Krakula.pl - Medal „Cracoviae Merenti” dla Zamku Królewskiego. Wawel porównywany do Kapitolu

16.07.2021 07:45

Medal „Cracoviae Merenti” dla Zamku Królewskiego. Wawel porównywany do Kapitolu

fot. Bogusław Świerzowski, www.krakow.pl.

Historia odznaczenia

Rada Miasta Krakowa nadaje wspomniany medal osobom, instytucjom oraz organizacjom, które w szczególny sposób wpłynęły na rozwój miasta. Wręcza się go od 1992 r. na wniosek specjalnie powołanej Komisji Medalu. W jej skład wchodzą prezydent miasta, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz metropolita krakowski. Medal „Cracoviae Merenti” ma trzy warianty  – brązowy, srebrny i złoty. Największą wartość ma oczywiście ten ostatni i to właśnie nim odznaczono Zamek Królewski. Do tej pory przyznano go zaledwie 7 razy. 

Jakie znaczenie ma medal „Cracoviae Merenti” dla Zamku Królewskiego na Wawelu?

Dawno nie byliśmy świadkami takiego wydarzenia. Najwyższe odznaczenie naszego miasta, złoty medal Cracoviae Merenti przyznany zostaje po raz pierwszy od wielu lat, a honorujemy nim Zamek Królewski na Wawelu – miejsce o najwyższej wartości historycznej i kulturowej. Nie sposób opisać bogactwa treści związanych z Wawelem. Historycy przypisują mu funkcję podobną do tej, jaką w Rzymie pełnił Kapitol – ocenił w czasie uroczystej ceremonii prezydent Jacek Majchrowski. Stanisław Wyspiański widział w nim odpowiednik ateńskiego Akropolu, istotę nie tylko polskiej, ale i europejskiej kultury. Jego wartość określa też w pewien sposób obecność na liście światowego dziedzictwa UNESCO – dodał prezydent. 

To dla Zamku Królewskiego wielki honor i zaszczyt – ocenił Andrzej Betlej, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, a od ubiegłego roku również dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, na którego ręce złożono to wyjątkowe odznaczenie. Wokół wzgórza wawelskiego stanowiącego siedzibę władcy wyrosło stołeczne miasto, którego dzieje, zabytki, kultura duchowa, artystyczna i materialna nierozerwalnie łączyły się z dworem królewskim, tworząc w ten sposób miejsce, gdzie kształtowała się polska tożsamość i tradycja – dodał dyrektor z dumą.  

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie