Krakula.pl - Szybka sprzedaż mieszkania

31.08.2020 03:00

Szybka sprzedaż mieszkania

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze i można je zrobić tylko raz. Tak dzieje się zarówno w relacjach międzyludzkich, jak i podczas prezentacji mieszkania potencjalnemu klientowi. Co można zrobić, aby sprzedaż mieszkania przebiegła sprawnie, szybko i na korzystnych warunkach?

Odczucia, jakie nasza nieruchomość wywoła u potencjalnego klienta, mogą sprawić, że transakcja przebiegnie pomyślnie albo w ogóle do niej nie dojdzie. Często z pozoru drobne elementy mają istotne znaczenie. Jak sprawić, by osoba oglądająca mieszkanie zaczęła poważnie myśleć o jego zakupie? Przedstawiamy najbardziej popularne reguły home stagingu.

Zadbana przestrzeń

Pierwszym i najprostszym krokiem do sprzedaży mieszkania jest jego posprzątanie. Nie chodzi tu tylko o starcie kurzu i umycie brudnych sprzętów, ale i usunięcie zbędnych przedmiotów. Dzięki temu mieszkanie będzie czyste i schludne, a jednocześnie podkreślimy jego powierzchnię. Innym sposobem na optyczne powiększenie pomieszczenia, jest wprowadzenie do niego światła, najlepiej naturalnego. Pomocne będzie zatem umycie okien i zrezygnowanie z ciężkich zasłon. Najlepiej, by prezentacja nieruchomości odbywała się w ciągu dnia, o takiej porze, w której mieszkanie jest najlepiej oświetlone.

Sprzedaż mieszkania – bez rzeczy osobistych

Przygotowując mieszkanie do sprzedaży, warto usunąć nie tylko przedmioty, które są zbędne, ale i te kojarzące się z dotychczasowymi właścicielami. Zdjęcia z wakacji, pamiątki czy inne rzeczy mające wartość sentymentalną mogą wywołać w kupującym wrażenie, że nie ma dla niego miej sca w tym mieszkaniu. Poczuje się jak gość w domu obcej osoby, zamiast wyobrazić sobie, że jest u siebie. Problematyczne mogą być także nietypowe elementy wystroju, kojarzące się z zainteresowaniami czy stylem życia poprzednich mieszkańców. Choć dla nich mogą być powodem do dumy, niekoniecznie przypadną do gustu potencjalnym klientom, dlatego najlepiej je schować. Wnętrze powinno być jak najbardziej neutralne, by trafić w gusta jak największej liczby oglądających.

Sprzedaż mieszkania a usterki

Zakup mieszkania to poważna inwestycja związana z wysokim kosztem, dlatego osoby rozważające taką transakcję z pewnością będą chciały sprawdzić, czy wszystko działa. Warto zatem zadbać o usunięcie drobnych usterek, zwłaszcza tych, które negatywnie wpływają na estetykę mieszkania albo utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Odpowiednia atmosfera

Odbieramy świat wszystkimi zmysłami, nie tylko wzrokiem. Przed prezentacją warto przewietrzyć mieszkanie i zadbać o to, by rozmowa przebiegała w spokojnej atmosferze. Niektórzy specjaliści zajmujący się home stagingiem radzą, by dodatkowo postarać się o delikatną muzykę w tle i wprowadzić do mieszkania przyjemny zapach kojarzący się ze świeżością lub wprowadzający ciepły, domowy klimat.

Nakład finansowy prac a sprzedaż mieszkania

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży jest możliwe już za kilkadziesiąt złotych. Czasem warto dodatkowo wymienić zasłony czy pomalować ściany. Niekiedy konieczny jest jednak większy wydatek, ale warto pamiętać, że home staging to inwestycja – dzięki kosztom poniesionym na odświeżenie mieszkania, możemy sprzedać nieruchomość szybciej i za wyższą sumę. Dlatego nie warto oszczędzać za wszelką cenę, ale zgodzić się na pewne koszty, które zwrócą się z nawiązką po sfinalizowaniu transakcji.

Ważne jednak, aby zachować odpowiednią równowagę między poniesionymi wydatkami a przewidywanym zyskiem. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się ze specjalistą posiadającym doświadczenie w przygotowywaniu nieruchomości do sprzedaży.

Sprzedaż mieszkania a sesja fotograficzna

Jeszcze jedną, bardzo istotną kwestią jest samo doprowadzenie do tego, by potencjalny klient wybrał nasze mieszkanie spośród wielu innych dostępnych ofert. Już na etapie tworzenia ogłoszenia zaczynamy pracować nad pierwszym wrażeniem. Warto postarać się o atrakcyjne przedstawienie nieruchomości.

W czasach, gdy obraz ma największą siłę oddziaływania, w przekazie reklamowym fotografia często ma większe znaczenie niż tekst. Jeśli więc chcemy wyróżnić się na rynku nieruchomości, musimy postawić na dobrze wykonane zdjęcia mieszkania przeznaczonego na sprzedaż. Atrakcyjne zdjęcie zainteresuje potencjalnego klienta, mało tego – może nawet podnieść wartość nieruchomości. I przeciwnie – ciemne, niewyraźne fotografie nieatrakcyjnie przedstawionych pomieszczeń mogą skutecznie odstraszyć oglądających i zniechęcić ich do kontaktu ze sprzedającym i wizyty w mieszkaniu.

Przed sesją fotograficzną należy odpowiednio przygotować lokal. Pierwszym krokiem są gruntowne porządki. Wykonując zdjęcia, powinniśmy również zadbać o dobre światło. Najbardziej atrakcyjnie wyglądają fotografie zrobione w ciągu dnia. Warto także dodatkowo skorzystać ze sztucznego oświetlenia, najlepiej w barwie zbliżonej do naturalnego. Zdjęcia wykonujemy na wprost, starając się objąć jak największą przestrzeń. Wykonane zdjęcia można nieco poprawić za pomocą programu do obróbki fotografii. Nie należy jednak fałszować rzeczywistości – nie tylko ze względów etycznych, ale i wizerunkowych. Jeśli potencjalny klient stwierdzi, że mieszkanie „na żywo” znacznie odbiega od tego przedstawionego w ofercie, stracimy wiarygodność. Brak odpowiednich umiejętności albo sprzętu może sprawić, że zdjęcia nie będą atrakcyjne. Dlatego warto rozważyć zdanie się na eksperta. Korzystając z pomocy pośrednika nieruchomości, warto przejrzeć oferty firm, które w cenie oferują również wykonanie profesjonalnych fotografii mieszkania.

Tagi tego artykułu:
Ten artykuł nie posiada tagów

Anna Bruzda

Redaktor "Krakowskiego Rynku Nieruchomości".

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie