w programie „Mieszkanie za remont”. Daje ono możliwość znacznie szybszego uzyskania prawa do użytkowania nieruchomości oraz niski czynsz.

Jak działa program „Mieszkanie za remont”?

Do tej pory Kraków oferował najemcom lokale gminne znajdujące się jedynie w centrum miasta, głównie w dzielnicach takich jak Kazimierz czy Podgórze. Każdy z nich wymagał przeprowadzenia remontu – ich stan oraz konieczny nakład pracy był zróżnicowany i uzależniony od lokalu. Jednak w każdym przypadku możliwe było odliczenie kosztu modernizacji mieszkania od miesięcznego czynszu. Obecnie rozszerzono program „Mieszkanie za remont” również o nieruchomości zlokalizowane w innych częściach miasta. Dzięki temu znacznie większa liczba osób będzie mogła skorzystać z taniego najmu.

Aby zyskać prawo do użytkowania lokalu, należy wziąć udział w specjalnie organizowanych aukcjach. Większość mieszkań posiada metraż od 27 do 47 mkw. oraz różną liczbę pokoi. Opłaty czynszowe zaczynają się natomiast już od 14,03 zł a 1 mkw. W przypadku mieszkania o powierzchni 45 mkw. jest to ok. 630 zł, czyli niewiele drożej niż w przypadku mieszkań komunalnych (tam stawka wynosi maks. 12,52 zł/mkw.) i znacznie poniżej rynkowej ceny wynajmu. Dodatkowo wszystkie przeprowadzone prace naprawcze można odliczyć od czynszu. Program „Mieszkanie za remont” daje możliwość szybkiego zyskania prawa do nieruchomości oraz wynajmowania jej od gminy na korzystnych warunkach. Warto wspomnieć, że taki system od dawna jest praktykowany również wśród właścicieli mieszkań prywatnych i cieszy się sporym powodzeniem wśród najemców.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie