Krakula.pl - Wykończenie mieszkania od dewelopera – dlaczego nie warto odkładać tego na później?

16.11.2021 10:17

Wykończenie mieszkania od dewelopera – dlaczego nie warto odkładać tego na później?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego nierozłącznie wiąże się z koniecznością wykończenia wnętrz i przeprowadzenia prac remontowo-budowlanych. Niektóre osoby już na etapie snucia planów o zakupie mieszkania wyobrażają sobie sposób na urządzenie własnego wnętrza. Takie pomysły mogą odzwierciedlać aktualne potrzeby jak wygodna kanapa, ustawna kuchnia albo elegancka toaletka, która pomieściłaby całą biżuterię. Jednak wykończenie mieszkania to nie tylko wstawienie mebli.

Najczęściej mieszkania z rynku pierwotnego oddawane są w stanie deweloperskim. W najogólniejszym znaczeniu oznacza on stan przygotowany pod dalsze prace wykończeniowe. Do wykonania są drzwi wewnętrzne i podłogi, gładzie i malowanie ścian, flizowanie łazienki i kuchni, wykonanie zabudowy kuchennej na wymiar i montaż gotowych mebli oraz oświetlenia. Niekiedy, aby dostosować dostępną przestrzeń do indywidualnych potrzeb, pojawiają się dodatkowe prace. Jest to np. przesunięcie ścian czy otworów drzwiowych, obniżenie sufitów, rozprowadzenie ogrzewania podłogowego czy zaprojektowanie i wykonanie szaf, które ułatwiłyby przechowywanie. Pojawiają się również pomysły na montaż klimatyzacji albo systemów smart home, dzięki którym można zdalnie sterować urządzeniami w mieszkaniu. Do przemyślenia jest wiele działań, a do zamówienia lub wykonania i zamontowania – sporo produktów i materiałów.

Przy tym wszystkim bywa tak, że sam zakup mieszkania i moment przekazania kluczy oddzielone są wielomiesięcznym czasem oczekiwania. Jak się okazuje, ten okres jest najlepszy, aby zaprojektować wnętrza z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb użytkowników i zaplanować prace wykończeniowe. Na pytanie, dlaczego okres oczekiwania na odbiór mieszkania jest najwłaściwszym momentem na rozpoczęcie prac projektowo-wykonawczych i ile wcześniej należy zainteresować się tematem wykańczania mieszkania, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Najpierw zbieramy pomysły na swoje mieszkanie

Najczęściej pierwszym krokiem w kierunku zaaranżowania własnego mieszkania jest zaczerpnięcie inspiracji z internetu. Na portalach społecznościowych typu Pinterest czy Instagram znajdziemy najróżniejsze rozwiązania, materiały i produkty. Dzięki temu możemy zobaczyć ciekawe połączenie płytek, kolorów, oświetlenia oraz propozycje aranżacji łazienki, kuchni czy sypialni.

Niestety bardzo łatwo można wpaść do bezdennej studni, w której każda propozycja wyda się atrakcyjna. Nieraz zapomina się również o dostępnym metrażu, układzie mieszkania i zakładanym budżecie. Kolejnym problemem jest brak informacji o konkretnych producentach i modelach podpatrzonych materiałów. Czasami przy zdjęciach znalezionych w Sieci nie podaje się bowiem marki płytek czy modelu zastosowanych drzwi. Nie oznacza to jednak, że nie warto korzystać z tych portali. Wręcz przeciwnie. Te wszystkie inspiracje są potrzebne, aby wiedzieć, co się lubi, a co niekoniecznie trafia w nasze gusta. Z pomocą w połączeniu zebranych pomysłów w jedną całość przychodzi architekt.

Wykończenie mieszkania z architektem

Architekt zna rozwiązania, materiały i produkty umożliwiające ukształtowanie pomysłu na mieszkanie, z uwzględnieniem konkretnych funkcji. Rolą architektów i projektantów wnętrz jest nie tylko wkomponowanie zebranych inspiracji do konkretnego układu mieszkania, ale przede wszystkim zaobserwowanie innych, niekoniecznie oczywistych potrzeb użytkowników. Meble na wymiar z uwzględnieniem układu szafek i półek, rozmieszczenie płytek i produktów wyposażenia, rysunki techniczne określające wyburzenia, dobudowy, przesunięcia sieci wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej czy rozmieszczenie oświetlenia – wszystkie te elementy można przedstawić za pomocą grafik 3D, a tym samym sprawdzić, jakiego efektu wykończonego mieszkania należy się spodziewać.

Co jeszcze należy wiedzieć o projektowaniu wnętrz?

Już na wstępie należy podkreślić, że projektowanie wnętrza jest procesem trwającym parę miesięcy i wymaga zaangażowania z obu stron: zarówno klienta, jak i architekta. Co więcej, zupełnie jak każdy inny specjalista w danej dziedzinie, to architekci czy projektanci wnętrz mogą czasowo nie być w stanie przyjąć kolejnego zlecenia „na już”. Oznacza to, że gdy chcielibyśmy skorzystać z usług konkretnego specjalisty, który ma swój charakterystyczny styl, należy liczyć się z ewentualnym oczekiwaniem na dostępny termin. Wcześniejszy kontakt oznacza rezerwację usługi i zagwarantowanie sobie terminu.

W usłudze pod klucz „wchodzisz i mieszkasz” zakładamy, że każdy klient i mieszkanie wymagają indywidualnego podejścia. Dlatego już na etapie projektowym liczymy trzy-cztery miesiące na współpracę z architektem, aby dopasować komfortowy układ funkcjonalny mieszkania, dobrać właściwe materiały wykończeniowe i produkty wyposażenia. Jest to najważniejszy etap całego procesu projektowo-wykonawczego, gdyż zaproponowane rozwiązania i dobrane materiały muszą odpowiadać oczekiwaniom jakościowym i estetycznym oraz zakładanemu budżetowi. Dlatego w usłudze „wchodzisz i mieszkasz” realizowanej przez SaniWell nie narzucamy naszym klientom konkretnych producentów i modeli. Natomiast wybór materiałów nie ogranicza się do pakietowych katalogów.

Co więcej, rozumiemy zróżnicowane potrzeby przyszłych mieszkańców. Dlatego doświadczeni architekci mogą doradzić w zakresie np.: bardziej odpornych materiałów na zarysowania pozostawiane przez zwierzęta albo zaprojektować odpowiednie barierki chroniące najmłodszych mieszkańców przed upadkiem ze schodów. 

Ile trwa wykończenie mieszkania w standardzie „wchodzisz i mieszkasz”?

Jak już wspomnieliśmy w poprzedniej sekcji, sam proces projektowy może trwać ok. trzech miesięcy i zależy m.in.: od metrażu mieszkania, ilości projektowanych elementów, jak również szybkości wypracowania pomysłu na wnętrze. Kiedy projekt zostanie sfinalizowany i zaakceptowany przez inwestora, przystępuje się do planowania prac i zamówień. Tutaj ponownie na korzyść nabywcy wpływa wcześniejszy kontakt i zarezerwowanie usługi, gdyż na produkcję pewnych materiałów czeka się dłuższy okres. Do takich produktów należą m.in.: drzwi realizowane przez producenta albo meble wykonywane na zamówienie przez stolarzy. W praktyce wcześniejsze zakończenie etapu projektowego oznacza więcej czasu na zaplanowanie sprawnego procesu wykończenia i urządzenia mieszkania pod klucz. Mieszkania oddawane przez SaniWell są w pełni wykończone, umeblowane i wyposażone, tak aby odzwierciedlały założenia projektowe. Innymi słowy, zaprojektowane i wykończone wnętrza są gotowe do zamieszkania.

Standard „wchodzisz i mieszkasz” to najbardziej spersonalizowana i kompletna usługa pod klucz, w której jedna firma odpowiada za cały proces projektowo-wykończeniowy. Z uwagi na kompletność realizowanej usługi, obejmującej nie tylko wykończenie, ale również wyposażenie i umeblowanie wszystkich pomieszczeń w meble, dekoracje, sprzęty AGD i RTV to realizacja wnętrza takiego mieszkania może trwać również ok. trzech miesięcy.

Dlatego warto, aby odpowiednio wcześniej uwzględnić czas potrzebny na zaprojektowanie wnętrza, a następnie jego wykończenie z pełnym wyposażeniem. Decydując się na współpracę z SaniWell, zapewniamy sobie terminową realizację i kompleksową obsługę, która prowadzi do wnętrza gotowego do zamieszkania. Są to dziesiątki, a nawet setki zaoszczędzonych godzin na zamówieniach towarów, koordynowaniu dostaw, szukaniu fachowców, nadzorze pracy ekip wykończeniowych, zakupie i montażu mebli, oświetlenia, sprzętów RTV i AGD.

A co, jeśli mi się śpieszy? Kilka słów o wykończeniu pakietowym

Alternatywnym podejściem do wykańczania wnętrz mogą okazać się pakiety wykończeniowe, które są odwrotnością podejścia projektowego. Pakiety najczęściej obejmują przeprowadzenie niezbędnych prac wykończeniowych na podstawie standardowych katalogów. Takie mieszkania będą wymagały samodzielnego domeblowania i wyposażenia na późniejszym etapie. Najczęściej pakiety nie zakładają tworzenia projektu całego mieszkania, a jedynie wizualizacje łazienek i ewentualnie kuchni. Z uwagi na mniejszy zakres usługi cena wykończenia pakietowego jest również niższa. Dlatego klientom o niższym budżecie, którym zależy na możliwie najszybszej realizacji mieszkania, możemy zaproponować elastyczne opcje pakietowe przygotowane przez SaniWell.

Koszt wykończenia zależy od wybranego pakietu oraz dodatkowych opcji takich jak wykonanie zabudowy kuchennej czy szafy na wymiar. Warto dodać, że opcje pakietowe realizowane przez SaniWell są nie tylko rozbudowane o wiele materiałów i produktów. Są również elastyczne, ponieważ umożliwiają dodanie produktów spoza oferty pakietowej. W cenie pakietów uwzględniono m.in.: oświetlenie, szeroki wybór płytek, armatury, ceramiki, drzwi czy podłóg.

W takim wypadku proces aranżacyjny i wykończeniowy łącznie trwa ok. 10 tygodni. Pomimo że pakietowe wykończenie mieszkania jest szybszą opcją, to wcześniejsze zamówienie usługi oznacza nie tylko gwarancję terminu, ale również pewność ceny.

Podsumowanie

Zakup mieszkania jest początkiem drogi do wymarzonego wnętrza. Dlatego bez względu na to, czy zakupiona nieruchomość docelowo stać się ma naszym nowym domem, czy może będzie przeznaczona pod wynajem, warto, aby mieszkanie zostało zaprojektowane, kompleksowo wykończone i w pełni wyposażone, i umeblowane. Spersonalizowany projekt zakłada zróżnicowane potrzeby przyszłych mieszkańców, a usługa pod klucz „wchodzisz i mieszkasz” oznacza wnętrze gotowe do zamieszkania. Natomiast wcześniejszy kontakt zabezpiecza terminy oraz daje więcej czasu na wybór materiałów i dopracowanie szczegółów realizacji.

Autor: Michał Sagucki SaniWell

SaniWell

Wnętrza pod klucz. Realizowane przez nas wnętrza są projektowane, w pełni wykończone, urządzone i umeblowane. Po prostu wchodzisz i mieszkasz!

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie