Krakula.pl - Wiemy, jakie dokumenty udało się odratować po pożarze archiwum Urzędu Miasta Krakowa

30.10.2021 07:00

Wiemy, jakie dokumenty udało się odratować po pożarze archiwum Urzędu Miasta Krakowa

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl.
  • 800 metrów zamrożonych i 77 metrów osuszonych akt. To efekt akcji ratowniczych przeprowadzonych po pożarze archiwum UMK w lutym 2021 roku. 
  • Najwięcej ocalałych dokumentów pochodzi z magazynów nr 1, 2 i 4. Natomiast z magazynu nr 3 nie udało się nic odzyskać. Przechowywano tam kilka tysięcy metrów kwadratowych niearchiwalnych i przeznaczonych jedynie do krótkoterminowego odłożenia dokumentów.
  • Przypomnijmy, że w wyniku pożaru hali 1 i 2, w których znajdowały się cztery magazyny, bezpowrotnie stracono ponad 19 km bieżących akt i dokumentów. Konieczność rozbiórki obu hal będzie kosztować 1,3 mln zł.

Jakie dokumenty udało się odratować po pożarze archiwum UMK?

Zniszczone koperty z dowodami osobistymi, Karty Obsługi Mieszkańców i Książki Meldunkowe. Tylko w ostatnim przypadku z ponad 25 tys. sztuk udało się zabezpieczyć zaledwie… 18. I choć po pożarze archiwum UMK odratowano część aktów sprzedaży nieruchomości i podziału gruntów, planów dzielnic, sprawozdań z wewnętrznych kontroli i zarządzeń prezydenta Krakowa w kwestii miejskiego budżetu, ciężko mówić o sukcesie.

Magazyn nr 1 - wydobyte dokumenty. Fot. www.krakow.pl.

Kolejność ratowania dokumentów z poszczególnych magazynów nie była przypadkowa. W pierwszej kolejności próbowaliśmy ocalić, te, które były najważniejsze i te które miały kategorię A. Najpierw był to magazyn nr 4 następnie nr 2 i nr 1, w którym znajdowały się dokumenty administracyjne np. dowody osobiste. W hali nr 3 znajdowały się dokumenty o kategorii B5, które większości są już w systemie elektronicznym – zapewnił sekretarz miasta Antoni Fryczek.

Magazyn nr 4 - wydobyte dokumenty. Fot. www.krakow.pl.

Co dalej?

Końcowa analiza stanu zachowanych dokumentów zostanie przeprowadzona w pierwszej połowie 2022 roku.  Choć urzędnicy zapewniają o zamiarach odbudowy zniszczonych hal, na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Prokuratura wciąż szuka bowiem odpowiedzi na pytanie, co było przyczyną pożaru. Niewystarczający system zabezpieczeń, niewłaściwa konstrukcja, a może ludzki błąd?

Obecnie Zarząd Inwestycji Miejskich prowadzi działania mające umożliwić funkcjonowanie budynku administracyjnego oraz nieobjętej pożarem hali nr 3. W ramach ubezpieczenia obiektu Kraków otrzymał już ponad 9 mln zł. Natomiast całkowita kwota do wypłacenia wynosi 15 mln zł.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie