Krakula.pl - Prezenter Inwestycji

Kraków – tu zaczyna się przyszłość

Stolica Małopolski z biegiem lat ma coraz więcej do zaoferowania przyszłym mieszkańcom oraz inwestorom. Wyniki ostatniego sondażu IBRiS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” wskazują, że 81 proc. krakowian dobrze ocenia poziom życia w mieście. Bogata oferta kulturowa, rekreacyjna i edukacyjna sprawiają, że osiada tu coraz więcej młodych ludzi. Nowe mieszkania w Krakowie pojawiają się niczym „grzyby po deszczu”, rynek pracy rozwija się w dynamicznym tempie, a ostatnimi czasy miasto zyskuje również pod kątem zwiększania ilości terenów zielonych. Co jeszcze sprawia, że wybór mieszkania w Krakowie może być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę?

Czym wyróżnia się oferta mieszkań w Krakowie?

Pod względem wielkości terytorialnej oraz liczby ludności stolica Małopolski zajmuje drugie miejsce w naszym kraju. Według danych JLL jest w czołówce również przy ocenie wielkości rynków nieruchomości polskich miast. Choć inwestycje mieszkaniowe w Krakowie rozwijają się w błyskawicznym tempie, są one bardzo zróżnicowane. Deweloperzy oraz prywatni inwestorzy budują zarówno bloki z wielkiej płyty, jak i eleganckie apartamentowce. Nowoczesne, monitorowane osiedla powstają w praktycznie wszystkich dzielnicach miasta. Często mają również własny teren zielony, plac zabaw dla dzieci i podziemny parking lub naziemne miejsca postojowe. Z kolei w centrum nie brakuje odrestaurowanych kamienic. Klimatyczne mieszkania są szczególnie popularne wśród osób ceniących sobie artystyczny wystrój wnętrza i bliskość historycznej części miasta. Kraków to jednak nie tylko mniejsze i większe osiedla, ale też domy jednorodzinne oraz szeregowce. Wystarczy oddalić się nieznacznie od centrum, by w dzielnicach, takich jak Prądnik Biały i Czerwony, Bronowice, Nowa Huta czy Mistrzejowice znaleźć ulice charakterystyczne bardziej dla niewielkich miejscowości niż stolicy Małopolski. Budowa domu od podstaw bądź jego zakup w dobrze skomunikowanym, a jednocześnie spokojnym obrębie Krakowa, to dobre rozwiązanie nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale również par czy prywatnych inwestorów chcących wynająć budynek na pokoje np. studentom bądź pracownikom zagranicznym.

Znajdź nowe mieszkania w Krakowie

Rynek krakowski wyróżnia przede wszystkim spora elastyczność przejawiająca się w dostosowaniu ofert do potrzeb nabywców. Popyt na mieszkania z rynku pierwotnego w Krakowie od lat utrzymuje się na wysokim poziomie, a przy tym grupa docelowych klientów rozwija się bardzo dynamicznie. Kraków, jako jeden z głównych ośrodków akademickich w Polsce, przyciąga studentów, którzy najczęściej decydują się na mieszkanie w funkcjonalnej kawalerce bądź wielopokojowym mieszkaniu, w którym korzystnie dla wszystkich lokatorów rozkładają się koszty czynszu i mediów. Z kolei pary, inwestorzy oraz rodziny z dziećmi wykazują największe zainteresowanie nabyciem lokali dwupokojowych. Przy czym to ostatnia z wymienionych grup częściej decyduje się na zakup jeszcze większego mieszkania, zazwyczaj mającego 3 pomieszczenia.

Warto również podkreślić, że rozwój rynku nieruchomości napędza rosnąca liczba osób znajdujących w Krakowie stałe zatrudnienie. Stolica Małopolski staje się bowiem coraz atrakcyjniejsza zarówno dla wielkich firm, jak i małych przedsiębiorstw. W ubiegłym roku, mimo pandemii i popularności pracy zdalnej, krakowski rynek nieruchomości biurowych uplasował się na pierwszym miejscu wśród polskich miast regionalnych. Rozwój gospodarczy stolicy Małopolski sprawia, że od lat znajduje się ona w gronie miast z najniższą stopą bezrobocia w kraju.

Korzyści z lokalizacji

Kraków jest chętnie wybieranym miejscem do życia przez ogólny wzgląd na lokalizację. Bliski dostęp do placówek medycznych, edukacyjnych i usługowych, sklepy z różnorakim wyposażeniem w obrębie jednej ulicy, dobre połączenia komunikacyjne – to sprawia, że nawet konieczność dojechania na drugi koniec miasta staje się mniejszym problemem. Co więcej, w ciągu ostatnich czterech lat Kraków wykupił 104 ha przeznaczone pod zieleń, oddał do użytku kolejne parki i trafił do rankingu najbardziej zielonych miast świata przygotowanego przez Husqvarna Urban Green Space Index. Wreszcie – oferta kulturowa i rekreacyjna. Mnogość muzeów, teatrów, galerii sztuki, klimatycznych kawiarni i restauracji oraz popularnych dyskotek sprawia, że w weekendowe popołudnie opcję odpowiednią dla siebie znajdą zarówno single, jak i pary oraz rodziny z dziećmi.

Ceny mieszkań w Krakowie

Według danych JLL średnia cena wywoławcza mieszkań w II kwartale ubiegłego roku wynosiła 8800 zł za mkw. Niezmiennie od lat najdroższymi dzielnicami w stolicy Małopolski są Stare Miasto, Grzegórzki, Podgórze, Zwierzyniec i Krowodrza. Najtaniej jest natomiast w dzielnicach położonych na południu i północy od centrum, a więc w Dębnikach, Swoszowicach, Bieńczycach i na Podgórzu Duchackim.

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie