Krakula.pl - Analiza rynku: Stare Miasto. Tu kupisz najdroższe mieszkania w całym Krakowie

19.09.2021 07:24

Analiza rynku: Stare Miasto. Tu kupisz najdroższe mieszkania w całym Krakowie

  • Z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, iż w I kwartale 2021 roku ceny ofertowe mieszkań z rynku pierwotnego w Krakowie wyniosły średnio 9 756 zł/mkw. Natomiast ceny transakcyjne kształtowały się na poziomie 8 878 zł/mkw.
  • Pośrednicy nieruchomości zauważają, że obecnie największą popularnością w stolicy Małopolski cieszą się mieszkania o powierzchni ok. 45 mkw.
  • Od kilku lat wzrastają ceny krakowskich kamienic. Choć pandemia zmniejszyła obrót tego typu nieruchomościami, to zdaniem rzeczoznawcy majątkowego Zbigniewa Kostarczyka z MRN.pl zainteresowanie inwestorów utrzymało się na wysokim poziomie. Rok 2020 pokazał kontynuacje wzrostów zapoczątkowanych w 2015 roku, kamienice kupowano za ceny od kilkunastu do prawie trzydziestu tys. zł/m² w ścisłym centrum i do kilkunastu tys. zł/m² poza obrębem plant – wskazuje ekspert.

Bliskość sklepów i punktów usługowych, dobry dostęp do przystanków komunikacji miejskiej i zabytkowe otoczenie nie jedną osobę zachęciłyby do zamieszkania w samym centrum Krakowa. Mimo to z roku na rok Stare Miasto stopniowo się wyludnia. Im bliżej do Rynku Głównego, tym wyższe ceny nieruchomości i tym mniej stałych mieszkańców.

Stare Miasto – najdroższe i najtańsze mieszkania

Przedział ofert mieszkaniowych na portalach ogłoszeniowych jest spory. Jednym z najdroższych, a jednocześnie największych apartamentów w tej dzielnicy jest Penthouse przy ul. Długiej, tuż obok Rynku Głównego. Koszt zakupu dwupiętrowego luksusowego mieszkania o metrażu 334 mkw. to ponad 12,5 mln zł. Apartament składa się z kilku pokojów, dwóch łazienek, basenu, garderoby, balkonu oraz wielu udogodnień znajdujących się w części wspólnej budynku.

Natomiast jedna z najtańszych ofert dostępnych w Internecie to mieszkanie z rynku wtórnego mieszczące się przy ul. Langiewicza. Lokal o powierzchni 21 mkw. kosztuje 150 tys. zł.

Przegląd inwestycji deweloperskich na Starym Mieście

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania na rynku pierwotnym na Starym Mieście muszą pamiętać, że ze względu na specyficzną zabudowę dzielnicy, aktywność deweloperów jest tu dość ograniczona. Obecnie w obrębie ścisłego centrum Krakowa powstają bloki oferujące od kilkudziesięciu do kilkuset mieszkań. Są to Novum etap III przy ul. Rakowickiej 20 od Hines, Kossak Residence realizowane przez Spółkę Mieszkaniową Podgórze oraz Jerozolimska, za którą odpowiada firma deweloperska Cordia. Decydując się na zakup mieszkania w dzielnicy Stare Miasto we wskazanych inwestycjach należy liczyć się z minimalnym wydatkiem rzędu 8-9 tys. zł za mkw. do nawet 14 900 zł za mkw.

Z kolei osoby pragnące zakupić nowe „M” w bardziej kameralnych obiektach może zainteresować Vitkowicka Resident oraz Czarnowiejska. W przypadku pierwszej inwestycji ceny mieszkań zaczynają się od ponad 7 tys. zł, a w drugiej już od 15 tys. zł za mkw.

Mieszkania w dzielnicy Stare Miasto ciągle drożeją

Analizując oferty mieszkaniowe z wykorzystaniem narzędzia Ronin24.pl można zauważyć, że w latach 2013-2020 średnia cena za mkw. mieszkania na Starym Mieście wzrosła o kilka tysięcy złotych. Tymczasem jeszcze 8 lat temu lokal o metrażu ok. 45 mkw. kosztował tu niewiele ponad 400 tys. zł. Natomiast w ubiegłym roku był to już wydatek rzędu 580 tys. zł.

Źródło wykresu: Ronin24.pl.

Mieszkania wystawione na sprzedaż w centrum Krakowa często mieszczą się w zabytkowych kamienicach. To dodaje im prestiżu i znacznie podnosi ich wartość. Przykładowo, w zeszłym roku kamienica w stolicy Małopolski kosztowała średnio ponad 7 mln zł. Stąd też w najbliższych latach zdaniem Zbigniewa Kostarczyka na rynku krakowskich kamienic należy spodziewać się rekordów cenowych. Są to bowiem na tyle unikatowe nieruchomości, że stanowią obecnie atrakcyjną alternatywę dla niezbyt opłacalnych lokat bankowych.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie