Krakula.pl - Szklane balustrady — praktyczne rozwiązania

10.08.2020 05:00

Szklane balustrady — praktyczne rozwiązania

Szklane balustrady cieszą się coraz większym uznaniem projektantów oraz architektów, którzy wykorzystują je zarówno w projektach wnętrz, jak i na elewacjach budynków. Innowacyjne rozwiązania wprowadzane w tym zakresie przez producentów szkła oraz okuć pozwalają dostosować produkty do wymagań konsumentów, nie tracąc przy tym na jakości.

Za pomocą balustrad całoszklanych zabezpieczymy nie tylko balkony oraz tarasy, ale też portfenetry, spoczniki, galerie oraz schody wewnętrzne. Sposób mocowania szkła zależy od miejsca montażu. W przypadku balustrad instalowanych na zewnątrz wybrać możemy pomiędzy systemem słupkowym a montażem liniowym.

Szklane balustrady a dostępne rozwiązania

Balustrady słupkowe to doskonałe rozwiązanie nie tylko na balkony, ale także loggie i portfenetry. Wykonane są najczęściej z lekkich materiałów, odpornych na obciążenia i działanie czynników atmosferycznych, takich jak aluminium. Można je mocować przeważnie do posadzki, czoła płyty balkonowej lub do lica ściany. Za utrzymanie tafli szkła odpowiedzialny jest specjalny profil dolny, a od góry szkło stabilizuje dodatkowo profil dzielony. Przykładem takiego produktu jest balustrada Corleone, która będzie odpowiednia do montażu ze szkłem o grubości 10–10.76 mm oraz 12–12.76 mm, a opcjonalnie również z taflami o grubości 8–8.76 mm. Alternatywne rozwiązanie stanowi montaż szyby w balustradzie samonośnej. W tym przypadku tafla utrzymuje się w profilu dolnym ze specjalną uszczelką, dopasowaną do grubości szyby.

Szklane balustrady a budowa profilu

Budowa profilu może się różnić w zależności od tego, czy ma być on zamocowany do podłogi, boku ściany, czy do podłoża wraz z mocowaniem bocznym. Profile mogą zostać też wpuszczone w posadzkę, tak że na widoku pozostanie samo szkło. Ponieważ montaż liniowy umożliwia pełną ekspozycję szkła, ten rodzaj balustrady jest często wykorzystywany w galeriach handlowych. Za jego pomocą zabezpiecza się piętra w tego typu budynkach, lub na spocznikach w mieszkaniach i domach. Balustradę samonośną można zastosować do osłony schodów wewnętrznych. Stosując takie rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać o konieczności wkręcenia w jej profil kilkumilimetrowych blokad, które zapobiegną obsuwaniu się szkła.

Mocowanie punktowe też się sprawdza

Zupełnie inną propozycją jest montaż balustrad z pomocą mocowań punktowych. Doskonale sprawdza się on zarówno w przypadku portfenetrów, jak i balustrad mocowanych wewnątrz, do biegu schodów. Ze względu na swój stosunkowo niewielki rozmiar mocowania wtapiają się w fasadę budynku. Z kolei za sprawą eleganckiego wykończenia mogą pasować praktycznie do każdej aranżacji. Decydując się na zastosowanie okuć punktowych, warto wybrać rotule regulowane, które umożliwiają regulację także po zamocowaniu na szkle. Pozwala to na swobodne wypionowanie balustrady oraz zlicowanie sąsiadujących ze sobą szklanych paneli. By osiągnąć taki efekt, rotule rozmieszcza się w tzw. zygzak lub też montuje się jedną pod drugą.

Szklane balustrady muszą mieć odpowiednio dobrane szkło

W przypadku balustrad najlepiej zastosować odpowiedni, bezpieczny rodzaj szkła. Najczęściej zaleca się szkło laminowane hartowane. Ten rodzaj szyby charakteryzuje się zwiększoną odpornością na uderzenia. Gdy dojdzie do jej uszkodzenia, nie rozpadnie się ona na drobne i ostre kawałki. Dzięki temu jest to najbezpieczniejszy rodzaj tafli szklanych, zalecany do użycia w przypadku konstrukcji instalowanych na zewnątrz budynku. Warto jednak podkreślić, że ze względu na wysokość, na jakiej montowane są balustrady, ten rodzaj szkła powinien znaleźć swoje zastosowanie także przy schodach wewnętrznych.

Zalety balustrad całoszklanych

Jedną z kluczowych zalet szkła jest jego przezierność. Dzięki niej balustrady lub daszki wykonane z tego materiału nie ingerują w nawet bogato zdobioną fasadę, lecz subtelnie wkomponowują się w budynek, stanowiąc jego elegancki element. Jest to szczególnie istotne w przypadku zabytkowych, odrestaurowanych obiektów. Właściwości szkła mają znaczenie także w projektowaniu wnętrz. Szklane balustrady dodają schodom optycznej lekkości i nie ograniczają przepływu światła, dzięki czemu pomieszczenia pozostają jasne i przestronne. Ponadto w przypadku obiektów położnych w malowniczej okolicy lub z pięknym widokiem szklana balustrada nie ogranicza kontaktu z otoczeniem. Warto także podkreślić, że w przypadku systemu słupkowego oraz listw dolnych możliwe jest pomalowanie profili montażowych na dowolny kolor z palety RAL. Dzięki temu będą one jeszcze lepiej pasować do elewacji budynku.

Przezroczyste tafle to jednak niejedyna możliwość wyboru w przypadku opisywanych konstrukcji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ozdobnych tafli, które z powodzeniem można wykorzystać zarówno we wnętrzach, jak i na fasadzie. Przykładem takiego rozwiązania jest szkło kolorowe lub z dekoracyjną folią. W obu przypadkach wystarczy, że do laminacji szkła wykorzystamy folię barwiona lub z nadrukiem. Alternatywnym rozwiązaniem są szyby zespolone barwioną żywicą. Ozdobna szyba urozmaici wnętrze i doda mu niepowtarzalnego charakteru, a w przypadku budynków wykonanych zgodnie z obowiązującymi, minimalistycznymi trendami. Dodatkowo ożywi ich fasadę i nada im nowoczesny, wielkomiejski styl.

Tagi tego artykułu:

CDA Polska

okucia do szkła hartowanego, produkty i rozwiązania systemowe dla szkła w budownictwie

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie