Krakula.pl - Wypadki przy pracy: czy budownictwo w dalszym ciągu jest niebezpiecznym sektorem zawodowym?

01.09.2021 12:01

Wypadki przy pracy: czy budownictwo w dalszym ciągu jest niebezpiecznym sektorem zawodowym?

  • Z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że na 17,3 mln zapytanych osób aż 199 tys. uległo wypadkowi w zakładzie pracy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (17 tys. osób zgłosiło dwa wypadki lub więcej).
  • Poszkodowani to w znacznej większości mężczyźni mający od 25 do 44 lat. Wypadki najczęściej zdarzały się w przedsiębiorstwach z zakresu przetwórstwa przemysłowego, w budownictwie, handlu, naprawie samochodów, rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie.
  • W branży budowlanej odnotowano w 2020 roku 3872 wypadki. Oznacza to kilkunastoprocentowy spadek w odniesieniu do 2019 roku. Na poprawę bezpieczeństwa osób zatrudnionych w tym sektorze wskazuje również fakt, że coraz rzadziej dochodzi tu do wypadków ze skutkiem śmiertelnym (w 2020 roku tragicznie zmarło 39 osób).

Wypadki przy pracy w budownictwie stają się rzadkością

W zeszłym roku firma Bridge na zlecenie Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie przygotowała raport podsumowujący 10 lat funkcjonowania tego sektora w Polsce (od 2009 do 2019 roku). Wynik napawa optymizmem, bo w porównaniu do państw europejskich nasz kraj w największym stopniu poprawił bezpieczeństwo osób pracujących na budowie. Wypadki przy pracy w tym sektorze gospodarki zmniejszyły się z 8684 do 4743.

Polska 10 lat temu miała najgorszy wskaźnik wypadków śmiertelnych w budownictwie na tle całej Europy. Dziś jesteśmy w czołówce pod względem bezpieczeństwa – podkreślił Tadeusz Zając, Główny Inspektor PIP w latach 1999-2002 oraz 2008-2011. W rzeczy samej wskaźnik wypadków śmiertelnych na 100 tys. zatrudnionych znajdował się dwa lata temu na poziomie 5,18. Gorzej od Polski wypadły wówczas bardzo rozwinięte kraje takie jak Francja, Belgia i Austria.

Czy pandemia przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa?

W I kwartale 2021 roku ponad 10 tys. osób uległo wypadkowi przy pracy (najczęściej dotyczyło to pracowników przemysłu górniczego). Jest to o 23 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zdaniem niektórych ekspertów wpłynęły na to właśnie pandemiczne obostrzenia np. ograniczenia w przemieszczaniu się, czy też wprowadzenie pracy zdalnej. Z kolei w samym budownictwie doszło do 572 wypadków, z czego osiem zakończyło się śmiercią poszkodowanego.

Źródło: raport GUS Wypadki przy pracy w I kwartale 2021 roku.

Warto dodać, że w pierwszych miesiącach tego roku wskaźnik wypadkowości w Małopolsce utrzymał się na niskim poziomie. Natomiast gorzej było w województwach opolskim, śląskim oraz podlaskim.

Tagi tego artykułu:

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie