Krakula.pl - Dotacje na instalacje OZE w Krakowie – rusza nabór wniosków

12.04.2021 09:03

Dotacje na instalacje OZE w Krakowie – rusza nabór wniosków

  • Już w czwartek 15 kwietnia rozpocznie się nabór do Programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych oraz do Programu rozwoju odnawialnych źródeł energii.
  • Wysokość dopłat może wynieść nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Chętni mieszkańcy muszą się jednak spieszyć, ponieważ zgłoszenia przyjmowane są jedynie przez 2 tygodnie.

Program rozwoju odnawialnych źródeł energii dla krakowian

W ramach programu możliwe jest otrzymanie funduszy na montaż paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Dotyczy to budynków mieszkalnych jedno- i  wielorodzinnych. Wysokość dotacji zależy od rodzaju inwestycji i może wynieść 60 proc. kosztów. W przypadku zakupu oraz montażu gruntowej pompy ciepła będzie to maksymalnie 33 000 zł. Dofinansowanie do pompy powietrznej to z kolei 18 000 zł, do instalacji fotowoltaicznej 15 000 zł, natomiast to kolektorów słonecznych – 7 500 zł. Dotacje na instalacje OZE przeznaczone są wyłącznie dla osób fizycznych, które nie prowadzą w danym budynku działalności gospodarczej.

Dotacje na instalacje OZE w Krakowie cieszą się coraz większą popularnością. W 2020 r. w ramach programu wykonano ponad 690 instalacji. Zdecydowana większość, bo aż 553 z nich dotyczyło fotowoltaiki. Na dotacje przeznaczono ponad 10 309 300 zł. Zainteresowanie programem było ogromne  – ocenił ubiegłoroczną edycję Jan Urbańczyk, dyrektor Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK. Mimo krótkiego, miesięcznego naboru do wydziału wpłynęło blisko 1900 wniosków, o wartości ponad 29 mln złotych – podsumował.

Dofinansowanie do termoizolacji

Dużym zainteresowaniem cieszył się również Program termomodernizacji budynków jednorodzinnych. W ubiegłym roku miasto przeznaczyło na niego prawie 4,5 mln zł. Natomiast w tegorocznym budżecie na ten cel zarezerwowano 1 mln zł. W ramach programu mieszkańcy będą mogli otrzymać dotacje do dociepleń ścian zewnętrznych, stropów i dachów oraz wymianę okien, drzwi i bram garażowych.

W tym przypadku wysokość dotacji uzależniona jest od dochodów osiąganych przez wnioskodawców i może wynieść od 50 do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

Dotacje na instalacje OZE w Krakowie – jak złożyć wniosek?

W związku z trwającą pandemią, formularze nie będą przyjmowane osobiście. Można je przesyłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną (w tym przypadku należy pamiętać o podpisie kwalifikowanym) na adres  jp.umk@um.krakow.pl. Możliwe jest również wrzucenie koperty z dokumentami do specjalnie przygotowanego pojemnika przy wejściu do wydziału na Rynku Podgórskim 1. Wzory formularzy dostępne są w BIP-ie.

Nabór wniosków potrwa do 30.04.2021 r. Warto jednak pamiętać, że o przyznaniu dotacji decyduje kolejność ich złożenia. Znaczenie ma tu data wpływu dokumentów. Rozpatrzeniu podlegają tylko kompletne wnioski.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie