Krakula.pl - Jesienne porady: kolor zielony we wnętrzach

20.11.2021 11:04

Jesienne porady: kolor zielony we wnętrzach

Nieubłaganie zbliżamy się do długiego, zimowego semestru, coraz częściej odczuwamy jego przejawy. Otaczająca nas przyroda obniża natężenie barw, roślinność usycha, zrzuca zieloną szatę, staje się naga. Ma to wpływ na nasze samopoczucie, które nierzadko uzależniamy od aktualnego stanu pogodowego. Niestety nie mamy na to większego wpływu, nie pokolorujemy uschniętej roślinności, ale możemy zadbać o kolor zielony we wnętrzach.

Zieleń dla opornych

Najprostszą metodą na długotrwałe cieszenie się zielenią w domu jest zakup sztucznej roślinności. W ofertach sklepów z wyposażeniem wnętrzarskim bądź ogrodowym znajdziemy najróżniejsze sztuczne imitacje żywych roślin. Są bardzo wiernie odwzorowywane, niełatwo na pierwszy rzut oka stwierdzić, czy mamy do czynienia z  syntetycznym kwiatem czy z  naturalnym.

Takie rozwiązanie jest wygodne, nie musimy pamiętać o  podlewaniu czy pielęgnowaniu naszej „rośliny”, wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć ją z kurzu zwilżoną ściereczką. Ponadto sztuczny kwiat bez obaw możemy postawić w dowolnym, wybranym przez nas miejscu. W  ten sposób nawet najbardziej zacieniony domowy kąt zyskuje świeżość i optymistyczne barwy. Bez obaw możemy umieścić sztuczną zieleń na nowych meblach, nie martwiąc się przy tym o odbarwienia posadzki. Zieleń możemy również wprowadzić do naszego do domu za pomocą dodatków w postaci dwuwymiarowej. Mogą to być poduszki z  zielonym nadrukiem, pościel, tapeta, podkładki do jadalni i  inne tekstylia.

W  ostatnim czasie obserwujemy trend na dodatki wnętrzarskie z  motywem liści monstera lub palmy. Zwłaszcza wzór monstera od pewnego czasu króluje na różnorodnych dodatkach. Jest to roślina bardzo efektowna, jej motyw doskonale sprawdzi się w  każdym mieszkaniu, czy to urządzonym w stylu eklektycznym, czy skandynawskim. Nada świeżość wnętrzom hybrydowym oraz ociepli wizerunek nordyckiej bieli.

Dla osób szczególnie lubiących wakacyjne klimaty zaleca się dodatki z grafiką przedstawiającą liście palmowe. To równie popularny trend co wzór monstera, stosowany we wnętrzach nie tylko w  celach estetycznych, ale i  relaksacyjnych. Motyw palmy odsyła nas myślami w egzotyczne klimaty, w chłodne, deszczowe, jesienne dni pozwala zapomnieć o  aurze panującej na zewnątrz.

Dlaczego warto wprowadzić kolor zielony we wnętrzach?

Zieleń wpływa na wymianę energii oraz ożywienie pomieszczenia, w którym się znajduje. Możemy wykorzystać jej witalność do dodania wnętrzu dostatecznych sił życiowych. Ponadto rośliny oczyszczają powietrze, co niewątpliwie przyczynia się do poprawy jakości życia w  naszych domach. Roślinność wydziela również wilgoć, zatem dodatkowo nawilża otoczenie. Według zasad feng shui każdy symbol, odpowiednio zastosowany i umiejscowiony wywiera pewną moc sprawczą. Dlatego zieleń również ma własne pole energetyczne, zależne od gatunku rośliny. Ich rola nie kończy się na nadaniu wnętrzu walorów estetycznych, żywa roślinność może wpłynąć pozytywnie na nasz stan zdrowia nie tylko w wymiarze psychicznym, ale i fizycznym.

Decydując się na żywą zieleń, musimy pamiętać, że roślina wymaga specjalnego miejsca i skrupulatnej opieki, aby mogła swobodnie się rozwijać. Przy zakupie poszczególnych roślin należy zastosować się do wskazówek dotyczących ich pielęgnacji. Z  każdą rośliną wiążą się określone uczucia i  wrażenia, wybierając odpowiedni gatunek, możemy zaspokoić własne potrzeby.

Warto pamiętać, że rośliny o ostro zakończonych liściach, tj.: juki, agawy, aloesy, mogą mieć niekorzystny wpływ na atmosferę w domu. Kształt ich liści stawia opór energii, kojarzą nam się z  czymś ostrym, co może nas zranić, zdają się mówić: nie podchodź, nie dotykaj. Z  tego względu nie zaleca się umieszczania ich w  sypialniach oraz w  pobliżu miejsc służących do siedzenia.

Rośliny, które ocieplą nasze wnętrza, to:

  • grubosz czyli tzw. „drzewko szczęścia” — posiada bardzo silne znaczenie symboliczne, oznacza bowiem bogactwo oraz dobrobyt. Łatwe w  uprawie, lubi duże nasłonecznienie, nie powinien być często podlewany. Odpowiednim miejscem dla grubosza będzie okolica okna;
  • monstera dziurawa — trend ostatnich czasów, nada wnętrzu modny charakter. Nie wymaga dużej pielęgnacji, nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, dobrze rozwija się w  półciemnych miejscach, potrzebuje jednak niemałej przestrzeni. Monstera wymaga odpowiedniego poziomu wilgotności, należy regularnie spryskiwać ją wodą;
  • fikus benjamina — okazała roślina doniczkowa, wielkie drzewka świetnie sprawdzają się jako motyw dekoracyjny w domu. Bardzo kapryśny, źle pielęgnowany gubi liście. Nie lubi nadmiernego nasłonecznienia, najlepszym rozwiązaniem będzie ulokowanie rośliny przy oknie wychodzącym na wschód. Fikus źle znosi nadmierne podlewanie oraz zbyt wysokie temperatury. Pamiętajmy, że żywe, zielone rozwiązania wymagają stałej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego.

Nietypowe rozwiązania

Rośliny umieszczone we wnętrzach mieszkalnych, stają się cennym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Same w sobie stanowią ozdobę, ze względu na swój kształt, bogactwo kolorów i zapachów. Mogą również posłużyć do stworzenia oryginalnych kompozycji. Niecodziennym pomysłem jest umieszczenie roślin nie w doniczkach, ale w ramach. Taki żywy obraz łączy w  sobie kilka funkcji — ozdabia ścianę, zastępując malowidła, płaskorzeźby czy fotografie, a równocześnie produkuje tlen, przyczyniając się do poprawy zdrowia i samopoczucia domowników. Część osób idzie jeszcze krok dalej i pozwala roślinom zagościć na całej ścianie.

W  tym przypadku można zastosować również mech, który będzie stanowił oryginalny element wykończenia, bez względu na to, czy zastosujemy jednolitą barwę, czy zdecydujemy się na kompozycję różnych odcieni. Mech może utworzyć na ścianie także napis czy fantazyjny wzór. Taka dekoracja sprawdza się nie tylko we wnętrzach domów mieszkalnych. Z  powodzeniem wykorzystywana jest również w biurach.

Ciekawym rozwiązaniem jest także umieszczenie na półce, komodzie czy biurku słoika z fragmentem lasu. Miniaturowe, leśne rośliny wytworzą wewnątrz naczynia specjalny mikroklimat, dlatego pielęgnacja nie powinna sprawiać dużych trudności. Wiele firm ma w swojej ofercie leśne słoiki, jednak można również skorzystać z warsztatów i samodzielnie wykonać taką instalację. To także dobry pomysł na prezent dla osoby, która lubi kolor zielony we wnętrzach.

Bez względu na to, czy wprowadzimy do domu rośliny sztuczne, czy żywe, w tradycyjnych doniczkach czy w słoikach, taki zielony akcent z pewnością nada wnętrzu niepowtarzalny, przytulny klimat. Docenimy go zwłaszcza zimą, gdy na zewnątrz drzewa będą pozbawione liści, a  trawa i  mech zostaną przykryte śniegiem. Wówczas miło będzie wrócić z pracy lub spaceru do wnętrza przypominającego o cieplejszych porach roku.

Sylwia Wyrzykowska

redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie