Krakula.pl - Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Rady dla wyjeżdżających na urlop

11.06.2021 12:29

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Rady dla wyjeżdżających na urlop

  • W okresie wakacyjnym ubiegłego roku, czyli od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 r. odnotowaliśmy 116 kradzieży z włamaniem – informuje mł. asp. Piotr Szpiech z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.
  • Aby chronić dom przed włamaniem, warto skorzystać z rozwiązań technologicznych takich jak zainstalowanie alarmu czy monitoringu, a także zadbać o dobre oświetlenie zewnętrzne. Bardzo pomocne będzie też poinformowanie sąsiadów czy najbliższych o naszym wyjeździe na urlop i poproszenie ich o bieżące nadzorowanie posesji.

Coraz mniej rygorystyczne obostrzenia związane z pandemią oraz piękna pogoda sprzyjają wyprawom na wczasy. Warto jednak pamiętać, by przed wyjazdem odpowiednio zabezpieczyć dom przed włamaniem. Łupem złodziei najczęściej padają biżuteria, pieniądze oraz sprzęt elektroniczny.

Statystyki dotyczące włamań

W Polsce w ubiegłym roku liczba kradzieży z włamaniem wzrosła o ponad 3 tys. przypadków. Tym samym odnotowano wówczas łącznie aż 72,5 tys. takich kradzieży. Sprawców wykryto jednak tylko w 47,6 proc. przypadków. Najwięcej tych przestępstw odnotowano w województwie dolnośląskim oraz śląskim – w każdym z nich stwierdzono ok. 11 tys. przypadków. Najbezpieczniej w 2020 r. pod względem kradzieży z włamaniem było natomiast w województwach świętokrzyskim oraz podlaskim – odpowiednio 1501 i 1553 stwierdzonych przypadków.

Jak ochronić dom przed włamaniem?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że łatwiejszy cel stanowi posesja położona na odludziu, otoczona roślinnością. Dużo trudniej jest włamać się do domu otoczonego innymi zamieszkanymi budynkami. Bardzo często łupem włamywaczy padają także piwnice w budynkach wielorodzinnych, które często zamknięte są tylko na prosty, łatwy do sforsowania zamek.

Przed wyjazdem na wczasy warto więc zadbać o właściwą ochronę mienia. Na rynku dostępny jest pełen wachlarz rozwiązań sprzyjających bezpieczeństwu domostwa. Jeden z najpopularniejszych – system alarmowy – stanowi podstawę w profilaktyce antywłamaniowej. Pełni on dwie funkcje. Po pierwsze, jeśli zdecydujemy się na nowoczesny alarm, który ma możliwość połączenia się z Internetem, w momencie włamania otrzymujemy sygnał i możemy odpowiednio zareagować, np. zawiadamiając policję.

Jednak drugim, bardzo ważnym atutem systemów alarmowych jest funkcja odstraszająca. Dzięki niej włamywacz może poczuć się zdezorientowany, bo głośny dźwięk alarmu ma szansę go spłoszyć. Co więcej, jest to odgłos, który z pewnością przykuje uwagę wszystkich sąsiadów.

Nagranie pomoże ustalić tożsamość złodzieja

Wśród minusów systemu alarmowego jest możliwość uruchomienia go np. przez przebiegającego po podwórku kota. Z tego względu alarm warto uzupełnić o monitoring, który podniesie skuteczność zabezpieczeń, a jednocześnie zapewni bieżący podgląd tego, co dzieje się na posesji. Dobrym rozwiązaniem jest także montaż wideodomofonu z funkcją rejestracji obrazu, która włącza się w momencie naciśnięcia przycisku. Włamywacze często wcześniej przygotowują się do akcji i upewniają, że nikogo nie ma w domu. Takie nagranie może być więc później pomocne w przypadku ewentualnej konieczności ustalenia tożsamości złodzieja.

Każdy system, niezależnie czy alarmowy, czy monitoringu, jest wysoce skuteczny tylko wtedy, kiedy jest właściwie zaprojektowany, a urządzenia celnie dobrane do charakteru obiektu. Zabezpieczenia elektroniczne cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku, jednak jest on mocno przesycony tanim i słabym jakościowo sprzętem, który zaspokaja tylko sumienie klienta, a niekoniecznie nieruchomość – przestrzega Piotr Skupień z firmy Monitoring&IT.

Odpowiednie oświetlenie pozwoli zabezpieczyć dom przed włamaniem

Chcąc ochronić mienie, warto zadbać nie tylko o montaż odpowiednich systemów alarmowych. Równie ważne jest np. światło. Po pierwsze, należy zadbać o staranne oświetlenie posesji. W takiej przestrzeni włamywacz będzie bowiem lepiej widoczny. Dobrym rozwiązaniem są lampy, które uruchamiają się po włączeniu czujki reagującej na ruch. Jednak trzeba pamiętać, że będą się one włączać również, gdy na posesji pojawi się jakieś zwierzę. Jednak, podobnie jak w przypadku lamp zewnętrznych, czujniki ruchu można też podłączyć do systemu nawadniania. Wówczas przy wtargnięciu na posesję intruza włączą się zraszacze, co może zaskoczyć i skutecznie przestraszyć złodzieja.

Na rynku dostępne są także systemy inteligentnego sterowania oświetleniem wewnętrznym, które symulują obecność domowników. Po uruchomieniu takiego systemu światła w poszczególnych pomieszczeniach włączają się naprzemiennie. Takie rozwiązanie zniechęca włamywaczy, którzy nie mają wówczas pewności, czy ktoś z domowników nie przebywa przypadkiem na terenie posesji.

W upozorowaniu obecności mieszkańców pomóc mogą także zaufani sąsiedzi. Warto ich poprosić, by przy okazji podlewania kwiatków zasłonili lub odsłonili niektóre zasłony, otwierali na czas nawadniania roślin okna, zaświecili światło za każdym razem w innych pomieszczeniach oraz opróżniali skrzynkę na listy.

Jak jeszcze zadbać o bezpieczeństwo nieruchomości?

Pierwszą barierą, z którą musi zmierzyć się intruz, są drzwi i okna. Zakup antywłamaniowych rolet i drzwi zewnętrznych oraz atestowane zamki patentowe to inwestycja w bezpieczeństwo nasze i cennych dla nas przedmiotów. Jednak często zapominamy o piwnicach i drzwiach łączących garaż z resztą domu. Na czas urlopu należy starannie sprawdzić, czy są dobrze zamknięte. To samo tyczy się okien. Decydując się na rozwiązania antywłamaniowe, nie można pomijać żadnego z wejść prowadzących do wnętrza domu. Drzwi i okna można ponadto uzupełnić o czujniki, które w razie próby wtargnięcia intruza do środka zasygnalizują ich otwarcie.

Jednak również w stosowaniu systemów alarmowych należy zachować umiar. Duża ilość alarmów, kamer i widoczne z daleka rozwiązania antywłamaniowe mogą bowiem sugerować, że w domu znajduje się coś wyjątkowo cennego. Lepiej więc zrezygnować z ilości na rzecz jakości.

Technologia pomoże zlokalizować skradzione przedmioty

Należy pamiętać, że nie możemy całkowicie polegać na systemach zabezpieczeń. Na wszelki wypadek warto zawczasu skompletować listę posiadanych urządzeń. Powinna ona zawierać dane takie jak marka, numery fabryczne oraz charakterystyczne cechy przedmiotów. Przydatne będą także zdjęcia każdej z rzeczy. I tu może przyjść z pomocą technologia – cenne dla nas przedmioty warto zaopatrzyć w nadajnik GPS, który szybko pomoże namierzyć skradzione mienie. Jednocześnie, najcenniejsze przedmioty warto ubezpieczyć, co w razie włamania pomoże zrekompensować poniesioną stratę.

Policja radzi, jak zabezpieczyć dom przed włamaniem

Praktyczne rady dotyczące tego, jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie na czas wyjazdu, sformułowała także Komenda Miejska Policji w Krakowie.

  • Na czas dłuższego wyjazdu cenne rzeczy i pieniądze warto np. zdeponować w banku.
  • Przed wyjazdem lepiej zachować dyskrecję. Szczególnie dotyczy to mediów społecznościowych – zdjęcia z wyjazdu powinniśmy opublikować dopiero po powrocie. Relacjonując wczasy na bieżąco, stwarzamy złodziejowi okazję, by łatwo mógł skorzystać z naszej nieobecności. Policja przestrzega, by dyskrecji nauczyć także dzieci, które nieświadomie mogą udzielić przestępcy szczegółowych informacji na temat zarówno samego wyjazdu, jak i domu bądź mieszkania.
  • Pamiętaj, by nie zostawiać kluczy pod wycieraczką, donicą lub w innych tego typu schowkach. Włamywacze dobrze je znają i z pewnością zajrzą do nich, zanim sforsują drzwi lub okna.
  • Klucze do swojej nieruchomości powinniśmy powierzać tylko osobom, do których mamy całkowite zaufanie.

Lęk o pozostawiane na czas wyjazdu mienie nie powinien jednak przyćmić przyjemności z długo wyczekiwanego urlopu. Warto więc zachować rozsądek i umiar w ilości stosowanych rozwiązań antywłamaniowych. Opuszczając dom lub mieszkanie warto także wyczulić sąsiadów, których obdarzamy zaufaniem, by mieli oko na nasze mienie. Życzliwi sąsiedzi mogą być bowiem bardzo skuteczni w zapobieganiu włamaniom. Szczególnie powinny zaalarmować ich wszelkie hałasy i zauważony w naszym mieszkaniu lub domu ruch. Zachować czujność powinni także w przypadku spostrzeżenia podejrzanie kręcących się w okolicy domu lub na klatce schodowej osób. Gdy zobaczą coś, co budzi ich niepokój – niech kontaktują się z policją.

Anna Sadkowska-Rojek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie