Krakula.pl - Deweloperzy stawiają na nowoczesne udogodnienia

10.08.2021 12:14

Deweloperzy stawiają na nowoczesne udogodnienia

  • Udogodnienia dla mieszkańców potrafią przyjmować różne formy. Poczynając od tych uznawanych obecnie za podstawowe jak garaże podziemne czy też odpowiednia izolacja akustyczna, aż po te bardziej nowoczesne i szczególnie spersonalizowane jak zasilanie ekologiczną energią przez fotowoltaikę, systemy Smart Home czy stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Konkurencja na rynku deweloperskim jest olbrzymia, stąd też udogodnienia tworzone z myślą o przyszłych mieszkańcach muszą być coraz to lepsze. Dziś nabywcy częściej szukają spersonalizowanej oferty i wybierają już nie tyle samo lokum, ile miejsce do komfortowego życia.

Pierwszeństwo dla niepełnosprawnych

Podstawą dla deweloperów jest przystosowanie inwestycji pod kątem osób niepełnosprawnych tak, by mogli oni swobodnie poruszać się po jej terenie. Ważne w tym przypadku jest odpowiednie dostosowanie powierzchni – niskie progi, ruchome platformy, szersze i dobrze oznaczone miejsca parkingowe, łagodne zjazdy z chodników oraz specjalnie zaprojektowane podjazdy do klatek. Co więcej, nawet jeśli w planie inwestycji nie było wyszczególnionych tego typu udogodnień, to na etapie budowy bardzo często można jeszcze uwzględnić indywidualne preferencje i potrzeby mieszkańców.

Udogodnienia życia codziennego

Coraz częściej deweloperzy przywiązują uwagę do rozbudowanej infrastruktury osiedlowej oraz specjalnych stref wypoczynkowych dla mieszkańców. Są to m.in. place zabaw, tereny rekreacyjne, ogródki czy też inne miejsca przeznaczone do integracji sąsiedzkich. Deweloperzy tworzą obecnie osiedla będące niejako miniaturą miasta w mieście. To przestrzeń na tyle skrupulatnie i ergonomicznie zaplanowana, by mieszkańcy mogli czuć się w niej swobodnie. Nabywcy najczęściej cenią sobie przede wszystkim bliskość natury i wiele miejsc przeznaczonych do aktywnego wypoczynku. Równie ważna jest dla nich dostępność stref gastronomicznych oraz małych sklepów osiedlowych. W dzisiejszych zabudowaniach często spotyka się więc możliwość wynajmu pomieszczeń w najniższych kondygnacjach konkretnym klientom biznesowym. Mogą to być sklepy, restauracje, kawiarnie, salony fryzjerskie lub też inne punkty usługowe.

Być bardziej Smart

W najnowszych inwestycjach deweloperskich popularność zyskują tzw. systemy Smart Home. Pozwalają one w wygodny sposób zdalnie sterować urządzeniami znajdującymi się w mieszkaniu. Udogodnienia możliwe do zaprojektowania w takim systemie to m.in. komendy głosowe sterujące oświetleniem, rolety sterowane z poziomu smartfona, inteligentne gniazdka, nowoczesne termostaty umożliwiające zdalną kontrolę nad temperaturą powietrza w mieszkaniu, zintegrowane elementy zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz przeciwwłamaniowych, zdalny monitoring całego budynku.

Jakie udogodnienia powstają w ramach elektrycznej rewolucji?

Liczba użytkowników pojazdów elektrycznych zwiększa się z roku na rok. W efekcie deweloperzy zaczynają nawiązywać współpracę z podmiotami rynkowymi oferującymi instalację nowoczesnych stacji na osiedlowych parkingach. Elektromobilność stała się modna i pożądana. Koncerny motoryzacyjne już od dawna poszerzają swoje oferty dostępnych modeli o wersje z napędem elektrycznym, gdyż wzrasta na nie popyt. Jako społeczeństwo stajemy się coraz bardziej rozważni w swoim myśleniu o świecie i nie chcemy bez powodu go zanieczyszczać. Szczególnie u ludzi młodych rośnie świadomość w tej kwestii i to właśnie oni mogą przyczynić się do gwałtownego skoku zapotrzebowania na pojazdy zasilane elektrycznością. Statystyki mówią, że po polskich drogach jeździ już ponad 6 tysięcy aut elektrycznych. Intensywny rozwój elektromobilności to więc w zasadzie kwestia czasu, natomiast miejsca parkingowe ze specjalną stacją ładowania aut elektrycznych mogą stać się w niedalekiej przyszłości kluczowym kryterium wyboru przy zakupie mieszkania – przekonuje Gregory Radek z firmy Amperi projektującej inteligentne systemy ładowarek dla parkingów wielostanowiskowych.

Upowszechnianie się samochodów elektrycznych pociąga za sobą zapotrzebowanie na infrastrukturę ładowania w miejscu zamieszkania – zauważa z kolei Joanna Makola z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Wskazuje też, dlaczego klientom zależy na ładowaniu pojazdu w miejscu zamieszkania. Podstawowym sposobem zasilania baterii jest podłączenie pojazdu do ładowarki na czas spoczynku nocnego. Jest to tak zwane ładowanie nocne, przydomowe. Mimo wszystko, obecna oferta deweloperów w tym zakresie jest znikoma. Uwzględniając jednak bardzo dynamiczny rozwój elektromobilności, można być pewnym, że w przyszłości dostęp do ładowarki pojazdów elektrycznych stanie się niebagatelnie istotny z punktu widzenia nabywców – tłumaczy ekspertka.

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie