Krakula.pl - W jakich sytuacjach elektryk z Krakowa to jedyna pomoc?

03.12.2021 11:24

W jakich sytuacjach elektryk z Krakowa to jedyna pomoc?

Awaria elektryczna w mieszkaniu zdarza się każdemu z nas. Warto jednak wiedzieć, kiedy sytuacja jest na tyle poważna, by wezwać elektryka. Być może uratuje nam to życie.

Elektryk w jakich sytuacjach go wezwać?

Oczywiście nie każda awaria sieci energetycznej jest powodem do paniki. Czasem zdarza się, że po prostu “wybije nam korki”, czasem brak dostawy prądu jest planowany. Jeśli jednak zauważamy bardziej niepokojące objawy, prądu nie ma przez podejrzanie długi czas, lub awarie stosunkowo często się powtarzają - jest to znak, że stan naszej instalacji powinien ocenić specjalista z DAWsystem. Niestety, bardzo wielu z nas ignoruje pierwsze symptomy poważnego uszkodzenia instalacji elektrycznej, a konsekwencje takiego zachowania mogą być tragiczne. Przeanalizujmy więc kilka sytuacji, w jakich niezbędnej nam pomocy będzie mógł udzielić jedynie elektryk.

Gdy gniazdka elektryczne przegrzewają się lub iskrzą

Jeśli gniazdo jest ciepłe przy dotknięciu, lub wydobywają się z niego iskry, jest to bezsprzecznie znak, że awaria elektryczna jest poważna i wymagana jest natychmiastowa pomoc elektryka. Przede wszystkim, zwłaszcza w sytuacji, gdy z gniazdka wydobywają się iskry lub płomienie, należy odciąć dopływ prądu najlepiej będzie po prostu wyłączyć dopływ w całym domu, (zwłaszcza, jeśli ciepłe w dotyku są również ściany).

W takiej sytuacji wizyta elektryka powinna odbyć się tak szybko, jak to tylko możliwe. Świadczy to bowiem o bardzo złej kondycji instalacji elektrycznej niestety, dalsze ignorowanie takiego problemu może doprowadzić do zapalenia się instalacji, a stąd już tylko krok do pożaru całego mieszkania. Zwarcia w instalacji elektrycznej są, niestety, jedną z częstszych przyczyn pożarów budynków. Gdy więc zauważymy niepokojące objawy poważnej awarii tego typu, nie zwlekajmy i natychmiast skonsultujmy się z elektrykiem.

Gdy obrys przewodów zaczyna być widoczny przez ścianę

Na ścianie czy suficie absolutnie nie powinno być widocznych żadnych śladów biegnących przez nie kabli instalacji elektrycznej. Jeśli zauważymy je w naszym mieszkaniu (lub w korytarzu kamienicy, w której mieszkamy)  elektryk powinien być poinformowany tak szybko, jak to tylko możliwe. Pojawienie się takich obrysów jest bowiem sygnałem bardzo niepokojącym.

elektryk-i-przewody.jpg

Oznacza to, że temperatura instalacji jest do tego stopnia wysoka, że gorące kable zaczynają odbarwiać ścianę. Podobnie, jak w przypadku awarii gniazdek elektrycznych, taka awaria elektryczna ma spory “potencjał” do tego, by stać się przyczyną poważnych problemów. W najlepszym wypadku dalsze korzystanie z sieci elektrycznej znajdującej się w takim stanie może doprowadzić do przepalenia okablowania i uszkodzenia podłączonych do sieci urządzeń. W najgorszej może nawet doprowadzić do pożaru. Gdy więc na ścianie naszego domu lub mieszkania zauważymy obrys kabla, powinno nas to zaniepokoić i skłonić do kontaktu z elektrykiem

