Krakula.pl - Krakowianie zadecydowali, jak będą wyglądać bulwary wiślane

24.05.2021 10:02

Krakowianie zadecydowali, jak będą wyglądać bulwary wiślane

  • W ubiegłym tygodniu zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące terenu bulwarów nad Wisłą. Ich wyniki zebrano w opublikowanym przez ZZM raporcie. Wstępne rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na 2022 rok.
  • Do najczęściej zgłaszanych uwag należały te dotyczące ścieżek rowerowych oraz miejsc przeznaczonych pod galerie plenerowe i różnorodne eventy.
  • Na nowych bulwarach nie zabraknie leżako-ławek i stolików do gry w szachy, ale nie przewidziano utworzenia oczekiwanej przez wielu plaży.

Bulwary wiślane dla rowerzystów

Choć nowe bulwary wiślane będą wiązały się ze sporymi nakładami finansowymi, wiele osób popiera pomysł rewitalizacji. Głównym wnioskiem płynącym z konsultacji jest konieczność rozdzielenia ruchu pieszego od rowerowego nad Wisłą, lepsze oznakowanie ścieżek rowerowych oraz  poprawa jakości nawierzchni na fragmentach, które tego wymagają (m.in. w okolicy Kładki Bernatka). ZZM zapewnia dostosowanie nawierzchni do osób przemieszczających się na rolkach lub hulajnogach. Również dzięki sugestiom mieszkańców drogi rowerowe zostaną poszerzone do 3,4 m na odcinkach: od mostu kolejowego przy ul. Podgórskiej do Mostu Grunwaldzkiego oraz od Wzgórza Wawelskiego do Mostu Dębnickiego. Umożliwi to sprawniejsze przemieszczanie się zwłaszcza w godzinach wzmożonego ruchu.

Niezwykle ważne jest również zapewnienie ciągłości już istniejących ścieżek rowerowych, które obecnie w wielu miejscach przerywane są niebezpiecznymi przejazdami. Konieczne będzie również widoczne po zmroku oznakowanie linii krawędziowych. Mieszkańcy przypomnieli też o odpowiedniej liczbie stojaków na rowery na całej długości bulwarów. 

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej.

Co ponadto?

Podczas konsultacji nie zabrakło także głosów dotyczących stworzenia infrastruktury dopasowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz małych dzieci. Wielu krakowian zwracało uwagę na konieczność rewitalizacji obiektów przeznaczonych dla najmłodszych, takich jak Smoczy Skwer czy stworzenia nowej infrastruktury sportowej. Ważne było dla nich także określenie miejsc, w których będą mogły się znajdować mobilne, plenerowe punkty gastronomiczne. Ciekawym pomysłem jest równie przeznaczenie dolnej części murów ciągnących się nad Wisłą na działalność artystyczną, np. tworzenie murali. Wśród propozycji znalazło się również wyeksponowanie „Honorowego południka krakowskiego”. Pojawiły się też pomysły dotyczące większej ilości nasadzeń młodych drzewek.

Wszystkie zebrane w czasie konsultacji uwagi, które były zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz wymogami konserwatora zabytków, zostały zawarte w projekcie koncepcyjnym. Obecnie czeka on na zaopiniowanie. Kiedy projekt „Bulwary Wisły II” zostanie uchwalony, Zarząd Zieleni Miejskiej otrzyma zielone światło do sporządzenia stosownego projektu budowlanego. Na razie nie znamy dokładnej daty, być może jednak bulwary wiślane zaczną się zmieniać jeszcze w tym roku.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie