Organizacja imprezy wymaga sporych nakładów finansowych, na które nie chce zgodzić się miasto. Krakowscy urzędnicy zdają sobie sprawę z konieczności przeprowadzenia pewnych inwestycji, jednak tylko pod warunkiem finansowania części z nich z budżetu centralnego. Miałoby to dotyczyć głównie inwestycji drogowych i transportowych, a także części najbardziej kosztowych przedsięwzięć sportowych. Do takich należą: modernizacja stadionu Henryka Reymana, budowa nowego basenu olimpijskiego czy toru kajakowego. W kwestii infrastruktury drogowej najważniejszym punktem jest współfinansowanie Trasy Balickiej, przebudowa węzła w okolicy ul. Okulickiego oraz węzła Opatkowice. Jak dotychczas, jedyną z wymienionych inwestycji realizowaną z państwowych pieniędzy jest ta ostatnia. Na liście wymogów dla Krakowa znalazł się również zakup 60 nowych tramwajów, które miałyby usprawnić ruch komunikacyjny podczas imprezy.
Miasto wciąż czeka na stworzenie dokumentu, którego zapisy dawałyby pewność otrzymania wsparcia finansowego. Bez tego nie podejmie się organizacji imprezy, szczególnie teraz, gdy pandemia tak mocno odcisnęła się na finansach samorządów. Z racji tego, że w dokumencie nie ma satysfakcjonujących nas gwarancji dla organizacji i finansowania imprezy, termin podpisania tego dokumentu jest ciągle przesuwany – tłumaczy Janusz Kozioł, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Kultury Fizycznej. I nie chodzi tylko o gwarancje dla samego Krakowa związane z inwestycjami sportowymi oraz pozasportowymi, ale także o pisemne gwarancje finansowe dla Krakowa i Małopolski na współfinansowanie imprezy przez rząd. Bez tego wsparcia przeprowadzenie tak dużej imprezy nie jest możliwe. Zarówno ze względów finansowych, jak i prawnych – dodaje.
Igrzyska Europejskie 2023 i kwestia ich organizacji utknęły w martwym punkcie. Kiedy możliwe jest porozumienie w tej sprawie? Okazuje się, że specustawa miała trafić w ręce RMK jeszcze w czerwcu. Jednak termin przesunięto do końca lipca przez wzgląd na zmiany w zarządzie EOC (Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich) i prośbę Ministerstwa Aktywów Państwowych.