Gdy wiemy, że kabel jest uszkodzony

Podczas prac budowlanych lub remontowych może się zdarzyć, że niechcący uszkodzimy kabel bądź inny fragment instalacji elektrycznej. Co zrobić w takim wypadku? Absolutnie nie należy udawać, że nic się nie stało i kontynuować prac. Uszkodzony (np. nadszarpnięty) fragment kabla może być przyczyną ogromnej tragedii w przyszłości. Napraw nie powinniśmy również podejmować samodzielnie taka awaria elektryczna to zbyt poważny problem, by rozwiązała ją osoba bez doświadczenia.

skrzynka.jpg

Pomóc może jedynie doświadczony elektryk, choć przygotowani powinniśmy być na to, że w wielu przypadkach konieczna będzie całkowita wymiana uszkodzonego fragmentu instalacji elektrycznej. Wiąże się to, rzecz jasna, z pewnymi kosztami, jednak pamiętajmy, że nie ma wartości bardziej drogocennej niż bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. 

Gdy nie jesteśmy zadowoleni z rozplanowania gniazdek elektrycznych

Na szczęście elektryk pomoże nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Z prośbą o pomoc warto zwrócić się do niego również w przypadku planowania budowy lub remontu domu. Pamiętajmy, że gniazdka elektryczne powinny być rozplanowane tak, aby zapewnić jak największe rozłożenie obciążenia instalacji elektrycznej w taki sposób, by do każdego z nich podłączona była jak najmniejsza liczba urządzeń.

Niestety, często jest odwrotnie. Bywa i tak, że do jednego gniazdka podłączonych jest kilka zasobożernych urządzeń, takich jak telewizor, monitor, konsola i komputer. Tymczasem taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna, ponieważ obciąża przewody instalacji w jednym punkcie. W wyniku tego może powstać poważna awaria elektryczna, a ponieważ stare powiedzenie “lepiej zapobiegać, niż leczyć” sprawdza się i w tym przypadku, zdecydowanie zalecamy rozplanowanie gniazd elektrycznych przy udziale elektryka. 

Gdy przewody prowadzą przez miejsca o podwyższonej wilgotności

Istnieją pewne miejsca w domu, gdzie panuje szczególnie duża wilgoć, co może negatywnie wpływać na jakość instalacji elektrycznej. Mowa przede wszystkim o łazience, a także piwnicy, jeśli poprowadzone jest tam okablowanie. W wielu przypadkach pomieszczenia te wymagają odrębnego podejścia, o czym warto pamiętać, aby nie rozwinęła się w nich poważna awaria elektryczna.

Dobry elektryk podczas wizyty upewni się, że z instalacją wszystko w porządku, pomoże w ustaleniu odpowiedniego jej poprowadzenia, a także zbada poziom wilgoci i pomoże dobrać odpowiednie elementy instalacji do panujących warunków. O jego wezwaniu powinniśmy pamiętać zawsze, gdy zamierzamy przeprowadzić remont, jednak dobrym pomysłem będzie również skorzystanie z wizyty kontrolnej, dzięki której upewnijmy się, że nie grozi nam przykra niespodzianka. 

skrzynka.jpg

Dlaczego DAWsystem?

Ponieważ DAWsystem zapewnia najwyższej jakości usługi elektryczne w Krakowie. Zarówno w przypadku sytuacji kryzysowych, jak i zwykłej chęci kontroli instalacji nasi eksperci są zawsze do dyspozycji. Doradzimy, jak bezpiecznie przeprowadzić remont, pomożemy dobrać najlepsze jakościowo i najbardziej pasujące do danego budynku elementy instalacji, wreszcie kompleksowo zapobiegniemy potencjalnym zagrożeniom. Jesteśmy otwarci tak na pojedyncze zlecenia, jak i na stałą współpracę, również z przedsiębiorstwami i instytucjami. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a DAWsystem daje jego gwarancję. 

Tagi tego artykułu:

DAWsystem

ul. Dobrego Pasterza 110 lok. 86 31-416 Kraków Telefon: 784 368 111

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie