Krakula.pl - Urządzanie mieszkania nie musi być wyzwaniem

16.12.2020 10:49

Urządzanie mieszkania nie musi być wyzwaniem

  • Podejmując decyzję o zakupie mieszkania, przemyśl dokładnie, czy dany metraż w niedalekiej przyszłości na pewno zaspokoi potrzeby Twoje i Twojej rodziny.
  • Urządzanie mieszkania powinno zostać wykonane po przeanalizowaniu tego, jaki tryb życia prowadzisz. Pamiętaj również o dobrym oświetleniu i elektryce.
  • Jeśli lubisz zmiany i przeprowadzki, zwróć uwagę na to, że nieruchomość urządzona funkcjonalnie szybciej znajdzie nowego nabywcę.

W końcu jest! Znalazłeś upragniony własny kąt i Twoim kolejnym krokiem jest urządzanie mieszkania. Przepełnia Cię ekscytacja, a zaraz potem zadajesz sobie pytanie, czy aby na pewno spełni ono wszystkie Twoje oczekiwania? W danym momencie lokum wydaje Ci się idealne, ale czy za 5, 10 lat też takie będzie?

Z wiekiem zmieniają się nam potrzeby. O ile mając dwadzieścia kilka lat, kawalerka w zupełności nam wystarczała i była marzeniem, to wraz z upływającym czasem okazuje się za ciasna. Rzeczy przybywa, rodzina się rozrasta i zaczynasz się zastanawiać, czy zamiast ponownie przechodzić przez proces kupna, nie można było od razu przygotować się na zmianę potrzeb. A może wystarczyło zamiast kawalerki o metrażu 32 m kw. z jednym oknem, wybrać taką, która posiada dwa okna, i z której w przyszłości można wydzielić dodatkowy pokój? Urządzenie dwupokojowego mieszkania na 32 m kw. jest możliwe!

Urządzanie mieszkania pod kątem dziecięcych potrzeb

Kiedy w domu pojawia się dziecko, równocześnie powstaje potrzeba innego zagospodarowania przestrzeni. A co jeśli to bliźniaki? Wtedy zaczynasz się zastanawiać nad większym mieszkaniem. Takie 50 m kw. powinno wystarczyć, prawda? Pokój dla dzieci – koniecznie z miejscem na dwa łóżeczka, zabawki i ubrania, pokój dla rodziców z szafą, a i miejsce do pracy by się przydało, salon z aneksem i kolejna duża szafa w przedpokoju. A teściowa, jak przyjedzie, wyląduje na kanapie. Warto zadbać, żeby ta była przynajmniej rozkładana.

Jest też inna opcja

A gdyby tak znaleźć dom? Może lokalizacja poza miastem, ale do szkoły blisko, niedaleko jest też sklep i własny kawałek ogródka. Na parterze salon z aneksem, łazienka, dobrze wygospodarowane miejsce na spiżarkę, niewielki gabinet, czy też pomieszczenie gospodarcze, których często brakuje w gotowych projektach na rynku pierwotnym. Na piętrze trzy sypialnie, garderoba i druga łazienka. No i garaż, najlepiej w bryle budynku! Taki dom łatwiej będzie odsprzedać, kiedy pewnego dnia okaże się za duży.

Urządzanie mieszkania zależy od?

Najważniejszą kwestią, nad jaką powinniśmy się zastanowić przy planowaniu wnętrza, jest urządzenie mieszkania pod kątem tego, jaki tryb życia prowadzimy. Jeśli pracujemy zdalnie, wtedy koniecznie trzeba wygospodarować spokojne miejsce do pracy. Gdy lubimy gotować, możemy stworzyć większą kuchnię i wyodrębnić miejsce dla spiżarni. Z kolei dla często kupujących ubrania przydatna będzie garderoba, która pomieści kolejną kolekcję butów. Natomiast typ zbieracza/chomika zadowolą różne schowki, przydatne też dla estetów nade wszystko ceniących praktyczność.

Wiemy już, co jest nam potrzebne

Sukces zagwarantują nam odpowiednia elektryka i oświetlenie. Dlatego już na etapie projektowania zaplanujmy oświetlenie w najciemniejszych miejscach, koniecznie w tym przeznaczonym do pracy, a włączniki tam, gdzie intuicyjnie sięgamy ręką, wchodząc do jeszcze pustych pomieszczeń. Nie zapomnijmy o kontakcie w spiżarni i  np. w miejscu, gdzie będzie stała choinka. W przypadku domu przyda się także kontakt na zewnątrz, chociażby w celu podłączenia świątecznych światełek.

Drugą kwestią są materiały budowlane. Może warto je podzielić na takie, które łatwo się remontuje (wtedy można użyć tańszych alternatyw) i takie, które mają służyć nam przez lata? Odmalowanie ścian jest mniej problematyczne niż wymiana płytek w łazience czy kuchni. Nie zapomnijmy też o tym, że kolory mają ogromne znaczenie w naszym życiu codziennym – wpływają na nasze samopoczucie. Warto wybrać taką paletę barw, którą najbardziej lubimy.

Urządzanie mieszkania – postaw na umiar i komfort

Na etapie kupowania najlepiej zadać sobie po kilka razy pytanie: czy to jest funkcjonalne i niezbędne? Może zamiast łóżka i oddzielnej komody na pościel, warto zakupić łóżko wraz z szufladami? Wybierając kanapę do salonu, koniecznie na niej usiądźmy! Nie ma nic gorszego niż sofa, z której ma się ochotę uciec po pięciu minutach z bólem pleców. Tak samo postąpmy w przypadku krzeseł do jadalni. Niektóre może i ładnie wyglądają, ale szczeble wbijające się w kręgosłup nie będą przyjemne podczas obiadów. Należy mieć na uwadze również fakt, że za 10 lat nasze potrzeby będą inne. Jeśli lubimy zmiany i przeprowadzki, pamiętajmy, że nieruchomość urządzona funkcjonalnie szybciej znajdzie nowego nabywcę. Jeśli przywiązujemy się do miejsca, urządźmy je z myślą o przyszłości. Dzieci zaczną dorastać – mała szafa w pokoju przeznaczona tylko dla nich, może się okazać zbyt mała. A za kolejne 10 lat pokój dzieci może zostać przekształcony w pomieszczenie do medytacji. W końcu!

Joanna Baster

Doradca ds. nieruchomości w Plan A - nieruchomości.

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie