Krakula.pl - Tarcza 6.0 w Krakowie. Kto może złożyć wniosek?

22.12.2020 10:23

Tarcza 6.0 w Krakowie. Kto może złożyć wniosek?

  • Od 21.12 do 31.01 w Grodzkim Urzędzie Pracy można składać wnioski o otrzymanie dotacji wynoszącej 5 tys. zł.
  • Przysługuje ona osobom samozatrudnionym, mikro- i małym przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pandemii.
  • Zawieszenie bądź zamknięcie działalności po uzyskaniu dotacji skutkuje obowiązkiem jej spłaty wraz z odsetkami.

Od wczoraj w Grodzkim Urzędzie Pracy można składać wnioski o uzyskanie dotacji przyznawanej w ramach programu Tarcza 6.0. Dofinansowanie ma charakter bezzwrotny. Przysługuje osobom, które pracują w tzw. tarczy branżowej, a tym samym konsekwencje pandemii dotknęły bezpośrednio ich zawody.

Otrzymane pieniądze należy przeznaczyć na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Urzędnicy mogą sprawdzić, na co zostało wydane dofinansowanie, nawet trzy lata po jego otrzymaniu.

Tarcza 6.0 – kto może ubiegać się o przyznanie środków?

Złożyć wniosek oprócz osób samozatrudnionych, mikro- i małych przedsiębiorców mogą również ci, którzy w październiku lub listopadzie 2020 r. odnotowali o 40 proc. niższe przychody od tych uzyskanych w analogicznym okresie roku ubiegłego. Z kolei do wspomnianej tarczy branżowej należą takie działalności jak sprzedaż obuwia i odzieży w wyspecjalizowanych sklepach, sprzedaż żywności i wyborów tekstylnych na targowiskach, prowadzenie restauracji oraz ruchomych obiektów gastronomicznych. Wsparcie mogą otrzymać również fotografowie, przewodnicy turystyczni, korepetytorzy z języków obcych, fizjoterapeuci, pracownicy obiektów kulturalnych, a także zatrudnieni w branży medialnej. Dokładną listę zawodów objętych Tarczą 6.0 można znaleźć w tym miejscu.

Co jeszcze należy wiedzieć o dotacji w ramach Tarcza 6.0?

Każdy przedsiębiorca chcący uzyskać dofinansowanie, musi pamiętać, że od dnia otrzymania dotacji powinien przez kolejne trzy miesiące prowadzić swoją działalność. Jeśli musiałby ją zamknąć bądź zawiesić, będzie to skutkować koniecznością spłaty otrzymanej kwoty powiększonej o odsetki.

Co istotne, osoba, która uzyskała już wcześniej inne dofinansowanie, może otrzymać również to przyznane w ramach programu Tarcza 6.0. Należy mieć jednak na uwadze, żeby dwie lub więcej otrzymanych dotacji nie przeznaczyć na pokrycie identycznych kosztów.

Przedsiębiorcy mający siedzibę firmy na terenie Krakowa wnioski o uzyskanie dotacji składają za pośrednictwem elektronicznego formularza do 31 stycznia. Dodatkowe informacje można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 7:45-14:45, dzwoniąc pod numer 12 686 80 23.

5 tys. zł to nie wszystko

Należy wspomnieć, że oprócz tej jednorazowej dotacji, Tarcza 6.0 zakłada również przyznanie dofinansowania na wynagrodzenia osób zatrudnionych w firmach z wymienionych powyżej sektorów. Dostępna będzie, także opcja zwolnienia z konieczności płacenia składki ZUS oraz wypłacenie świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł. Poza tym można również starać się o dopłatę do miejsc pracy. Wynosi ona 2 tys. zł i jest przyznawana dla każdego pracownika przez trzy miesiące. Z kolei osoby utrzymujące się ze sprzedaży na targowiskach, będą mogły ubiegać się o zawieszenie opłaty targowej na przyszły rok.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie