Krakula.pl - Jak zostać agentem nieruchomości?

29.06.2021 11:38

Jak zostać agentem nieruchomości?

Teoretycznie jest to całkiem prosta sprawa, a sposobów na to, jak zostać agentem nieruchomości nie brakuje. Wynika to z faktu, iż w 2014 roku nastąpiła deregulacja zawodu pośrednika nieruchomości. To spowodowało, że w zasadzie każdy może nim zostać natychmiastowo. Nie ma obowiązku posiadania licencji pośrednika, odbycia specjalistycznych kursów czy też ukończenia studiów kierunkowych. A zatem?

Sposób nr 1

Pierwszy model stanowią istniejące na rynku biura nieruchomości poszukujące pracowników takich jak pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Oferują one często umowę o pracę, a system wynagrodzeń w takim modelu to zazwyczaj stała podstawa plus prowizja uzależniona od wyników sprzedażowych.

Sposób nr 2

Drugim popularnym modelem jest współpraca na kontrakcie B2B (business-to-business). Jest to współpraca pomiędzy firmą – biurem pośrednictwa a firmą „pracownika”, którą zazwyczaj stanowi jednoosobowa działalność gospodarcza. W takim wypadku system wynagrodzeń to konkretny procent od ceny transakcyjnej sprzedanej nieruchomości. Po zakończonej transakcji „pracownik” – agent wystawia fakturę „pracodawcy”, którym jest biuro pośrednictwa.

Sposób nr 3

Trzeci model to otwarcie swojego biura pośrednictwa – pod tzw. własnym szyldem. W takiej opcji nasze wynagrodzenie uzależnione jest od nas samych. Tutaj sami jesteśmy sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Aby zostać agentem nieruchomości, należy… sporo się napracować

Każda z powyższych opcji ma swoje zalety, ale i wady. Tym samym należy indywidualnie zastanowić się nad tym, który model pracy jest najlepszy. Wszystko to wygląda dość prosto, ale czy rzeczywiście tak jest? Brak konieczności posiadania licencji czy też studiów kierunkowych, a do tego wysokie zarobki, elastyczne godziny pracy oraz ciągle rozwijający się rynek nieruchomości przyciągają wielu chętnych.

W praktyce jednak, aby być cenionym i skutecznym pośrednikiem, należy przede wszystkim mieć szeroką wiedzę z wielu dziedzin. Niezbędna jest znajomość rynku nieruchomości, podatków, prawa – budowlanego, spadkowego, etc. Konieczne jest posiadanie umiejętności sprzedażowych oraz negocjacyjnych. Gdy decydujemy się na otwarcie własnej działalności gospodarczej, ważna jest także znajomość finansów, marketingu, a nie rzadko również potrzebna jest podstawowa wiedza z zakresu księgowości i kadr.

Niezbędna jest również dobra organizacja, punktualność, samodyscyplina, otwartość, a także chęć do pracy z ludźmi. Wysokie umiejętności interpersonalne są kluczowe w tym zawodzie. Co więcej, dobrze jest mieć wysoką odporność na stres oraz odpowiednio wysoką motywację do działania pomimo częstego „nie” padającego w naszym kierunku.

Należy również mieć świadomość, że praca pośrednika to nie tylko praca w terenie, prezentacje nieruchomości jak w „House Hunters” i spotkania z ludźmi. To długie godziny spędzone przed komputerem na analizach cen nieruchomości, przygotowywaniu ofert, sprawdzaniu Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego. To setki rozmów telefonicznych z urzędnikami, prawnikami, notariuszami, architektami, geodetami itd. To często dopinanie wszystkiego miesiącami na ostatni guzik, żeby dosłownie chwilę przed aktem coś się posypało. To praca w weekendy, a także popołudniami.

Jeżeli jednak mimo to czujesz, że spełniasz powyższe wymagania, a tego cieszy Cię praca z ludźmi i jesteś konsekwentny w działaniu, to zdecydowanie warto spróbować zostać agentem nieruchomości.

Paulina Landowska

Pracowita, szczera, z poczuciem humoru. Jestem Agentką Zespołu Biur Nieruchomości RE/MAX DUO, a prywatnie uwielbiam latać samolotem, poznawać nowe miejsca oraz ludzi.

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie