Krakula.pl - Krakowska Zielona Ławeczka – ruszyła kolejna edycja konkursu

15.04.2021 10:56

Krakowska Zielona Ławeczka – ruszyła kolejna edycja konkursu

  • Konkurs realizuje Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Ma on na celu zaangażowanie mieszkańców w zazielenianie miasta, tworzenie miniogrodów oraz rewitalizację krakowskich osiedli. 
  • Nabór wniosków trwa do 6.06.2021 r., a na zwycięskie ekipy czekają nagrody pieniężne.

Na czym polega konkurs Zielona Ławeczka?

Jest to ogólnopolski projekt prospołeczny, realizowany w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców. Jego twórcy dostrzegli, że wiele terenów zielonych na miejskich osiedlach jest zaniedbanych, a i zupełnie niewykorzystanych, na czym najwięcej traci lokalna społeczność. To właśnie ją ma aktywować projekt Zielona Ławeczka. Wystarczy, że mieszkańcy stworzą zespół,  opracują projekt rewitalizacji wybranego przez siebie obszaru zielonego i zgłoszą go do konkursu. 

Wszystkie nadesłane propozycje będą oceniane przez pracowników katedry Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Autorzy zwycięskich projektów otrzymają granty w maksymalnej wysokości 1950 zł. Będą mogli je wykorzystać na zakup roślin oraz specjalnego podłoża do stworzenia miniogrodu. Środki finansowe można przeznaczyć również na obiekty mikroretencji oraz ławki parkowe. Łączna pula grantów na ten rok wynosi 25 tys. zł.

Celem konkursu jest podniesienie walorów estetycznych okolicy, zapobieganie utracie wody w środowisku miejskim oraz budowanie relacji sąsiedzkich. W tym roku odbywa się on już po raz siódmy.

Kto może wziąć udział w projekcie?

Zielona Ławeczka to przedsięwzięcie skierowane do wszystkich mieszkańców miast o zaludnieniu większym niż 100 tys. W Krakowie udział w nim mogą wziąć zarówno mieszkańcy osiedli spółdzielczych, wspólnot mieszkaniowych, jak i osiedli otwartych. Wystarczy, że zbiorą grupę składającą się przynajmniej z 5 uczestników, wybiorą obszar zieleni na terenie swojego osiedla, który chcieliby zrewitalizować i stworzą projekt.

Zespół Sąsiedzki należy zarejestrować najpóźniej do 6 czerwca 2021 roku. Natomiast projekty można przesyłać drogą elektroniczną o jeden dzień dłużej. W zgłoszeniu musi się znaleźć nie tylko projekt nowego zieleńca, ale także opis jego aktualnego stanu, kosztorys oraz przygotowanie harmonogramu tworzenia i późniejszej pielęgnacji ogrodu.

Partnerami konkursu są BOŚ Bank oraz BOŚ Dom Maklerski, natomiast patronem honorowym Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Więcej informacji na temat konkursu oraz regulamin można znaleźć tutaj

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie