Krakula.pl - Strefa Ograniczonego Ruchu znów na Kazimierzu

25.08.2020 11:48

Strefa Ograniczonego Ruchu znów na Kazimierzu

Decyzją radnych Strefa Ograniczonego Ruchu zostanie przywrócona na krakowskim Kazimierzu. Obostrzenia wracają po zniesieniu ich na czas pandemii.

Burzliwa historia tej części Krakowa, ciekawa architektura i bogata oferta rozrywkowa spowodowały, że Kazimierz stał się jedną z najpopularniejszych lokalizacji w mieście. Bez wątpienia cieszy to właścicieli znajdujących się tam lokali gastronomicznych i hosteli. Może jednak być bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Kłopoty sprawiają nie tylko hałas, ale również nadmierny ruch samochodowy i niewystarczająca liczba miejsc parkingowych. Wszystkie te czynniki spowodowały, że Rada Dzielnicy I Stare Miasto, na wniosek mieszkańców postanowiła przywrócić utworzoną w 2017 r. Strefę Ograniczonego Ruchu. Tak jak poprzednio obejmie ona centralną część dzielnicy. Będzie to obszar znajdujący się pomiędzy ulicami Bożego Ciała, Dajwór i Miodową. Tę ostatnią dodatkowo obejmie weekendowe ograniczenie ruchu.

Zmiany mają na celu przywrócenie równowagi w przestrzeni wspólnej dzielnicy, poprzez zmniejszenie ruchu samochodowego i zachęcenie turystów do korzystania ze środków komunikacji miejskiej. Prawdopodobnie wejdą one w życie już pod koniec sierpnia bieżącego roku. Termin ten jest bezpośrednio związany z przywróceniem ruchu tramwajowego na pobliskiej ul. Krakowskiej. Ma on stanowić alternatywę dla osób poruszających się samochodem i ułatwić dojazd do dzielnicy.

Strefa Ograniczonego Ruchu – kogo obejmą obostrzenia?

Ograniczenia w ruchu będą obowiązywały wszystkie zmotoryzowane osoby, z wyłączeniem:

  • mieszkańców Krakowa posiadających abonament postojowy;
  • pojazdów uprzywilejowanych;
  • samochodów elektrycznych bez przyczep;
  • taksówek;
  • rowerzystów;
  • osób dojeżdżających na teren swojej posesji, do garażu lub miejsca parkingowego;
  • pojazdów poczty czy banku;
  • oraz pojazdów posiadających zezwolenie zarządu drogi.

Według tych przepisów liczne restauracje i kawiarnie, z których słynie Kazimierz, będą musiały planować dostawy towaru oraz obsługę techniczną w godz. 6-11 lub 16-20. Tylko w tym przedziale czasowym samochody dostawcze bez utrudnień wjadą na teren Strefy Ograniczonego Ruchu.

Nie jest to pierwsze tego typu rozporządzenie wprowadzone w dzielnicy. Obecnie obejmuje ją również Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania. Za postój na Kazimierzu płacić nie trzeba jedynie w weekendy oraz święta.

Tagi tego artykułu:
Ten artykuł nie posiada tagów

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie