Trudno nie zgodzić się z opinią, że żyjemy coraz szybciej. Pracując dynamicznie, potrzebujemy również intensywnego odpoczynku. Dlatego tak ważny jest sposób, w jaki urządzimy swoją sypialnię – jej wystrój powinien zapewnić nam zdrowy sen.
Sypialnia jest najbardziej osobistym ze wszystkich pomieszczeń w domu. Ważne, by czuć się tam dobrze i bezpiecznie. Dlatego warto zabezpieczyć ją przed wzrokiem przypadkowych osób, wydzielając przestrzeń przeznaczoną wyłącznie do spania i odpoczynku. W idealnej sytuacji są właściciele mieszkań, których metraż umożliwia przeznaczenie na sypialnię osobnego pomieszczenia.
Coraz większą popularnością cieszy się połączenie takiego wnętrza z prywatną łazienką i garderobą, czasem zastępowaną przez pojemną szafę zaprojektowaną na wymiar. Jeśli rozmiary lokalu nie pozwalają na wygospodarowanie odrębnego pomieszczenia, warto wydzielić chociaż kącik, w którym zmieścimy przynajmniej łóżko, ewentualnie stolik i lampkę nocną. Takie miejsce można wyodrębnić np. z części salonu, oddzielając przestrzeń sypialną od dziennej za pomocą zaimprowizowanej ścianki, kotary czy choćby regału na książki. Innym rozwiązaniem, szczególnie polecanym w wysokich pomieszczeniach, np. w kamienicach, jest umieszczenie łóżka na antresoli. Pozwoli to na urządzenie przytulnego miejsca do spania, a jednocześnie pomoże zaoszczędzić trochę powierzchni, która w niewielkich mieszkaniach jest szczególnie cenna.
Dostosowanie wnętrza mieszkania do trybu życia domowników zaczyna się już w momencie wyboru pomieszczenia, w którym będziemy odpoczywać. Jeśli lubimy spać przy otwartym oknie, złym pomysłem będzie decydowanie się na pokój, którego okna wychodzą na ruchliwą ulicę. Osoby, które wcześnie wstają, z pewnością usatysfakcjonuje pomieszczenie zorientowane na wschód. Promienie porannego słońca będą miłą motywacją do tego, by rozpocząć kolejny dzień. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w przypadku nocnych marków. Skoro sypialnia jest tak bardzo intymnym pokojem, sposób, w jaki zostanie urządzona, powinien odzwierciedlać osobowość jej właściciela. Tutaj możemy puścić wodze fantazji i stworzyć przestrzeń zgodną ze swoimi upodobaniami, korzystając choćby z możliwości, jakie dają podstawowe style aranżacji wnętrz.
Niewielka sypialnia ma swoje zalety. Małe wnętrze nie będzie zachęcało do tego, by spędzać w nim zbyt dużo czasu w ciągu dnia, co może przełożyć się na lepszy sen. Autorzy „Księgi zdrowego snu” opublikowanej przez firmę Hilding, piszą: Nie można zapominać o tym, że przeznaczeniem sypialni powinno być przede wszystkim spanie, relaks i odpoczynek ani o tym, że to właśnie z tym powinna nam się ona kojarzyć (umysł i ciało w takim wypadku w sypialni automatycznie się rozluźniają i łatwiej zapadają w sen). Sypialnia nie powinna więc być miejscem regularnej pracy, załatwiania spraw finansowych itp1.
Warto zadbać o to, by w tym pomieszczeniu panowała atmosfera sprzyjająca odpoczynkowi. Przedmioty kojarzące się z pracą zawodową wymieńmy na rzeczy osobiste, zdjęcia, pamiątki z wakacji czy drobiazgi mające wartość sentymentalną. Nie warto jednak przesadzać z liczbą dodatków, które mogą nas nadmiernie rozpraszać. Wybierając kolorystykę, postawmy na stonowane, uspokajające barwy. Przytulny nastrój wprowadzą również różnego typu poduszki oraz tkaniny, takie jak koce czy narzuty. Warto zadbać także o miękki dywan. Z nastrojem panującym w sypialni dobrze komponują się również ozdobne świece, jednak zbyt intensywny zapach może utrudniać zasypianie.
Nie bez powodu centralnym punktem każdej sypialni jest łóżko. Od jego doboru w dużej mierze zależy komfort snu. Ostatnio bardzo popularne są tapczany i wersalki, które w nocy służą jako łóżko, w dzień zaś stają się miejscem pracy, wypoczynku czy przyjmowania gości. Użytkownicy cenią sobie ich walory praktyczne — takie meble wyglądają elegancko i dobrze komponują się z wystrojem pokoju dziennego. Eksperci zauważają jednak, że nie są one najlepszym rozwiązaniem ze względów zdrowotnych. Lepszy jest wybór materaca, który dostosowuje się do naturalnej, lekkiej krzywizny ludzkiego kręgosłupa.
Dobrze dobrany materac powinien być wygodny i zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Wybierając model najlepszy dla siebie, najlepiej po prostu przetestować kilka z nich w sklepie i zdecydować, na którym czujemy się najbardziej komfortowo. Pomocą może być dopasowanie stopnia twardości do wagi. Osoby cięższe z reguły wybierają nieco twardsze materace, zaś lżejsze — bardziej miękkie. Ważnym czynnikiem jest również higiena — cenione są pokrowce, które zapobiegają zbieraniu się kurzu oraz rozwijaniu bakterii i roztoczy. Obecnie większość materacy zaopatrzona jest w taki pokrowiec, który można łatwo zdjąć i wyprać2.
Istotne znaczenie w urządzaniu sypialni ma wybór odpowiedniego światła. Powinno być ono przygaszone, najlepiej o ciepłej barwie. Warto zrezygnować z górnego oświetlenia na rzecz lampki nocnej lub ledowych światełek wmontowanych w meble. Dr hab. n. med. Adam Wichniak radzi: Wieczorem należy natomiast unikać ekspozycji na światło, zwłaszcza na padające na oczy i o niebieskiej barwie. Takie światło emitują ekrany telewizorów i monitory komputerów (…). Światło niebieskie najsilniej hamuje uwalnianie melatoniny, a dla mózgu jest sygnałem świtu, początku dnia. Zachód słońca ma barwę żółtoczerwoną, ciepłą, takiego łagodnego światła należy używać wieczorem. Światło do czytania powinno padać zawsze zza głowy3. Eksperci zwracają uwagę na to, że najlepiej spać w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Warto zatem zasłaniać okna na noc. Rolety, żaluzje czy różnego typu zasłony zapewnią nam nie tylko lepszą jakość snu. Dobrze dobrane staną się ważnym elementem wystroju, sprawiając, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne.
Poza wywietrzeniem pokoju przed snem, należy zadbać o optymalną temperaturę, najlepiej mieszczącą się w zakresie 24– 26 stopni. Wilgotność względna powietrza powinna wynosić ok. 50 proc4. Warto zatem postarać się o odpowiedni nawilżacz lub zadbać o zapewnienie właściwej wilgotności domowymi sposobami, np. kładąc mokry ręcznik na grzejniku lub stawiając w pokoju rośliny doniczkowe. Najlepiej sprawdzą się takie, które w nocy produkują tlen i nie mają zbyt mocnego zapachu.
Sposób, w jaki urządzimy sypialnię, ma wpływ na jakość naszego snu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Dlatego decydując o sposobie aranżacji tego pomieszczenia, powinniśmy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale wziąć pod uwagę również aspekty zdrowotne i dopasować poszczególne elementy wyposażenia do indywidualnych potrzeb.
1. Księga zdrowego snu, [w:] hilding.org 2. Tamże 3. A. Wichniak, Higiena snu. Jak zadbać o zdrowy sen?, [w:] psychiatria.mp.pl 4. Kawalec A., Pawlas K., Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, [w:] Problemy higieny i epidemiologii, nr 94 (1)/2013.