Krakula.pl - W Małopolsce powstanie ponad 700 mieszkań. Jarosław Gowin: „Dla takich chwil warto żyć”

15.08.2021 10:35

W Małopolsce powstanie ponad 700 mieszkań. Jarosław Gowin: „Dla takich chwil warto żyć”

  • Z początkiem sierpnia w Brzesku podpisano akt notarialny spółki Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych Małopolska. Jej zadaniem będzie budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.
  • Za przygotowanie programu odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (12 sierpnia resort ten przekształcono w Ministerstwo Rozwoju i Technologii) oraz Krajowy Zasób Nieruchomości.
  • Potrzeby mieszkaniowe Polaków bardzo dynamicznie rosną. Tym bardziej cenna jest inicjatywa SIM. To fundamentalna potrzeba, by Polacy, polskie młode rodziny miały gdzie mieszkać – podkreślił podczas konferencji wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

W ramach programu wybudowanych zostanie 720 jedno, dwu oraz trzypokojowych mieszkań o metrażu ok. 50 mkw. Powstaną one z myślą o osobach wykazujących średnie dochody. Choć nie mają one zdolności kredytowej pozwalającej na zakup własnego mieszkania lub wynajem na rynku komercyjnym, to w założeniu będą w stanie płacić comiesięczne czynsze. Z kolei na lokalizację inwestycji przeznaczono grunty należące do szesnastu małopolskich gmin: Brzeska, Gnojnika, Gorlic, Borzęcina, Ciężkowic, Dąbrowy Tarnowskiej, Korzennej, Rabki-Zdrój, Miechowa, Starego Sącza, Ryglic, Tuchowa, Trzciana, Wierzchosławic, Zakliczyna i Wieliczki. W Polsce najlepsze rzeczy dzieją się tam, gdzie rząd i jednostki samorządu terytorialnego dobrze ze sobą współpracują zaznaczył Jarosław Gowin.

Ile będzie kosztować budowa mieszkań społecznych?

Przedstawiciele rządowi zapowiedzieli, że każda z gmin otrzyma na przystąpienie do SIM dofinansowanie w wysokości do 3 mln zł. Możliwe będzie, także otrzymanie bezzwrotnych środków od Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Wyniosą one nawet 10 proc. kosztów budowy mieszkań. To jednak nie koniec finansowego wsparcia, bo takie można otrzymać również z Funduszu Dopłat. Pozwoli ono pokryć do 35 proc. kosztów powstania inwestycji.

W ciągu kilku miesięcy od uruchomienia programu (marzec 2021 r.) założono już 12 Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Dzięki temu, we współpracy ze 115 gminami, w Polsce powstanie 7,5 tys. mieszkań. Ministerstwo Rozwoju i Technologii określa to mianem rekordowego osiągnięcia ostatnich 14 lat.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie