Krakula.pl - JLL: coraz częściej kupujemy luksusowe nieruchomości. Są dostępne również w Krakowie

14.10.2021 03:03

JLL: coraz częściej kupujemy luksusowe nieruchomości. Są dostępne również w Krakowie

  • Mimo że nieruchomości typu high-end stanowią zaledwie 1 proc. rodzimego rynku, zainteresowanie nimi sukcesywnie rośnie. 
  • Obecnie można je znaleźć nie tylko w Warszawie, ale również w innych dużych miastach takich jak Kraków, Wrocław, Poznań czy Gdańsk. 
  • Za luksusowe mieszkanie w stolicy trzeba zapłacić nawet 11 500 euro/mkw. Wciąż jest to jednak przystępna cena – w innych stolicach europejskich średnie stawki za nieruchomość w podobnym standardzie plasują się na poziomie 15 000 euro/mkw. 

Co się kryje pod określeniem high-end?

Standard oferowanych przed deweloperów mieszkań i domów z roku na rok rośnie. Obecnie wyposażone są one nie tylko w klimatyzację czy rekuperację, ale również wiele innych udogodnień. Aby jednak zasłużyły na miano luksusowych, muszą się wyróżniać prestiżową lokalizacją oraz oryginalnymi rozwiązaniami mieszkaniowymi. Należą do nich chociażby prywatny basen, strefa spa czy siłownia, wydzielona strefa coworkingowa, wdrożenia smart home lub usługi concierge. Obecnie w Polsce dostępnych jest niewiele nieruchomości tego typu – wg. danych JLL jest to ok. 300 lokali. Większość z nich znajduje się oczywiście w stolicy, choć sukcesywnie luksusowe nieruchomości pojawiają się również w innych miastach. Dlaczego jest ich tak mało?

Wbrew pozorom to nie ich cena stanowi największy problem, lecz brak dostępności gruntów. Luksusowe nieruchomości wymagają najlepszej lokalizacji, a w większości dużych polskich miast znalezienie działek i otrzymanie pozwolenia na budowę w takich miejscach jest bardzo trudne. 

Kto kupuje nieruchomości luksusowe w Polsce?

W ostatnich latach tego typu nieruchomości cieszą się coraz większą popularnością. Potencjalnych nabywców nie odstraszają nawet rosnące w zastraszającym tempie ceny. W ciągu ostatnich siedmiu lat podwyżki w tym segmencie sięgnęły 68 proc. Najwyższą sprzedaż odnotowano w III kwartale 2020 r i II kwartale 2021 r. Nowych właścicieli znalazło wtedy aż 90 luksusowych lokali. Niewielka podaż sprawia, że zakup idealnej nieruchomości nie jest łatwy, nie zniechęca to jednak kupców. Najczęściej należą oni do jednej z dwóch grup – szybko bogacących się osób, sukcesywnie podnoszących swoje standardy mieszkaniowe oraz tych, którzy luksusowe nieruchomości traktują jako inwestycję. Ekspertka JLL Urszula Kowalska ocenia to w ten sposób: 

Biorąc pod uwagę cechy segmentu luksusowego, nie dziwi, że w obecnej sytuacji rośnie zainteresowanie zakupem tego typu nieruchomości, które zapewniają nie tylko utrzymanie realnej wartości kapitału, ale przy dobrym wyborze inwestycji, dają także jedne z najwyższych na rynku nieruchomości stóp zwrotu. Średnia kwartalna sprzedaż od początku 2020 roku wzrosła dwukrotnie w porównaniu do wyników kwartalnych w poprzednich 3 latach. Kolejne lata dla rynku nieruchomości luksusowych przyniosą z pewnością dalszy jego rozwój, który odbywać się będzie przy rosnących cenach apartamentów.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie