Krakula.pl - Analiza rynku: ceny mieszkań w II kwartale 2021 roku

28.07.2021 09:29

Analiza rynku: ceny mieszkań w II kwartale 2021 roku

  • Wyniki analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wskazują, iż mieszkania najbardziej podrożały na rynkach pierwotnych Gdańska, Poznania, Krakowa i Warszawy. Wzrosty cen wyniosły tam kolejno 10,1 proc., 4,5 proc. (identycznie Poznań i Kraków) oraz 3,9 proc.
  • W efekcie kupujący mieszkanie w stolicy Małopolski muszą liczyć się ze średnim wydatkiem rzędu 10 582 zł za mkw., przy czym w Warszawie będzie to już 11 014 zł za mkw. W Łodzi natomiast odnotowano najniższą podwyżkę, dzięki czemu stawka za mkw. wynosi jedynie 7 205 zł.
  • Mimo wciąż wysokiego popytu na kredyty hipoteczne, w czerwcu mniej osób niż w analogicznym okresie ubiegłego roku poszukiwało własnego „M”. Eksperci wskazują, że jest to nie tylko efekt rozpoczętych już wówczas wyjazdów wakacyjnych. To również konsekwencja lęku przed zainwestowaniem sporych środków w obliczu niepewnej sytuacji pandemicznej.

Ceny mieszkań w II kwartale 2021 roku na rynku wtórnym

Z raportu Metrohouse i Goldfinance wynika, iż w ciągu ostatnich miesięcy wyższe ceny transakcyjne mieszkań z drugiej ręki odnotowano w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. To właśnie w stolicy Polski średnia stawka za 1 mkw. wywindowała w górę o 4,5 proc. i w efekcie po raz pierwszy przekroczyła barierę 11 tys. zł. Natomiast w pozostałych miastach ceny mieszkań w II kwartale br. w porównaniu do I kwartału wzrosły kolejno o 8 proc., 8,4 proc. oraz 1,1 proc. Obniżki w wys. 2 proc. nastąpiły z kolei w Gdańsku i we Wrocławiu. Średnia cena nabywanego mieszkania jest najwyższa w Warszawie (627 tys. zł), a najniższa w Łodzi (322 tys. zł).

Tendencje mieszkaniowe Polaków

Jeśli chodzi o metraż, to największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania o powierzchni od 35 do 50 mkw. Wciąż częściej decydujemy się na wybór większej przestrzeni do życia, szczególnie z balkonem lub tarasem, niż na niewielką kawalerkę. Co ciekawe, obecnie sprzedający mieszkania powinni uzbroić się w cierpliwość. W pięciu największych miastach Polski wydłużył się bowiem czas oczekiwania na kupca. W okresie kwiecień-czerwiec było to 127 dni, a w analogicznym okresie 2020 roku – 83 dni. Natomiast w Warszawie należało czekać ok. 100 dni.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie