Krakula.pl - Rynek biurowy w Polsce: w 2021 roku Kraków nie będzie liderem

18.04.2021 09:13

Rynek biurowy w Polsce: w 2021 roku Kraków nie będzie liderem

  • W ubiegłym roku w stolicy Małopolski oddano do użytku 140 tys. mkw. inwestycji biurowych. Tym samym dostępna przestrzeń tego sektora zwiększyła się do poziomu ponad 1,5 mln mkw.
  • Większość biurowców w Krakowie (53 proc.) nie powstało później niż pięć lat temu.
  • Do największych ubiegłorocznych realizacji biurowych w stolicy Małopolski należy Unity Centre (29,6 tys. mkw.), High5ive etap III (23,5 tys. mkw.) oraz Podium Park B (15,7 tys. mkw.).

Witamy w nowej biurowej erze. W erze, w której biurowce zasnęły. W erze home office  – zaczął swoje wystąpienie na czwartkowej konferencji Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań Jarosław Czerski, analityk Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. Ubiegły rok w rzeczy samej spowodował wzrost popularności modelu pracy w systemie hybrydowym. W wielu branżach możliwość wykonywania obowiązków zawodowych z domu będzie możliwa również po pandemii. Jednocześnie, ze względów ekonomicznych, w 2020 roku nie wstrzymywano realizacji już rozpoczętych inwestycji biurowych. Pytanie, czy rynek biurowy okaże się w najbliższych latach, z powodu pracy zdalnej, mniej dochodowy?

Podaż się nie zmniejsza, ale popyt już tak

Pod względem podaży na nowoczesne powierzchnie biurowe Kraków na tle innych polskich miast plasuje się na pierwszym miejscu z wynikiem 1,6 mln mkw. Podium zamyka Wrocław mogący się pochwalić ponad 1,2 mln mkw. oraz Trójmiasto z 800 tys. mkw. Od 2016 roku przyrost powierzchni biurowej w Krakowie, według danych mrn.pl, wynosił rok rocznie minimum 120 tys. mkw. Co ciekawe, dotychczas najniższy wynik zanotowano w 2005 roku, kiedy to przyrost powierzchni biurowej nie przekroczył poziomu 5 tys. mkw.

Tymczasem w 2019 roku oddano do użytku 170 tys. mkw. Zeszłoroczny wynik, choć satysfakcjonuje, prawdopodobnie wskazuje, że tegoroczny przyrost biurowy w stolicy Małopolski może nie przekroczyć 100 tys. mkw. Według Jarosława Czerskiego może to być nawet tylko połowa wyniku z 2020 roku. Przypuszczamy, że najemcy będą zwiększali powierzchnię w przeliczeniu na osobę pracującą z różnych względów: bezpieczeństwa, poprawy klimatu pracy. Sumaryczny efekt zapotrzebowania na powierzchnie biurowe może okazać się relatywnie niedużą redukcją. Być może to będzie 20 proc. w stosunku do obecnej, być może troszeczkę więcej – dodaje analityk.

Rynek biurowy w Krakowie – jakie prognozy?

Choć stolica Małopolski w 2020 roku zanotowała największy przyrost powierzchni biurowej, to Katowice obecnie w budowie mają 200 tys. mkw. takiej powierzchni, podczas gdy w Krakowie jest to ok. 160 tys. mkw. W przyszłym roku albo nawet już w tym, Kraków nie będzie liderem, jeżeli chodzi o ilość oddanej nowej powierzchni biurowej. Będą to Katowice – zauważa Jarosław Czerski. Zdaniem analityka w ciągu 2020 i 2021 roku nie tylko nastąpi spadek przyrostu powierzchni biurowej w Krakowie, ale zmniejszą się również kwoty czynszów efektywnych, a wzrosną vacaty.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie