Marmur, miedź i beton to materiały, które można łączyć z różnymi stylami aranżacji wnętrz — od rustykalnego po loftowy. Dzięki nim w prosty sposób uzyskujemy efekt przestronności, nawet przy niewielkim metrażu.
Surowe materiały, takie jak kamień i beton, ocieplone dodatkami w kolorze miedzi, składają się na jeden z najmodniejszych nowoczesnych trendów wnętrzarskich. Charakteryzuje on m.in. tak modny obecnie styl industrialny. Jednak metamorfoza polegająca na zmianie materiałów wykończeniowych może okazać się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Remont wymaga nie tylko pieniędzy, ale i czasu. Jeśli nie mamy go zbyt dużo, zamiast wykonywać gruntowne prace remontowe, lepiej postawić na charakterystyczne wyposażenie wnętrza. Na rynku są już dostępne lampy, klosze i inne dodatki wykonane z betonu, a nawet marmuru. Dzięki tego rodzaju produktom, również w niedużej kawalerce można spróbować stworzyć klimat typowy dla loftu.
Marmur może stanowić podstawę efektownych, stojących lamp. Ze względu na dekoracyjność tego materiału, warto wyeksponować go w widocznym miejscu, np. na stole w salonie (jeśli lampa jest niedużych rozmiarów) lub na podłodze przy oknie. Marmur będzie ciekawie wyglądał także na tle naturalnej zieleni. Aby uzyskać odpowiedni efekt, wystarczy sięgnąć po marmurowe donice lub umieścić marmurową lampkę w pobliżu roślin. Ważne, by nie ustawiać zbyt wielu donic i wazonów z marmuru, jeśli nie dysponujemy dużą powierzchnią. Wykorzystany w odpowiednim stopniu materiał ten nada wnętrza klasyczną elegancję. Pozwoli też delikatnie wprowadzić styl industrialny.
Dodatki z betonu są pomocne, jeśli chcemy optycznie powiększyć przestrzeń. Szary kolor dobrze komponuje się z bielą ścian, tworząc wrażenie surowości i chłodu. W ten sposób aranżacja zyskuje cechy stylu industrialnego. Aby wzmocnić taki efekt, warto dołożyć przemysłowe dekoracje, np. odsłonić kable i różnego rodzaju przewody. Przekształcenie kawalerki w mini loft ułatwi układ typu studio. Zrezygnowanie z drzwi wewnętrznych i ścianek działowych pozwoli uzyskać wrażenie większej przestrzeni.
Ponadto im większe okna, tym lepiej — naturalne światło przenikające do pomieszczeń również optycznie je powiększa. W tym przypadku zasłony będą zbędnym dodatkiem. Z kolei położenie na podłodze ciemnego dywanu wizualnie „podniesie” pomieszczenie. Należy jednak pamiętać, by sufit pozostał biały. Betonowe dodatki najlepiej ustawić w sąsiedztwie surowego drewna z metalowymi elementami. Dekoracje w mieszkaniu inspirowanym loftem mogą zawierać bezpośrednie nawiązanie do poprzemysłowego charakteru takiego wnętrza. Mile widziane będą więc np. tablice budowlane i naklejki z zasadami BHP. Zamiast tradycyjnego kwietnika na środku pokoju może stanąć stalowa drabina, na której szczeblach będą ustawione donice z kwiatami.
We współczesnym dizajnie króluje także miedź, która dobrze komponuje się np. z aranżacjami w stylu eko. Pasuje do drewna, wikliny, palet i materiałów pochodzących z recyklingu. Jeśli mieszkanie zostało zaprojektowane w minimalistycznym stylu, a zamierzamy nieco zmienić jego charakter, śmiało można postawić na dużą liczbę miedzianych elementów dekoracyjnych. Miedź może pojawić się w formie oprawy oświetleniowej, wazonów, ram obrazów i zdjęć, wieszaków czy koszy, gazetników, doniczek i różnego rodzaju podstawek. Wśród miedzianych lamp pojawia się coraz więcej projektów bez abażurów — wpisujących się w minimalistyczny, nowoczesny klimat wnętrza. Głównym elementem dekoracyjnym staje się sama żarówka (często w dużym rozmiarze) i jej światło.
Miedź może występować również w odmianie z różowym połyskiem. Miedziane elementy mogą w takim przypadku wpisać się także w styl glamour. Naczynia w kolorze różowej miedzi pasują do stref relaksu i rozrywki, np. jako wyposażenie domowego barku. Różowe dodatki będą też tworzyć oryginalną całość, utrzymaną w artystycznym klimacie — z abstrakcjami i innymi dziełami sztuki współczesnej. Miedź w takim odcieniu tworzy ciekawe, kontrastowe zestawienie z betonem, który równoważy lekki charakter tego materiału. Dodatkowo marmur, miedź i beton ze względu na swoją gładką powierzchnię sprawiają, że wszelkie geometryczne formy i nieregularne tekstury zastosowane we wnętrzu, stają się bardziej wyraziste.
Mniej oczywiste, ale dzięki temu interesujące, będzie połączenie miedzianych elementów wyposażenia z intensywnymi, pastelowymi barwami, np. błękitem i żółtym. W zestawieniu miedzi z delikatnym różem, efekt okaże się mniej kontrastowy, a całe wnętrze będzie wizualnie ocieplone. W zależności od doboru kolorystyki miedziane elementy stają się odpowiednie zarówno do stylów: rustykalnego, skandynawskiego, nowoczesnego i loftowego, eko oraz klasycznego. Osoby, dla których elegancję oznaczają stonowane barwy, klasyczna czerń, szarości i grafit, mogą nieco je przełamać miedzianymi dodatkami. Na jednolitym, ciemnym tle miedź będzie się wyróżniać i przykuwać wzrok. Takie połączenie sprawdzi się w pomieszczeniach reprezentacyjnych, np. W salonie. Zestawienie miedzi ze stylem klasycznym pasuje również np. do domowego biura.