Krakula.pl - Dom w stylu shabby chic, czyli przytulność z nutką nostalgii

26.11.2021 07:44

Dom w stylu shabby chic, czyli przytulność z nutką nostalgii

Podobają Ci się wnętrza z duszą i charakterem? Uwielbiasz koronkowe oraz kwiatowe motywy? Kochasz odwiedzać pchli targi i nadawać przedmiotom nowe życie? Jeżeli na wszystkie te pytania Twoja odpowiedź brzmi: „tak”, to znak, że styl shabby chic jest dla Ciebie stworzony. Zachwyca on przytulną atmosferą i jednocześnie wyrafinowaniem, skąpanym w pięknych, pastelowych kolorach. Co jeszcze warto wiedzieć o stylu shabby chic? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Czym jest styl shabby chic?

Co kryje się pod tajemniczą nazwą „shabby chic”? Cóż, jest to przede wszystkim styl pełen finezji, lekkości i harmonii, garściami czerpiący inspiracje z przeszłości. W dosłownym tłumaczeniu oznacza on połączenie sfatygowanych przedmiotów z szykiem i pewną wytwornością. Można powiedzieć, iż stanowi on kompromis między staromodną elegancją a prowincjalnym urokiem. Widoczne są w nim elementy rodem ze stylu francuskiego, jednak nie koncentruje się on na konkretnej epoce, a raczej zachęca do eklektyzmu i nieoczywistych połączeń. Chętnie eksponuje on również niedoskonałości. Stawia akcent nie na perfekcjonizm, ale spokój i joie de vivre, czyli czerpanie radości życia – zaaranżowany w tej estetyce dom powinien być zatem miejscem, w którym z przyjemnością spędza się wolny czas, zarówno we własnym towarzystwie, jak i z bliskimi.

Krótka historia

Styl shabby chic narodził się na Wyspach Brytyjskich. Na przełomie XIX i XX w. powstawały tam wysmakowane, letnie rezydencje, w których wolny czas kochali spędzać lordowie. Ich salony pełne były czarujących bibelotów, pastelowych barw oraz miękkich tkanin. Styl ten był swoistą odpowiedzią na sentymentalne wiktoriańskie aranżacje wnętrz.

Oficjalnie cechy stylu „shabby chic” określone zostały w latach 80., za sprawą projektantki Rachel Ashwell. W Santa Monica można do dziś znaleźć jej sklep, w którym sprzedaje wyjątkowe, przedmioty utrzymane właśnie w tej estetyce. W latach 90. styl shabby chic zyskał popularność głównie w Stanach Zjednoczonych – zwłaszcza w Los Angeles oraz San Francisco. Po pewnym czasie moda na ten styl pojawiła się również na innych kontynentach, w tym także w Europie. Obecnie gości on m.in. w wielu polskich domach.

Pastelowa paleta barw w stylu shabby chic

Bazowe kolory w stylu shabby chic to przede wszystkim subtelne biele oraz delikatne pastele, w tym m.in. pudrowy róż, klasyczny błękit, jasne szarości, a niekiedy także rozbielone zielenie. Kolorystyka ta w dużej mierze inspirowana jest krajobrazem Toskanii oraz Prowansji. Zdarza się, że towarzyszą jej wypłowiałe brązy oraz elegancki grafit, występujące jednak najczęściej w roli tła. Wśród dodatków pojawia się także nuta czerni, którą można zauważyć na ramach obrazów czy też w uchwytach. Należy jednak unikać zbyt dużych dawek ciemnych i mocno nasyconych kolorów, chyba że występują one właśnie w postaci akcentów.

Paleta barw w stylu shabby chic przywołuje często skojarzenia z babcinym domem, pełnym czaru i naturalnego uroku. Wnętrza skąpane w pastelowych kolorach są sielskie i romantyczne, dlatego pojawiają się głównie w mieszkaniach reprezentantek płci pięknej. Efektowne kształty, prześwitująca farba oraz przyjemna dla oka kolorystyka są idealną propozycją dla wszystkich, którzy pragną, aby ich dom był naprawdę wyjątkowy.

Stylizowane meble w aranżacjach shabby chic

Wizytówką stylu shabby chic są bielone meble z prześwitującym usłojeniem drewna. Wyglądają one tak, jakby przeniesiono je niemal z dawnego, angielskiego dworku. Jeśli drewno występuje już w swoim naturalnym kolorze, to najczęściej w postaci blatów. A jeżeli dodatkowo pojawia się obok niego metal, to z reguły pokrywany jest on patyną. Miks bieli i drewna to jednak najchętniej wykorzystywane połączenie w tym stylu – tworzy ono aurę pełną ciepła i delikatności.

We wnętrzach shabby chic doskonale sprawdzą się także wyrafinowane meble francuskie. Przykładowo, krzesła utrzymane w tej estetyce posiadają nóżki zdobione pięknymi ornamentami, harmonijnymi liniami oraz wdzięcznym spiralami. W aranżacjach tego typu świetnie spisują się również krzesła tapicerowane. Wszystkie meble warto jednak odpowiednio wystylizować. Cieniowania, przetarcia, spękania farby – tego typu „ozdoby” są tu jak najbardziej mile widziane. Meble często dekoruje się również techniką decoupage’u. Powinny być one również utrzymane w macie, a nie w połysku – wówczas nie komponowałyby się dobrze z całością wystroju.

Jak widzisz, akcent we wnętrach shabby chic kładzie się nie na nowoczesne wzornictwo, ale historię oraz tradycję. Zdarza się również, że zestawia się ze sobą meble różnego autoramentu, a więc np. stoły znalezione na pchlim targu z meblami nowymi, ale specjalnie postarzanymi – nie odrzuca się zatem niektórych współczesnych rozwiązań aranżacyjnych. Celowo jednak eksponuje się  te krzesła czy stoły, które w wielu stylach nie znalazłyby dla siebie miejsca, bo – po prostu – wydawałyby się zbyt obdrapane czy zużyte.

Klimatyczne dodatki i dekoracje

We wnętrzach shabby chic ważne miejsce zajmują także stylizowane dodatki. Zwiewne falbanki, kobiece koronki, dziergane na szydełku serwetki – nie może ich zabraknąć w tego typu wystroju. Wszystkie tzw. dekoracje z duszą wprowadzają idylliczny klimat, a jednocześnie przypominają o dawnych czasach. Wiele z nich wygląda tak, jakby były przekazywane z pokolenia na pokolenie, ponieważ widać na nich ślady użytkowania – niezależnie od tego, czy są to figurki, ramki na zdjęcia czy też naczynia.

Bardzo istotną funkcję pełnią w stylu shabby chic również tekstylia, a więc poduszki, pledy, zasłony. Często urozmaicone są one motywami kwiatowymi, a najczęściej – różami. Tego rodzaju wzory oraz inne, delikatne elementy pojawiają się także na tapetach. Kwiaty zdobią także wazony, które doskonale komponują się z romantyczną pościelą oraz mięsistymi zasłonami.

Styl shabby chic kocha też naturalne dodatki, dlatego cudownie będą prezentowały się w nim bielone, wiklinowe kosze – w mgnieniu oka wykreują one wiejski klimat. Nie powinno zabraknąć w nich również nastrojowych lampionów oraz świeczek, które będą otulać wnętrze miękkim światłem. Nierzadko w tego typu wnętrzach pojawiają się również wyjątkowe wieszaki wykonane techniką decoupage’u. Wprowadzają one domowników w wyjątkową aurę i to zaraz po wejściu do domu! Pełnym uroku akcentem będzie również stylowa klatka dla ptaków, która sama w sobie jest niezwykle efektowną dekoracją. A co powiesz na przyciągające oko szkatułki na biżuterię? One również wspaniale ozdobią to wnętrze!

Retro oświetlenie w stylu shabby chic

Mówi się, że shabby chic to siostra stylu vintage. Nie można zapomnieć w nim zatem o nastrojowym oświetleniu. Zdecydowanie najlepiej egzamin zda tutaj światło ciepłe, które wprowadza do wnętrza sporo przytulności. Pięknie prezentują się również lampy podłogowe z dekoracyjnymi abażurami, np. z jasnej tkaniny lub beżowego szkła. Z wnętrzami shabby chic doskonale będzie komponował się także masywny żyrandol, najlepiej stylizowany na oświetlenie z poprzednich epok. Cudownie będzie wyglądał np. model z białego, giętego metalu, który wykreuje we wnętrzu nieco pałacowy klimat. Oświetlenie również powinno być unikatową ozdobą.

Sypialnia w stylu shabby chic

Każda sypialnia w stylu shabby chic powinna wprowadzać nas w romantyczny nastrój. Najważniejszym jej elementem jest oczywiście łóżko łączące komfort, klasę i szyk. Doskonałym wyborem będzie tu np. model z jasną ramą oraz żeliwnym wezgłowiem, najlepiej w odcieniach bieli. Warto zadbać o to, aby wyposażyć je w piękny baldachim. Najlepiej, oczywiście, będzie prezentowało się w połączeniu z masą miękkich poduszek. Jeszcze lepiej będzie wyglądało w towarzystwie szafek nocnych oraz dekoracyjnych lampek.

O codzienności w sypialni shabby chic pozwoli Ci zapomnieć bujany fotel. Wyjątkowy akcent będzie stanowiła w nim także toaletka lub konsola ze wbudowanym lusterkiem. Dzięki nim wykreujesz we wnętrzu kobiecy kącik, inspirowany XIX-wiecznym buduarem. Warto znaleźć w sypialni również miejsce na stylizowaną doniczkę z kwiatami oraz urozmaiconą decoupagem ramkę na zdjęcia. Jeśli dodatkowo umieścisz owe dodatki na koronkowych serwetkach, z pewnością będziesz co jakiś wracać wspomnieniami do czasów, gdy nasze babcie szydełkowały podczas długich, zimowych wieczorów.

Kuchnia w stylu shabby chic

To najlepsze miejsce do spotkań z rodziną, zwłaszcza w niedzielne poranki. Podobnie jak i inne wnętrza w tym domu, powinna być ona pełna światła oraz jasnych barw. Urzeczywistnieniem założeń omawianej estetyki byłaby kuchnia z wiekowym kredensem, na którym śmiało można byłoby zaprezentować kolekcję porcelany pochodzącą z różnych epok. Jeśli jedna z półek kredensu zasłonięta będzie kwiecistą zasłonką, to jeszcze lepiej!  Aż chce się wyobrażać, jak wspaniałe konfitury się za nią skrywają… Na blacie kuchennym warto byłoby umieścić z kolei bogaty zestaw ulubionych herbat – najlepiej w estetycznych pojemniczkach.

Wokół stołu z białymi, wyrzeźbionymi nogami polecam ustawić krzesła z poduszkami na siedziskach. Klimat dawnych czasów wniosą również świeczki oraz stylowe wyroby ceramiczne. Dobierając zastawę stołową do takiej kuchni, warto zadbać o to, aby urozmaicić ją ornamentami. Zwieńczeniem estetyki shabby chic w tym pomieszczeniu będzie ustawienie na stole pachnącego bukietu z lawendą – kwiaty powinny pojawiać się wszak nie tylko w formie wzorów czy motywów. Warto zaprosić do wnętrza te żywe i naturalne!

Salon w stylu shabby chic

Pierwszymi elementami, na które powinniśmy zwrócić uwagę w stylu shabby chic, są meble wypoczynkowe. Przykładem idealnego takiego mebla jest elegancka kanapa z kabriolowymi nóżkami oraz podłokietnikami. Powinna być ona obita eleganckim materiałem – gładkim, w paski lub z roślinnym motywem. Dobrze, jeśli sofie będzie towarzyszył stolik kawowy, utrzymany w jasnej kolorystyce, a także osadzony na dekoracyjnych nóżkach. Jego blat utrzymany może być w kolorze naturalnego drewna, białym bądź też kremowym.

Brakuje Ci pomysłu na zaaranżowanie salonu shabby chic? Z pewnością pomoże Ci stylowa komoda, najlepiej przecierana, z wieloma szufladami. Jej blat to idealne miejsce na ekspozycję wiklinowych koszyczków, rodzinnych zdjęć, świeczek oraz  ukochanych pamiątek. Ścianę cudownie wypełnią stare plakaty lub artystyczne grafiki, obszar na szafce nocnej – wiekowy zegar, a okna – grube, wzorzyste zasłony. Wszystkie te staromodne przedmioty wprowadzą Cię w nastrój błogiego spokoju, nostalgii i romantyzmu.

Łazienka w stylu shabby chic

W łazienkach shabby chic bardzo ważny jest wybór okładziny ściennej. Świetnie spełnią tu swoje zadanie płytki z roślinnym ornamentem bądź imitujące drewnianą boazerię w angielskim stylu. Oczywiście, nie musisz koniecznie decydować się na płytki. Równie dobrze możesz pomalować ściany jednym kolorem lub pokryć je wzorzystą tapetą.

W łazience shabby chic nie może zabraknąć również postarzanych szafek: pod umywalką oraz nad lustrem. Oczywiście, tak jak w sypialni czy salonie, powinny być one osadzone na giętych nóżkach (w przypadku szafki dolnej) oraz pokryte subtelnymi rzeźbieniami. Idealnie, jeśli w łazience zaaranżowanej w tym stylu znajdzie się przestrzeń na wannę z lwimi nóżkami, które nadadzą jej charakter rodem z innej epoki. W łazience warto znaleźć miejsce również dla żeliwnej mydelniczki oraz dużego lustra z postarzaną ramą. Z pewnością dobrze odnajdą się w niej również eleganckie kinkiety, stylizowane na XIX-wieczne świeczniki. Aby dodać wnętrzu nieco przytulności, warto też pamiętać o miękkich dywanikach łazienkowych – komfort jest w tym przypadku najistotniejszy.

Jak wykonać meble w tym stylu?

Na koniec warto dodać kilka słów o tym, jak można samodzielnie wykonać meble, aby idealnie wkomponowywały się w estetykę shabby chic. Okazuje się, że kluczowe jest tutaj wykorzystanie techniki przecierania. Na czym polega ona w praktyce? Wybrany przedmiot należy pomalować trzy razy farbami w różnych kolorach. W międzyczasie trzeba przetrzeć znajdujące się w różnych miejscach obszary wilgotną szmatką, tak aby ukazał się przed Tobą zaaplikowany wcześniej odcień. Dzięki odpowiednio dobranej farbie oraz naszym wskazówkom przeistoczysz mebel niemal w model retro!

Meble i różne przedmioty w stylu shabby chic często zdobi się również techniką decoupage’u. Polega ona na przyklejaniu fragmentów specjalnego, wyciętego papieru, urozmaiconego wybranym wzorem, np. kwiatami. Jeżeli takiego nie posiadasz, możesz skorzystać ze zwykłych, zdobionych serwetek. Z tego powodu owa metoda zdobnicza określana jest też mianem „metody serwetkowej”. Z powodzeniem zastosujesz ją nie tylko na drewnie, ale również metalu, ceramice, jak również i szkle.

Warto zwrócić także uwagę na technikę pochoir, która pozwoli Ci uzyskać inny, ale równie wspaniały efekt. Umożliwia ona ozdobienie wzorem np. skrzyneczek na biżuterię czy też drzwi od szafek. W jaki sposób? Potrzebny Ci będzie do tego gotowy lub przygotowany samodzielnie szablon. Następnie należy zamoczyć gąbkę w wybranej farbie i odcisnąć ją na meblu lub innym przedmiocie. Jeśli chcesz odpowiednio postarzyć meble, możesz skorzystać również z papieru ściernego. W takim przypadku należy najpierw zaaplikować ciemną i jasną farbę, a następnie zadbać o charakterystyczne przetarcia, które wykonuje się właśnie przy pomocy papieru ściernego. Jak widzisz, aby wykonać meble w stylu shabby chic, nie potrzebujesz dużych nakładów finansowych. Zamiast tego przydadzą się natomiast spore pokłady wyobraźni. Powodzenia!

Irena Zajdel

Kreator wnętrz i specjalista w dziedzinie kompleksowego urządzania wnętrz. Od lat organizuje kompleksowe remonty dla swoich klientów.

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie