Krakula.pl - Urząd Miasta Krakowa zamknięty z powodu koronawirusa

22.10.2020 10:06

Urząd Miasta Krakowa zamknięty z powodu koronawirusa

Petenci, którzy mają do załatwienia jakieś sprawy urzędowe, muszą pamiętać, że Urząd Miasta Krakowa jest zamknięty już od zeszłego tygodnia. Przyczyną jest koronawirus. Na razie nie wiadomo, kiedy sytuacja ulegnie zmianie.

Urzędy pracują, jednak obecnie są niedostępne dla osób z zewnątrz. Rozporządzenie to dotyczy wszystkich budynków oraz Punktów Obsługi Mieszkańców działających w galeriach handlowych. Warto o tym pamiętać, by nie odejść z niczym podczas zaplanowanej wizyty. Na szczęście mieszkańcy miasta nie zostają bez wyjścia.

Urząd Miasta Krakowa jest zamknięty, lecz wciąż przyjmuje wnioski

Trudno byłoby wstrzymać na dłuższy okres pracę całego urzędu. Zakres spraw, które w nim załatwiamy, jest bowiem bardzo szeroki. Obecnie wszelkie dokumenty oraz wnioski można wysyłać do konkretnych działów online, za pośrednictwem Poczty Polskiej. Można skorzystać też z nowej usługi Paczkomat Urząd 24 stworzonej we współpracy z firmą InPost. Specjalne paczkomaty do obsługi spraw urzędowych znajdują się w 3 lokalizacjach – przed siedzibami Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców przy ul. Wielickiej, na os. Zgody oraz przy al. Powstania Warszawskiego. Ponadto na stronie Urzędu Miasta Krakowa można przeczytać, że aż przed 15 budynkami umieszczono specjalne plastikowe pojemniki, do których można wrzucać dokumenty. Na bieżąco trafiają one do rozpatrzenia przez pracowników. Z urzędnikami można się również skontaktować telefonicznie lub mailowo. Wiele, bo aż 159 różnych usług publicznych załatwić za pomocą e-urzędu. By to zrobić, wystarczy założyć Profil Zaufany, który jest formą podpisu elektronicznego.

Jednocześnie Urząd Miasta Krakowa zaznacza, że niektórych spraw nie da się załatwić inaczej niż bezpośrednio ze względu na obowiązujące przepisy prawa. Dotyczy to m.in. wydawania dowodów osobistych, prawa jazdy czy tablic rejestracyjnych. Osoby, których dotyczą te kwestie, powinny najpierw telefonicznie lub mailowy umówić się na spotkanie. Jeśli to możliwe dobrze byłby, aby odłożyć je w czasie.

Jak długo potrwają zmiany?

Obostrzenia związane z pracą urzędów mają na celu chronić zarówno petentów, jak i pracowników i zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W Krakowie poziom zachorowań wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Mimo wprowadzania licznych zasad bezpieczeństwa niemal każdego dnia słyszymy o nowych przypadkach zarażeń. Obecnie u ponad 50 z zatrudnionych przez Urząd Miasta Krakowa osób wykryto Covid-19, co z pewnością wydłuży planowany czas zamknięcia. Jednocześnie urząd informuje, że wszystkie zmiany dotyczące jego funkcjonowania trafią na stronę internetową. Informacje pojawią się także przy wejściu do konkretnych budynków.

Tagi tego artykułu:
Ten artykuł nie posiada tagów

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie