Krakula.pl - Kraków wyprzedza Warszawę i Wrocław w rankingu miast przyjaznych kierowcom

30.06.2021 12:32

Kraków wyprzedza Warszawę i Wrocław w rankingu miast przyjaznych kierowcom

  • Serwis Oponeo we współpracy z aplikacją Yanosik przygotował coroczny raport, w którym przedstawił, jak w polskich miastach mających powyżej 300 tys. mieszkańców prezentują się kwestie opłat za parkowanie, zatorów komunikacyjnych czy też cen paliw. Kraków wraz z Łodzią i Gdańskiem uplasował się na drugim miejscu.
  • Stawki za postój w krakowskiej SPP, choć wysokie, utrzymały się na zeszłorocznym poziomie. W efekcie godzina pozostawienia samochodu wciąż wynosi 6 zł w podstrefie A, czyli na terenach położonych najbliżej centrum, 5 zł – B i 4 zł w C. Na korzystniejsze warunki mogą liczyć nabywcy abonamentów parkingowych.
  • W drugiej połowie maja w Krakowie dostępnych było 765 miejsc parkingowych typu „Parkuj i Jedź”. Założeniem tego systemu jest zachęcenie kierowców przyjeżdżających z obrzeży miasta do pozostawienia samochodu poza centrum i korzystania z usług komunikacji zbiorowej.

W efekcie ma to doprowadzić do ograniczenia klasycznego ruchu samochodowego na rzecz ochrony środowiska. Pomóc ma w tym również rozbudowa stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych (obecnie jest ich już 68).

Krakowskich kierowców usatysfakcjonuje fakt, że ceny paliwa spadły w ubiegłym roku w porównaniu do lat poprzednich o średnio ponad 8,5 proc. Benzyna bezołowiowa staniała o 0,51 zł, olej napędowy o 0,56 zł, a gaz o 0,04 zł. Korzystnie prezentują się też ceny polis dla rozpowszechnionych samochodów z klasy średniej. Opłata za ubezpieczenie OC statystycznie sięga wówczas 606 zł.

Kwestia bezpieczeństwa i sprawności ruchu

W ubiegłym roku w stolicy Małopolski doszło do ponad 7,8 tys. kolizji (suma drobnych stłuczek i poważnych wypadków). Autorzy raportu oceniają, że w przełożeniu na ilość mieszkańców miasta nie jest to wysoka liczba. Mimo to stanowi ona wzrost w odniesieniu do 2019 roku, w którym to odnotowano niecałe 7,2 tys. kolizji.

Nie trudno zauważyć, że na ulicach miasta panuje spory ruch. Autorzy raportu podają, że prędkość, z jaką krakowscy kierowcy w dni robocze poruszają się po drogach należy do przeciętnych i wynosi 28 km/h. Tymczasem według portalu tomtom.com jazda po stolicy Małopolski w 2020 roku była jedną z najwolniejszych spośród miast Unii Europejskiej. W europejskim rankingu braku płynności ruchu wyprzedziły nas jedynie Łódź, Bukareszt i Dublin. Natomiast w ujęciu globalnym stolica Małopolski uplasowała się na 27 miejscu na 416 możliwych.

Kraków w rankingu płynności ruchu_krakula
Fragment rankingu tomtom.com (I kolumna - liczba dni z niewielkim natężeniem ruchu, II - poziom zatłoczenia w 2020 roku i III - zmiana procentowa od 2019 roku).

Wynika z tego, iż potrzeba stworzenia bądź remontu miejskiej infrastruktury, która pozwoli na logistyczne rozładowanie centrum Krakowa, zwłaszcza w godzinach szczytu, jest kwestią priorytetową. Czas pokaże, czy również planowana inwestycja w premetro będzie w stanie zmobilizować kierowców do wybrania innych środków transportu.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie